Skip to content

Workshop Programme

for period 22-26 June

Representation Theory and Lie Theory

22-26 June

Timetable

Monday 22 June
08:30-09:55 Registration ALT
09:55-10:00 Welcome - Ben Mestel ALT
10:00-11:00 Brundan, J (Oregon) ALT
  Blocks of the general linear supergroup Sem 1
11:00-11:30 Coffee and Posters ALT
11:30-12:30 Opdam, EM (Amsterdam) ALT
  Spectral transfer category of affine Hecke algebras Sem 1
12:30-13:30 Lunch at Wolfson Court ALT
14:00-15:00 Achar, P (Louisiana State) ALT
  Staggered sheaves Sem 1
15:00-15:30 Tea and Posters ALT
15:30-16:30 Toledano-Laredo, V (Northeastern) ALT
  Stability conditions and Stokes factors Sem 1
16:30-17:30 Rouquier, R (Oxford) ALT
  Higher representations: geometry and tensor structures Sem 1
17:30-18:30 Wine reception and Poster Session ALT
18:45-19:30 Dinner at Wolfson Court ALT
Tuesday 23 June
09:00-10:00 Ariki, S (Kyoto) ALT
  Graded q-Schur algebras Sem 1
10:00-11:00 Friedlander, E (Southern California) ALT
  Investigating $kG$-modules using nilpotent operators Sem 1
11:00-11:30 Coffee and Posters ALT
11:30-12:30 Fiebig, P (Freiburg) ALT
  Lusztig's conjecture as a moment graph problem Sem 1
12:30-13:30 Lunch at Wolfson Court ALT
14:00-15:00 Nakano, D (Georgia) ALT
  Atypicality, complexity and module varieties for classical Lie superalgebras Sem 1
15:00-15:30 Tea and Posters ALT
15:30-16:30 Bernstein, J (Tel Aviv) ALT
  On Casselman-Wallach globalization theorem Sem 1
18:45-19:30 Dinner at Wolfson Court ALT
Wednesday 24 June
09:00-10:00 Guralnick, RM (Southern California) ALT
  Derangements in Finite and Algebraic Groups Sem 1
10:00-11:00 Srinivasan, B (Illinois at Chicago) ALT
  Quadratic unipotent blocks of finite general linear, unitary and symplectic groups Sem 1
11:00-11:30 Coffee and Posters ALT
11:30-12:30 Juteau, D (CNRS) ALT
  Perverse sheaves and modular representation theory Sem 1
12:30-13:30 Lunch at Wolfson Court ALT
15:00-15:30 Tea and Posters ALT
18:45-19:30 Dinner at Wolfson Court ALT
Thursday 25 June
09:00-10:00 Premet, A (Manchester) ALT
  Modular Lie algebras and the Gelfand-Kirillov conjecture Sem 1
10:00-11:00 Lehrer, GI (Sydney) ALT
  Non-commutative invariant theory Sem 1
11:00-11:30 Coffee and Posters ALT
11:30-12:30 Vasserot, E (Université Paris 7 - Denis-Diderot) ALT
  Canonical bases and KLR-algebras Sem 1
12:30-13:30 Lunch at Wolfson Court ALT
14:00-15:00 Lam, T (Harvard) ALT
  Total positivity, Schubert positivity, and geometric Satake Sem 1
15:00-15:30 Tea and Posters ALT
15:30-16:30 Cherednik, I (UNC Chapel Hill and RIMS) ALT
  Difference spherical and Whittaker functions Sem 1
19:30-23:00 Conference dinner at Christ's College (Dining Hall) ALT
Friday 26 June
09:00-10:00 Soergel, W (Albert-Ludwigs-Universität Freiburg) ALT
  Graded version of tensoring with finite dimensional representations Sem 1
10:00-11:00 Kac, V (Massachusetts Institute of Technology) ALT
  On classification of Poisson vertex algebras Sem 1
11:00-11:30 Coffee and Posters ALT
11:30-12:30 Losev, IV (Massachusetts Institute of Technology) ALT
  One-dimensional representations of W-algebras Sem 1
12:30-13:30 Lunch at Wolfson Court ALT
14:00-15:00 Bonnafe, C (Franche-Comté) ALT
  Compactification of Deligne-Lusztig varieties Sem 1
15:00-15:30 Tea ALT
15:30-16:30 Broué, M (Institut Henri Poincaré ) ALT
  Deligne-Lusztig varieties, Braid groups and cyclotomic Hecke algebras Sem 1
18:45-19:30 Dinner at Wolfson Court ALT
Other Seminars
Seminars in the University
National and International Scientific Research Meetings

Back to top ∧