Skip to content

Workshop Programme

for period 12-23 January

Instructional workshop

12-23 January

Timetable

Monday 12 January
08:30-10:00 Registration ALT
10:00-11:00 Achar, P (Louisiana) ALT
  Derived categories and perverse sheaves Sem 1
11:00-11:30 Coffee ALT
11:30-12:30 Geck, M (Aberdeen) ALT
  Hecke algebras at roots of unity Sem 1
12:30-13:30 Lunch ALT
14:00-15:00 Chuang, J (London) ALT
  Categorification of sl(2)-modules Sem 1
15:00-15:30 Tea ALT
15:30-16:30 Discussion ALT
16:30-17:30 Discussion ALT
17:30-18:30 Wine Reception ALT
18:45-19:30 Dinner ALT
Tuesday 13 January
09:00-10:00 Ram, A (Melbourne) ALT
  Symmetry, polynomials and quantisation Sem 1
10:00-11:00 Achar, P (Louisiana) ALT
  Derived categories and perverse sheaves Sem 1
11:00-11:30 Coffee ALT
11:30-12:30 Geck, M (Aberdeen) ALT
  Hecke algebras at roots of unity Sem 1
12:30-13:30 Lunch ALT
14:00-15:00 Kleshchev, A (Oregon) ALT
  W-algebras and Hecke algebras 1 Sem 1
15:00-15:30 Tea ALT
15:30-16:30 Discussion ALT
16:30-17:30 Discussion ALT
18:45-19:30 Dinner ALT
Wednesday 14 January
09:00-10:00 Ram, A (Melbourne) ALT
  Symmetry, polynomials and quantisation Sem 1
10:00-11:00 Achar, P (Louisiana) ALT
  Derived categories and perverse sheaves Sem 1
11:00-11:30 Coffee ALT
11:30-12:30 Geck, M (Aberdeen) ALT
  Hecke algebras at roots of unity Sem 1
12:30-13:30 Lunch ALT
18:45-19:30 Dinner ALT
Thursday 15 January
09:00-10:00 Ram, A (Melbourne) ALT
  Symmetry, polynomials and quantisation Sem 1
10:00-11:00 Achar, P (Louisiana) ALT
  Derived categories and perverse sheaves Sem 1
11:00-11:30 Coffee ALT
11:30-12:30 Chuang, J (London) ALT
  Categorification of sl(2)-modules Sem 1
12:30-13:30 Lunch ALT
14:00-15:00 Kleshchev, A (Oregon) ALT
  W-algebras and Hecke algebras 2 Sem 1
15:00-15:30 Tea ALT
15:30-16:30 Discussion ALT
16:30-17:30 Discussion ALT
18:45-19:30 Dinner ALT
Friday 16 January
09:00-10:00 Ram, A (Melbourne) ALT
  Symmetry, polynomials and quantisation Sem 1
10:00-11:00 Achar, P (Louisiana) ALT
  Derived categories and perverse sheaves Sem 1
11:00-11:30 Coffee ALT
11:30-12:30 Chuang, J (London) ALT
  Categorification of sl(2)-modules Sem 1
12:30-13:30 Lunch ALT
14:00-15:00 Kleshchev, A (Oregon) ALT
  W-algebras and Hecke algebras 3 Sem 1
15:00-15:30 Tea ALT
15:30-16:30 Discussion ALT
16:30-17:30 Discussion ALT
18:45-19:30 Dinner ALT
Monday 19 January
09:00-10:00 Broué, M (Paris) ALT
  Complex reflection groups and their associated braid groups and Hecke algebras Sem 1
10:00-11:00 Bonnafé, C (de Franche Comté) ALT
  Introduction to Kazhdan-Lusztig theory with unequal parameters Sem 1
11:00-11:30 Coffee ALT
11:30-12:30 Rouquier, R (Oxford) ALT
  Higher representations of Lie algebras Sem 1
12:30-13:30 Lunch ALT
14:00-15:00 Vogan, D (Massachusetts) ALT
  Schubert varieties and representations of real reductive groups Sem 1
15:00-15:30 Tea ALT
15:30-16:30 Discussion ALT
16:30-17:30 Discussion ALT
18:45-19:30 Dinner ALT
Tuesday 20 January
09:00-10:00 Broué, M (Paris) ALT
  Complex reflection groups and their associated braid groups and Hecke algebras Sem 1
10:00-11:00 Bonnafé, C (de Franche Comté) ALT
  Introduction to Kazhdan-Lusztig theory with unequal parameters Sem 1
11:00-11:30 Coffee ALT
11:30-12:30 Rouquier, R (Oxford) ALT
  Higher representations of Lie algebras Sem 1
12:30-13:30 Lunch ALT
14:00-15:00 Vogan, D (Massachusetts) ALT
  Schubert varieties and representations of real reductive groups Sem 1
15:00-15:30 Tea ALT
15:30-16:30 Discussion ALT
16:30-17:30 Discussion ALT
18:45-19:30 Dinner ALT
Wednesday 21 January
09:00-10:00 Broué, M (Paris) ALT
  Complex reflection groups and their associated braid groups and Hecke algebras Sem 1
10:00-11:00 Losev, I (Massachusetts) ALT
  Finite W-algebras and their representations Sem 1
11:00-11:30 Coffee ALT
11:30-12:30 Rouquier, R (Oxford) ALT
  Higher representations of Lie algebras Sem 1
12:30-13:30 Lunch ALT
18:45-19:30 Dinner ALT
Thursday 22 January
09:00-10:00 Losev, I (Massachusetts) ALT
  Finite W-algebras and their representations Sem 1
10:00-11:00 Bonnafé, C (de Franche Comté) ALT
  Introduction to Kazhdan-Lusztig theory with unequal parameters Sem 1
11:00-11:30 Coffee ALT
11:30-12:30 Rouquier, R (Oxford) ALT
  Higher representations of Lie algebras Sem 1
12:30-13:30 Lunch ALT
14:00-15:00 Vogan, D (Massachusetts) ALT
  Schubert varieties and representations of real reductive groups Sem 1
15:00-15:30 Tea ALT
15:30-16:30 Discussion ALT
16:30-17:30 Discussion ALT
18:45-19:30 Dinner ALT
Friday 23 January
09:00-10:00 Losev, I (Massachusetts) ALT
  Finite W-algebras and their representations Sem 1
10:00-11:00 Bonnafé, C (de Franche Comté) ALT
  Introduction to Kazhdan-Lusztig theory with unequal parameters Sem 1
11:00-11:30 Coffee ALT
11:30-12:30 Rouquier, R (Oxford) ALT
  Higher representations of Lie algebras Sem 1
12:30-13:30 Lunch ALT
14:00-15:00 Vogan, D (Massachusetts) ALT
  Schubert varieties and representations of real reductive groups Sem 1
15:00-15:30 Tea ALT
15:30-16:30 Discussion ALT
16:30-17:30 Discussion ALT
18:45-19:30 Dinner ALT
Tuesday 14 April
09:00-10:00 Cautis, S (MSRI) ALT
  Geometry and categorification II Braid group actions in algebraic geometry Satellite
Friday 17 April
16:20-17:00 Masbaum, G (CNRS) ALT
  Integral lattices in TQFT and integral modular categories Satellite
Other Seminars
Seminars in the University
National and International Scientific Research Meetings

Back to top ∧