Skip to content

Workshop Programme

for period 12 - 16 September 2011

Perspectives in Algebraic Lie Theory

12 - 16 September 2011

Timetable

Monday 12 September
09:00-10:00 Registration
10:00-11:00 Brundan, J (Oregon)
  Koszulity of the walled Brauer algebra Sem 1
11:00-11:30 Coffee
11:30-12:30 Tanisaki, T (Osaka City)
  Differential operators on quantized flag manifolds Sem 1
12:30-13:30 Lunch
14:00-15:00 Rumynin, D (Warwick)
  Double Cells and Representations Sem 1
15:00-15:30 Tea
15:30-16:30 Webster, B (Oregon)
  Categorification, canonical bases and knot invariants Sem 1
16:30-17:00 Drinks reception
Tuesday 13 September
09:00-10:00 Kessar, R (Aberdeen)
  Quasi-isolated blocks of exceptional groups Sem 1
10:00-11:00 Williamson, G (Oxford)
  Some applications of parity sheaves Sem 1
11:00-11:30 Coffee
12:30-13:30 Lunch
14:00-15:00 Robinson, G (Aberdeen)
  Some remarks on endomorphism rings and realizability questions Sem 1
15:00-15:30 Tea
15:30-16:30 Erdmann, K (Oxford)
  Lie powers for general linear groups and Lie modules for symmetric groups Sem 1
Wednesday 14 September
09:00-10:00 Opdam, E (Amsterdam)
  Extensions of tempered representations and R-groups Sem 1
10:00-11:00 Soergel, W (Albert-Ludwigs-Universität Freiburg)
  Koszul duality in positive characteristic Sem 1
11:00-11:30 Coffee
11:30-12:30 Premet, A (Manchester)
  Hesselink stratification of nullcones and base change Sem 1
12:30-13:30 Lunch
14:00-15:00 Lusztig, G (MIT)
  On disconnected reductive groups Sem 1
15:00-15:30 Tea
19:30-22:00 Conference dinner at Peterhouse
Thursday 15 September
09:00-10:00 Goodwin, S (Birmingham)
  Representations of finite W-algebras associated to classical Lie algebras Sem 1
10:00-11:00 Riche, S (Université Blaise Pascal)
  Perverse sheaves on affine Grassmanians and geometry of the dual group Sem 1
11:00-11:30 Coffee
11:30-12:30 Arakawa, T (Kyoto)
  Localization of affine W-algebras at the critical level Sem 1
12:30-13:30 Lunch
14:00-15:00 Fiebig, P (Universität Erlangen-Nürnberg)
  On critical level representations of affine Kac-Moody algebras Sem 1
15:00-15:30 Tea
Friday 16 September
09:00-10:00 Lauda, A (Columbia)
  The Odd NilHecke algebra Sem 1
10:00-11:00 Vasserot, E (Université Paris 7 - Denis-Diderot)
  Categorification and finite dimensional modules of DAHA Sem 1
11:00-11:30 Coffee
11:30-12:30 Juteau, D (CNRS - Université de Caen Basse-Normandie)
  Singularities in nilpotent cones of exceptional type Sem 1
12:30-13:30 Lunch
14:00-15:00 Ram, A (Melbourne)
  Elliptic Schubert calculus Sem 1
15:00-15:30 Tea

Back to top ∧