skip to content
 

Participants (SIPW02)



Note: This list may not include "Mathematics of sea ice phenomena" programme participants whose visits coincide with the workshop.

Name Home Institution Visit Dates
I. David Abrahams  01 October to 20 December
Stephen Ackley 01 October to 12 October
Yevgeny Aksenov 01 October to 11 October
Pietro Baldi  01 October to 06 October
Adam Bateson  02 October to 06 October
Luke Bennetts  21 August to 20 December
Cecilia Bitz  18 September to 06 October
Richard Craster 02 October to 02 October
Francisco de Melo Virissimo 02 October to 06 October
Dany Dumont  01 October to 07 October
Daniel Feltham 21 August to 09 December
Thomas Folegot  04 October to 05 October
Tao Gao  10 September to 10 October
Ying Gou 01 October to 07 October
Mark Groves  01 October to 07 October
John Grue  01 October to 06 October
Mariana Haragus 01 October to 07 October
Agnieszka Herman  21 August to 09 December
Richard Hindmarsh  21 August to 20 December
Paul Holland 21 August to 20 December
Lucia Hosekova 01 October to 06 October
Roger Hosking 10 September to 09 October
Elizabeth Hunke  10 September to 07 October
Andrej Il’ichev  01 October to 07 October
Gerard Iooss  01 October to 05 October
Edward Johnson  09 September to 08 October
John Johnson 02 October to 02 October
Usama Kadri  02 October to 06 October
Henrik Kalisch  21 August to 19 December
Jorma Kämäräinen 01 October to 07 October
Tatiana Khabakhpasheva 21 August to 20 December
Alexander Korobkin 21 August to 20 December
Pat Langhorne 23 August to 07 October
Alena Malyarenko 01 October to 07 October
Aleksey Marchenko 01 October to 03 October
Wieslaw Maslowski 01 October to 06 October
Mike Meylan  21 August to 20 December
Touvia Miloh 01 October to 09 October
Leslie Morland 02 October to 06 October
Johannes E. M. Mosig  08 September to 05 November
Siobhan O'Farrell 02 October to 06 October
Emilian I Parau  21 August to 20 December
Jevgenija Pavlova 01 October to 07 October
Nigel Peake 21 August to 20 December
Malte Peter  01 October to 04 October
Pavel Plotnikov 03 September to 07 November
Richard Porter  02 October to 06 October
David Rees Jones 21 August to 20 December
Kaj Riska
Stefanie Rynders 01 October to 06 October
David Schroeder  21 August to 20 December
Yuriy Semenov 04 October to 05 October
Hayley Shen  01 October to 07 October
Hung Tao Shen  01 October to 07 October
Konstantin Shishmarev 01 October to 20 December
Frank Thomas Smith 03 October to 06 October
Michael Smith  01 October to 03 October
Vernon Squire  23 August to 22 October
Manish Tiwari 01 October to 07 October
John Toland 01 October to 13 October
Olga Trichtchenko 01 October to 11 October
Michel Tsamados  21 August to 20 December
Martin Vancoppennolle  01 October to 07 October
Jean-Marc Vanden-Broeck 01 October to 08 October
Eugen Varvaruca  25 August to 06 October
Zhan Wang 10 September to 05 October
Timothy Williams  30 September to 08 October
Andrew Willmott 01 October to 06 October
Grae Worster  21 August to 20 December
Lucas Yiew 02 October to 06 October
Adam Yorkston 01 October to 06 October
University of Cambridge Research Councils UK
    Clay Mathematics Institute London Mathematical Society NM Rothschild and Sons