skip to content
 

Seminars (ALT)

Videos and presentation materials from other INI events are also available.

Search seminar archive

Event When Speaker Title Presentation Material
ALT 5th February 2008
15:00 to 16:00
B Martin Complete reducibility and rationality
ALTW01 12th January 2009
10:00 to 11:00
P Achar Derived categories and perverse sheaves
ALTW01 12th January 2009
11:30 to 12:30
M Geck Hecke algebras at roots of unity
ALTW01 12th January 2009
14:00 to 15:00
J Chuang Categorification of sl(2)-modules
ALTW01 13th January 2009
09:00 to 10:00
A Ram Symmetry, polynomials and quantisation
ALTW01 13th January 2009
10:00 to 11:00
P Achar Derived categories and perverse sheaves
ALTW01 13th January 2009
11:30 to 12:30
M Geck Hecke algebras at roots of unity
ALTW01 13th January 2009
14:00 to 15:00
A Kleshchev W-algebras and Hecke algebras 1
ALTW01 14th January 2009
09:00 to 10:00
A Ram Symmetry, polynomials and quantisation
ALTW01 14th January 2009
10:00 to 11:00
P Achar Derived categories and perverse sheaves
ALTW01 14th January 2009
11:30 to 12:30
M Geck Hecke algebras at roots of unity
ALTW01 15th January 2009
09:00 to 10:00
A Ram Symmetry, polynomials and quantisation
ALTW01 15th January 2009
10:00 to 11:00
P Achar Derived categories and perverse sheaves
ALTW01 15th January 2009
11:30 to 12:30
J Chuang Categorification of sl(2)-modules
ALTW01 15th January 2009
14:00 to 15:00
A Kleshchev W-algebras and Hecke algebras 2
ALTW01 16th January 2009
09:00 to 10:00
A Ram Symmetry, polynomials and quantisation
ALTW01 16th January 2009
10:00 to 11:00
P Achar Derived categories and perverse sheaves
ALTW01 16th January 2009
11:30 to 12:30
J Chuang Categorification of sl(2)-modules
ALTW01 16th January 2009
14:00 to 15:00
A Kleshchev W-algebras and Hecke algebras 3
ALTW01 19th January 2009
09:00 to 10:00
M Broué Complex reflection groups and their associated braid groups and Hecke algebras
ALTW01 19th January 2009
10:00 to 11:00
C Bonnafé Introduction to Kazhdan-Lusztig theory with unequal parameters
ALTW01 19th January 2009
11:30 to 12:30
R Rouquier Higher representations of Lie algebras
ALTW01 19th January 2009
14:00 to 15:00
D Vogan Schubert varieties and representations of real reductive groups
ALTW01 20th January 2009
09:00 to 10:00
M Broué Complex reflection groups and their associated braid groups and Hecke algebras
ALTW01 20th January 2009
10:00 to 11:00
C Bonnafé Introduction to Kazhdan-Lusztig theory with unequal parameters
ALTW01 20th January 2009
11:30 to 12:30
R Rouquier Higher representations of Lie algebras
ALTW01 20th January 2009
14:00 to 15:00
D Vogan Schubert varieties and representations of real reductive groups
ALTW01 21st January 2009
09:00 to 10:00
M Broué Complex reflection groups and their associated braid groups and Hecke algebras
ALTW01 21st January 2009
10:00 to 11:00
I Losev Finite W-algebras and their representations
ALTW01 21st January 2009
11:30 to 12:30
R Rouquier Higher representations of Lie algebras
ALTW01 22nd January 2009
09:00 to 10:00
I Losev Finite W-algebras and their representations
ALTW01 22nd January 2009
10:00 to 11:00
C Bonnafé Introduction to Kazhdan-Lusztig theory with unequal parameters
ALTW01 22nd January 2009
11:30 to 12:30
R Rouquier Higher representations of Lie algebras
ALTW01 22nd January 2009
14:00 to 15:00
D Vogan Schubert varieties and representations of real reductive groups
ALTW01 23rd January 2009
09:00 to 10:00
I Losev Finite W-algebras and their representations
ALTW01 23rd January 2009
10:00 to 11:00
C Bonnafé Introduction to Kazhdan-Lusztig theory with unequal parameters
ALTW01 23rd January 2009
11:30 to 12:30
R Rouquier Higher representations of Lie algebras
ALTW01 23rd January 2009
14:00 to 15:00
D Vogan Schubert varieties and representations of real reductive groups
ALT 27th January 2009
15:00 to 16:00
A Cox Blocks and decomposition numbers for the Brauer algebra
ALT 29th January 2009
15:00 to 16:00
A Borovik Finite groups, black box groups, algebraic groups
ALT 5th February 2009
15:00 to 16:00
B Martin Complete reducibility and rationality
ALT 10th February 2009
15:00 to 16:00
M Bate Tits' centre conjecture for subgroups of algebraic groups
ALT 12th February 2009
15:00 to 16:00
L Iancu Combinatorics of Kazhdan-Lusztig cells
ALT 17th February 2009
14:00 to 15:00
S Ryom-Hansen On the denominators of Young's seminormal basis
ALT 17th February 2009
15:15 to 16:15
K Brown Hopf algebras of small Gelfand-Kirillov dimension
ALT 19th February 2009
15:00 to 16:00
D Hernandez G-bundles on elliptic curves and quantum groups
ALT 24th February 2009
15:00 to 16:00
F Knop On the representation of St when t is not a natural number
ALT 26th February 2009
10:00 to 11:00
D Testerman Nilpotent subalgebras of semisimple Lie algebras, some unexpected torsion
ALT 26th February 2009
11:15 to 12:15
G Seitz Unipotent and nilpotent elements in simple algebraic groups
ALT 3rd March 2009
14:00 to 15:00
C Stroppel Convolution algebras: an explicit construction
ALT 3rd March 2009
15:15 to 16:15
CM Ringel Root systems and canonical algebras
ALT 5th March 2009
15:00 to 16:00
P Levy Periodic automorphisms of semisimple Lie algebras
ALT 10th March 2009
14:00 to 15:00
A Molev Littlewood-Richardson polynomials
ALT 10th March 2009
15:15 to 16:15
M Perling Exceptional sequences of invertible sheaves on rational surfaces
ALT 12th March 2009
15:00 to 16:00
O Brunat A basic set for the alternating group
ALT 17th March 2009
14:00 to 15:00
R Farnsteiner Support spaces, Jordan types and indecomposable modules
ALT 17th March 2009
15:15 to 16:15
G Hiss The Weil-Steinberg character of finite classical groups
ALT 19th March 2009
15:00 to 16:00
M Duflo Quasi-reductive Lie algebras
ALTW02 23rd March 2009
10:00 to 11:00
IG Gordon Crystal structure for representations of Cherednik algebras
ALTW02 23rd March 2009
11:30 to 12:30
V Chari Yangians and Dorey's rule
ALTW02 23rd March 2009
14:00 to 15:00
WL Gan Dunkl operators for symplectic reflection algebras of wreath-product types
ALTW02 23rd March 2009
15:30 to 16:30
T Arakawa Affine W-algebras and Zhu's Poisson varieties associated with Kac-Moody vertex algebras
ALTW02 23rd March 2009
16:30 to 17:30
E Ragoucy Nested Bethe ansatz for spin chains
ALTW02 24th March 2009
09:00 to 10:00
J Brundan Yangians, finite W-algebras and Hecke algebras
ALTW02 24th March 2009
10:00 to 11:00
D Rumynin Modular representations of Lie algebras
ALTW02 24th March 2009
11:30 to 12:30
JT Stafford Equidimensionality of characteristic varieties over Cherednik algebras
ALTW02 24th March 2009
14:00 to 15:00
A Sevastyanov Algebraic group analogues of the Slodowy slices and deformed Poisson W-algebras
ALTW02 24th March 2009
15:30 to 16:30
T Suzuki Conformal field theory and Cherednik algebras
ALTW02 24th March 2009
16:30 to 17:30
D Hernandez Langlands duality for representations of quantum groups
ALTW02 25th March 2009
09:00 to 10:00
I Losev Irreducible finite dimensional representations of W-algebras
ALTW02 25th March 2009
10:00 to 11:00
S Khoroshkin Mickelsson algebras and irreducible representations of Yangians
ALTW02 25th March 2009
11:30 to 12:30
E Mukhin Cherednik algebra, Calogero-Moser space and Bethe ansatz
ALTW02 26th March 2009
09:00 to 10:00
V Futorny Parabolic induction for Affine Kac-Moody algebras
ALTW02 26th March 2009
10:00 to 11:00
M Finkelberg Affine Gelfand-Tsetlin bases and affine Laumon spaces
ALTW02 26th March 2009
11:30 to 12:30
A Joseph The impact of Goldie’s theorem on primitive ideal theory
ALTW02 26th March 2009
15:30 to 16:30
V Kac An explicit construction of the complex of variational calculus and Lie conformal algebra cohomology
ALTW02 26th March 2009
16:30 to 17:30
A De Sole Poisson vertex algebras in the theory of Hamiltonian equations
ALTW02 27th March 2009
09:00 to 10:00
A Molev Higher Sugawara operators and the classical W-algebra for gl n
ALTW02 27th March 2009
10:00 to 11:00
D Panyushev Non-reductive lie algebras and their representations with good invariant-theoretic properties
ALTW02 27th March 2009
15:30 to 16:30
V Serganova Geometric induction for algebraic supergroups
ALTW02 27th March 2009
16:30 to 17:30
P Etingof Representation theory in complex rank
ALT 31st March 2009
15:00 to 16:00
J Michel Deligne-Lusztig varieties and cyclotomic Hecke algebras
ALT 2nd April 2009
14:00 to 15:00
G Malle On the number of conjugacy classes of a finite group
ALT 2nd April 2009
15:15 to 16:15
S Goodwin Translations for finite W-algebras
ALT 7th April 2009
15:00 to 16:00
N Jacon Decomposition matrices and parametrisations of simple modules for Hecke algebras
ALT 9th April 2009
15:00 to 16:00
P Fiebig Lusztig's conjecture via moment graphs
ALTW03 13th April 2009
13:00 to 14:00
J Kamnitzer Geometry and categorification 1 Categorification via geometric Satake correspondence
ALTW03 13th April 2009
14:30 to 15:30
I Grojnowski & K McGerty Representation theory and categorification I D-modules and localisation
ALTW03 13th April 2009
16:00 to 17:00
G Masbaum Topology and categorification I Introduction to Reshetikhin-Turgev invariants and modular categories
ALTW01 14th April 2009
09:00 to 10:00
S Cautis Geometry and categorification II Braid group actions in algebraic geometry
ALTW03 14th April 2009
10:30 to 11:30
I Grojnowski & K McGerty Representation theory and categorification II Hall algebras, quivers, and canonical bases
ALTW03 14th April 2009
11:35 to 12:35
C Manolescu Categorification via Floer homology and the Seidel-Smith construction
ALTW03 14th April 2009
13:55 to 14:55
S Cautis Geometry and categorification II Categorical sl(2) actions on categoris of coherant sheaves
ALTW03 14th April 2009
15:00 to 16:00
I Grojnowski & K McGerty Representation theory and categorification III Further examples
ALTW03 14th April 2009
16:30 to 17:30
J Fuchs Topology and categorification III Modular categories and rational conformat field theory
ALTW03 15th April 2009
09:30 to 10:30
J Brundan The graded Lascoux-Leclerc-Thibon conjecture
ALTW03 15th April 2009
11:00 to 12:00
J Baez Categorification and topology
ALTW03 15th April 2009
13:30 to 14:30
L Crane Categorification and physical spacetime
ALTW03 15th April 2009
14:30 to 15:30
B Keller The periodicity conjecture via 2-Calabi-Yau categories
ALTW03 15th April 2009
16:00 to 17:00
M Khovanov Categorification of quantum groups
ALTW03 16th April 2009
09:30 to 10:30
A Lauda Categorifying quantum sl2
ALTW03 16th April 2009
11:00 to 12:00
V Mazorchuk Representation theory of the symmetric group via categorification
ALTW03 16th April 2009
13:30 to 14:30
D Bar-Natan Convolutions on lie groups and lie algebras and ribbon 2-knots
ALTW03 16th April 2009
14:30 to 15:30
J Rasmussen Sutured Floer homology: de (and re) categorification
ALTW03 16th April 2009
16:00 to 17:00
R Rouquier Higher representation theory
ALTW03 17th April 2009
09:30 to 10:30
R Thomas Joyce's Hall algebra
ALTW03 17th April 2009
11:00 to 12:00
U Tillmann Higher dimensional cobordism categories and their topology
ALTW03 17th April 2009
14:30 to 15:10
J Kamnitzer Categorical geometric skew Howe duality
ALTW03 17th April 2009
15:10 to 15:50
C Manolescu Symplectic instanton homology
ALTW01 17th April 2009
16:20 to 17:00
G Masbaum Integral lattices in TQFT and integral modular categories
ALTW03 18th April 2009
09:30 to 10:30
A Bondai Categorifying integral polytops geometry
ALTW03 18th April 2009
10:30 to 11:00
V Baranovski Uhlenbeck compactifications as a stack
ALTW03 18th April 2009
12:00 to 13:00
A Kapustin Three-dimensional topological field theory anda categorification of the derived category of coherent sheaves
ALT 21st April 2009
15:00 to 16:00
T Burness Permutation groups, derangements and prime order elements
ALT 23rd April 2009
14:00 to 15:00
J Douglass L-small representations of a reductive group
ALT 23rd April 2009
15:15 to 16:15
S Donkin Some recent observations on generalised Schur algebras
ALT 28th April 2009
14:00 to 15:00
D Juteau Cohomology of the minimal nilpotent orbit
ALT 28th April 2009
15:15 to 16:15
MF Vigneras Towards a p-adic Langlands correspondence: construction of (phi, Gamma)-modules
ALT 30th April 2009
14:00 to 15:00
J Guilhot Kazhdan-Lusztig cells in affine Weyl groups
ALT 30th April 2009
15:15 to 16:15
J Kamnitzer MV polytopes and components of quiver varieties
ALT 5th May 2009
10:00 to 12:00
L Lafforgue Trying to construct explicitly kernels for Langlands' functoriality 1
ALT 5th May 2009
15:00 to 16:00
E Letellier Topology of quiver varieties and the character ring of finite general linear groups
ALT 7th May 2009
14:00 to 15:00
G Williamson Some geometric constructions of link homology
ALT 7th May 2009
15:15 to 16:15
G Pfeiffer Quiver presentations of descent algebras of finite Coxeter groups
ALT 11th May 2009
17:00 to 18:00
L Lafforgue RVP lecture: Langlands' functoriality viewed as a kind of function theoretic Poisson formula problem
ALT 12th May 2009
10:00 to 12:00
L Lafforgue Trying to construct explicitly kernels for Langlands' functoriality 2
ALTW05 13th May 2009
11:00 to 12:00
J Coates L-functions and arithmetic
ALTW05 13th May 2009
13:45 to 14:45
K Buzzard What is an algebraic automorphic form?
ALTW05 13th May 2009
15:15 to 16:15
M Rapoport Arithmetic cycles on moduli spaces of abelian varieties
ALTW05 13th May 2009
16:30 to 17:30
G Laumon Fundamental lemma and Hitchin fibration
ALT 14th May 2009
14:00 to 15:00
CW Curtis Refinements of the Bruhat decomposition and structure constants of Hecke algebras of finite Chevally groups
ALT 14th May 2009
15:15 to 16:15
A Zelevinsky Cluster algebras via quivers with potentials
ALT 19th May 2009
10:00 to 12:00
L Lafforgue Trying to construct explicitly kernels for Langlands' functoriality 3
ALT 19th May 2009
15:15 to 16:15
C De Concini Quotients of symmetric varieties
ALT 19th May 2009
16:30 to 17:30
C Procesi From splines to the index theorem
ALT 21st May 2009
14:00 to 15:00
S Stevens Types for p-adic classical groups
ALT 21st May 2009
15:15 to 16:15
A Joseph An algebraic slice in the coadjoint action of the Borel
ALT 26th May 2009
10:00 to 12:00
L Lafforgue Trying to construct explicitly kernels for Langlands' functoriality 4
ALT 26th May 2009
15:00 to 16:00
E Sommers Two partially ordered sets arising from nilpotent orbits
ALTW06 27th May 2009
11:10 to 12:10
M Aschbacher N-groups, 3' groups and fusion systems
ALTW06 27th May 2009
14:00 to 15:00
D Segal CFSG and group theory
ALTW06 27th May 2009
15:15 to 16:15
PE Caprace Is the non-discrete side of locally compact groups more tractable?
ALTW06 27th May 2009
17:00 to 18:00
R Rouquier Braid groups and representations of symmetric groups
ALTW06 28th May 2009
09:30 to 10:30
I Capdeboscq Finite simple groups of "medium size"
ALTW06 28th May 2009
11:00 to 12:00
G Malle Element orders and Sylow structure
ALTW06 28th May 2009
14:00 to 15:00
M Liebeck Density of character degrees
ALTW06 28th May 2009
15:15 to 16:15
JP Serre The quaquaversal group
ALTW06 28th May 2009
17:00 to 18:00
R Guralnick Permutation groups and coverings of curves
ALTW06 29th May 2009
09:30 to 10:30
PH Tiep Brauer height zero conjecture for 2-blocks of maximal defect
ALTW06 29th May 2009
11:00 to 12:00
JG Thompson An action of SL(2,Z) on the space of Dirichlet series, and some associated computations
ALTW06 29th May 2009
12:00 to 13:00
M Broué Pseudo reductive groups over GF(x)
ALT 4th June 2009
14:00 to 15:00
HH Andersen Rigidity of tilting modules
ALT 4th June 2009
15:15 to 16:15
A Braverman Quantum cohomology of the Springer resolution and affine KZ connections
ALT 9th June 2009
15:00 to 16:00
T Lam Total positivity for loop groups
ALT 16th June 2009
14:00 to 15:00
A Henderson Geometry of the exotic nilpotent cone
ALT 16th June 2009
15:15 to 16:15
A Mathas Carter-Payne homomorphisms for Hecke algebras
ALT 18th June 2009
15:00 to 16:00
T Arakawa Chiral differential operators on flag manifolds and Kac-Moody algebras at the critical level
ALTW04 22nd June 2009
10:00 to 11:00
J Brundan Blocks of the general linear supergroup
ALTW04 22nd June 2009
11:30 to 12:30
EM Opdam Spectral transfer category of affine Hecke algebras
ALTW04 22nd June 2009
14:00 to 15:00
P Achar Staggered sheaves
ALTW04 22nd June 2009
15:30 to 16:30
V Toledano-Laredo Stability conditions and Stokes factors
ALTW04 22nd June 2009
16:30 to 17:30
R Rouquier Higher representations: geometry and tensor structures
ALTW04 23rd June 2009
09:00 to 10:00
S Ariki Graded q-Schur algebras
ALTW04 23rd June 2009
10:00 to 11:00
E Friedlander Investigating $kG$-modules using nilpotent operators
ALTW04 23rd June 2009
11:30 to 12:30
P Fiebig Lusztig's conjecture as a moment graph problem
ALTW04 23rd June 2009
14:00 to 15:00
D Nakano Atypicality, complexity and module varieties for classical Lie superalgebras
ALTW04 23rd June 2009
15:30 to 16:30
J Bernstein On Casselman-Wallach globalization theorem
ALTW04 24th June 2009
09:00 to 10:00
RM Guralnick Derangements in Finite and Algebraic Groups
ALTW04 24th June 2009
10:00 to 11:00
B Srinivasan Quadratic unipotent blocks of finite general linear, unitary and symplectic groups
ALTW04 24th June 2009
11:30 to 12:30
D Juteau Perverse sheaves and modular representation theory
ALTW04 25th June 2009
09:00 to 10:00
A Premet Modular Lie algebras and the Gelfand-Kirillov conjecture
ALTW04 25th June 2009
10:00 to 11:00
GI Lehrer Non-commutative invariant theory
ALTW04 25th June 2009
11:30 to 12:30
E Vasserot Canonical bases and KLR-algebras
ALTW04 25th June 2009
14:00 to 15:00
T Lam Total positivity, Schubert positivity, and geometric Satake
ALTW04 25th June 2009
15:30 to 16:30
I Cherednik Difference spherical and Whittaker functions
ALTW04 26th June 2009
09:00 to 10:00
W Soergel Graded version of tensoring with finite dimensional representations
ALTW04 26th June 2009
10:00 to 11:00
V Kac On classification of Poisson vertex algebras
ALTW04 26th June 2009
11:30 to 12:30
IV Losev One-dimensional representations of W-algebras
ALTW04 26th June 2009
14:00 to 15:00
C Bonnafe Compactification of Deligne-Lusztig varieties
ALTW04 26th June 2009
15:30 to 16:30
M Broué Deligne-Lusztig varieties, Braid groups and cyclotomic Hecke algebras
ALTW07 12th September 2011
10:00 to 11:00
J Brundan Koszulity of the walled Brauer algebra
ALTW07 12th September 2011
11:30 to 12:30
T Tanisaki Differential operators on quantized flag manifolds
ALTW07 12th September 2011
14:00 to 15:00
D Rumynin Double Cells and Representations
ALTW07 12th September 2011
15:30 to 16:30
B Webster Categorification, canonical bases and knot invariants
ALTW07 13th September 2011
09:00 to 10:00
R Kessar Quasi-isolated blocks of exceptional groups
ALTW07 13th September 2011
10:00 to 11:00
G Williamson Some applications of parity sheaves
ALTW07 13th September 2011
14:00 to 15:00
G Robinson Some remarks on endomorphism rings and realizability questions
ALTW07 13th September 2011
15:30 to 16:30
K Erdmann Lie powers for general linear groups and Lie modules for symmetric groups
ALTW07 14th September 2011
09:00 to 10:00
E Opdam Extensions of tempered representations and R-groups
ALTW07 14th September 2011
10:00 to 11:00
W Soergel Koszul duality in positive characteristic
ALTW07 14th September 2011
11:30 to 12:30
A Premet Hesselink stratification of nullcones and base change
ALTW07 14th September 2011
14:00 to 15:00
G Lusztig On disconnected reductive groups
ALTW07 15th September 2011
09:00 to 10:00
S Goodwin Representations of finite W-algebras associated to classical Lie algebras
ALTW07 15th September 2011
10:00 to 11:00
S Riche Perverse sheaves on affine Grassmanians and geometry of the dual group
ALTW07 15th September 2011
11:30 to 12:30
T Arakawa Localization of affine W-algebras at the critical level
ALTW07 15th September 2011
14:00 to 15:00
P Fiebig On critical level representations of affine Kac-Moody algebras
ALTW07 16th September 2011
09:00 to 10:00
A Lauda The Odd NilHecke algebra
ALTW07 16th September 2011
10:00 to 11:00
E Vasserot Categorification and finite dimensional modules of DAHA
ALTW07 16th September 2011
11:30 to 12:30
D Juteau Singularities in nilpotent cones of exceptional type
ALTW07 16th September 2011
14:00 to 15:00
A Ram Elliptic Schubert calculus
University of Cambridge Research Councils UK
    Clay Mathematics Institute London Mathematical Society NM Rothschild and Sons