Skip to content

Workshop Programme

for period 23-27 March

Algebraic Lie Structures with Origins in Physics

23-27 March

Timetable

Monday 23 March
08:30-10:00 Registration ALT
10:00-11:00 Gordon, IG (Edinburgh) ALT
  Crystal structure for representations of Cherednik algebras Sem 1
11:00-11:30 Coffee and Posters ALT
11:30-12:30 Chari, V (UC at Riverside) ALT
  Yangians and Dorey's rule Sem 1
12:30-13:30 Lunch at Wolfson Court ALT
14:00-15:00 Gan, WL (UC at Riverside) ALT
  Dunkl operators for symplectic reflection algebras of wreath-product types Sem 1
15:00-15:30 Tea and Posters ALT
15:30-16:30 Arakawa, T (Nara Women's University) ALT
  Affine W-algebras and Zhu's Poisson varieties associated with Kac-Moody vertex algebras Sem 1
16:30-17:30 Ragoucy, E (LAPTH (CNRS)) ALT
  Nested Bethe ansatz for spin chains Sem 1
17:30-18:30 Wine Reception and Poster Session ALT
18:45-19:30 Dinner at Wolfson Court (Residents Only) ALT
Tuesday 24 March
09:00-10:00 Brundan, J (Oregon) ALT
  Yangians, finite W-algebras and Hecke algebras Sem 1
10:00-11:00 Rumynin, D (Warwick) ALT
  Modular representations of Lie algebras Sem 1
11:00-11:30 Coffee and Posters ALT
11:30-12:30 Stafford, JT (Manchester) ALT
  Equidimensionality of characteristic varieties over Cherednik algebras Sem 1
12:30-13:30 Lunch at Wolfson Court ALT
14:00-15:00 Sevastyanov, A (Aberdeen) ALT
  Algebraic group analogues of the Slodowy slices and deformed Poisson W-algebras Sem 1
15:00-15:30 Tea and Posters ALT
15:30-16:30 Suzuki, T (Okayama) ALT
  Conformal field theory and Cherednik algebras Sem 1
16:30-17:30 Hernandez, D (CNRS-ENS Paris) ALT
  Langlands duality for representations of quantum groups Sem 1
18:45-19:30 Dinner at Wolfson Court (Residents Only) ALT
Wednesday 25 March
09:00-10:00 Losev, I (MIT) ALT
  Irreducible finite dimensional representations of W-algebras Sem 1
10:00-11:00 Khoroshkin, S (ITEP, Moscow) ALT
  Mickelsson algebras and irreducible representations of Yangians Sem 1
11:00-11:30 Coffee and Posters ALT
11:30-12:30 Mukhin, E (IUPUI) ALT
  Cherednik algebra, Calogero-Moser space and Bethe ansatz Sem 1
12:30-13:30 Lunch at Wolfson Court ALT
19:30-23:00 Conference Dinner at St John's College ALT
Thursday 26 March
09:00-10:00 Futorny, V (São Paulo ) ALT
  Parabolic induction for Affine Kac-Moody algebras Sem 1
10:00-11:00 Finkelberg, M (State, Moscow) ALT
  Affine Gelfand-Tsetlin bases and affine Laumon spaces Sem 1
11:00-11:30 Coffee and Posters ALT
11:30-12:30 Joseph, A (Weizmann) ALT
  The impact of Goldie’s theorem on primitive ideal theory Sem 1
12:30-13:30 Lunch at Wolfson Court ALT
15:00-15:30 Tea and Posters ALT
15:30-16:30 Kac, V (MIT) ALT
  An explicit construction of the complex of variational calculus and Lie conformal algebra cohomology Sem 1
16:30-17:30 De Sole, A (Rome "La Sapienza") ALT
  Poisson vertex algebras in the theory of Hamiltonian equations Sem 1
18:45-19:30 Dinner at Wolfson Court (Residents Only) ALT
Friday 27 March
09:00-10:00 Molev, A (Sydney) ALT
  Higher Sugawara operators and the classical W-algebra for gl n Sem 1
10:00-11:00 Panyushev, D (Independent University of Moscow) ALT
  Non-reductive lie algebras and their representations with good invariant-theoretic properties Sem 1
11:00-11:30 Coffee and Posters ALT
12:30-13:30 Lunch at Wolfson Court ALT
15:00-15:30 Tea and Posters ALT
15:30-16:30 Serganova, V (UC at Berkeley) ALT
  Geometric induction for algebraic supergroups Sem 1
16:30-17:30 Etingof, P (MIT) ALT
  Representation theory in complex rank Sem 1
18:45-19:30 Dinner at Wolfson Court (Residents Only) ALT
Other Seminars
Seminars in the University
National and International Scientific Research Meetings

Back to top ∧