Skip to content

AMM Seminar List

for period 22 August to 21 December 2012

Wednesday 22 August
13:30-14:30 Piggott, M (Imperial College London)
  Modelling geophysical fluid dynamics with anisotropic adaptive mesh methods Sem 1
14:30-15:00 Steppeler, J (Deutscher Wetterdienst (DWD))
  Variable resolution and uniform second and third Order approximation order Sem 1
15:30-16:30 Giraldo, F (Naval Postgraduate School)
  Development of the Nonhydrostatic Unified Model of the Atmosphere (NUMA): a unified model for both local-area modeling and global modeling Sem 1
16:30-17:00 Taylor, M (Sandia National Laboratories)
  Variable resolution experiments using CAM's spectral finite element dynamical core Sem 1
Thursday 23 August
09:00-10:00 Behrens, J (Universität Hamburg)
  Reviewing a roadmap for adaptive atmospheric modeling Sem 1
10:00-10:30 Lucas, D (University of Bristol)
  A highly adaptive three dimensional hybrid vortex method for inviscid flows Sem 1
11:00-11:30 Piccolo, C (Met Office)
  Adaptive mesh method in the Met Office variational data assimilation system Sem 1
11:30-12:30 Beck, T (Karlsruhe Institute of Technology (KIT))
  Adaptive Numerical Simulation of Idealized Cyclones Sem 1
13:30-14:00 Müller, A (Naval Postgraduate School)
  Are adaptive simulations more accurate than uniform simulations? Sem 1
15:30-16:30 Holm, D (Imperial College London)
  Parameterizing interaction of disparate scales: selective decay by Casimir dissipation in fluids Sem 1
16:30-17:00 Michoski, C (University of Texas at Austin)
  Adaptive multiscale discontinuous Galerkin methods for multiphase morphodynamics Sem 1
Friday 24 August
09:00-10:00 Ainsworth, M (Brown University)
  A Framework for the Development of Computable Error Bounds for Finite Element Approximations Sem 1
10:00-10:30 Hill, J (Imperial College London)
  Adapting to life: Ocean ecosystem modelling using an unstructured and adaptive mesh ocean model Sem 1
11:00-11:30 Li, Y (Chinese Academy of Sciences)
  A new approach to implement sigma coordinate in a numerical model Sem 1
11:30-12:30 Klöfkorn, R (Universität Stuttgart)
  Discontinuous Galerkin Methods for Adaptive Atmospheric Flow Sem 1
13:30-14:30 Budd, C (University of Bath)
  Monge ampere based moving mesh methods with applications to numerical weather prediction Sem 1
14:30-15:00 Bader, M (Technische Universität München)
  Parallelization and Software Concepts for Tsunami Simulation on Dynamically Adaptive Triangular Grids Sem 1
15:30-16:00 Côté, J (UQAM - Université du Québec à Montréal)
  Unified Multiscale Operational Weather Forecasting at the Canadian Meteorological Centre Sem 1
16:00-16:30 Cotter, C (Imperial College London)
  Finite element exterior calculus framework for geophysical fluid dynamics Sem 1
Tuesday 28 August
10:30-11:00 Klöfkorn, R (Universität Stuttgart)
  Discussion on Adaptive DG Methods for Flow Problems Sem 1
Wednesday 29 August
10:00-10:30 Yamazaki, H (University of Cambridge)
  Nonhydrostatic atmospheric cut cell model on a block-structured Cartesian mesh Sem 1
10:30-11:00 Hallberg, R (NOAA - National Oceanic & Atmospheric Administration, US)
  Resolution-dependent self-scaling physical parameterizations and numerical closures Sem 1
Thursday 30 August
10:00-11:00 Adcroft, A (Princeton University)
  Resolution independent topography: from cut cells to thin walls and porous barriers Sem 1
Friday 31 August
10:00-11:00 Steppeler, J (Deutscher Wetterdienst (DWD))
  High Order Polygonal Grids and Cut Cells (Polynomial degree 2 or 3) Sem 1
Monday 03 September
14:00-14:30 Gross, M (Met Office)
  Non-linear trajectories with simultaneous space integration and auto-regressive predictors in Semi-Lagrangian integration: a discussion session Sem 2
Tuesday 04 September
14:00-15:00 Skamarock, WC, Adcroft, A (National Center for Atmospheric Research & Princeton University)
  Transport Schemes: a discussion session Sem 2
Wednesday 05 September
10:00-11:00 Wingate, B (Los Alamos National Laboratory)
  Some remarks about new computing architectures and a proposed alternative way to address time splitting for ocean models Sem 2
13:00-14:00 Cotter, C (Imperial College London)
  Mixed Finite Elements: a discussion session Sem 2
Thursday 06 September
13:30-14:30 Weller, H (University of Reading)
  Accuracy and efficiency comparisons at the Newton Institute and beyond: a discussion session Sem 2
Friday 07 September
09:30-10:00 Gross, M (Met Office)
  Non-linear trajectories with simultaneous space integration and auto-regressive predictors in Semi-Lagrangian integration Sem 2
10:00-11:00 Subburathnam, J (Centre for Development of Advanced Computing, (C-DAC), India)
  Cauchy-Riemann differential equations of the spherical geometry Sem 2
Monday 10 September
10:00-10:30 Giraldo, FX (Naval Postgraduate School)
  Part I: Iterative Solvers and Preconditioners for solving large sparse linear systems Sem 2
10:30-11:00 Fischer, P (Argonne National Laboratory)
  Part II: Iterative Solvers and Preconditioners for solving large sparse linear systems Sem 2
14:00-15:00 Scheichl, R, Mueller, E (University of Bath)
  Scalable multilevel iterative solvers for elliptic problems: a discussion session Sem 2
Tuesday 11 September
10:00-11:00 Popinet, S (National Institute of Water & Atmospheric Research (NIWA))
  Quadtree-adaptive discretisations of the shallow-water equations Sem 2
13:30-14:30 Elsen, K (Leibniz Institute for Tropospheric Research, Leipzig)
  Logarithmic reconstruction on unstructured grids Sem 2
Wednesday 12 September
10:00-11:00 McGregor, J (CSIRO Marine and Atmospheric Research (CMAR))
  The reversibly-staggered CCAM and VCAM models Sem 2
Thursday 13 September
10:00-11:00 Ham, D (Imperial College London)
  Multilayer abstractions for PDEs Sem 2
14:00-15:00 Steppeler, J (Deutscher Wetterdienst (DWD))
  To what extent can order of accuracy improve forecast skill? A discussion session Sem 2
Monday 17 September
10:30-11:00 Lock, SJ (University of Leeds)
  Numerical analyses of Runge-Kutta IMEX schemes for use in atmospheric models Sem 2
13:30-14:00 Williams, P (University of Reading)
  The leapfrog is dead. Long live the leapfrog! Sem 2
Tuesday 18 September
10:00-10:30 Durran, D (University of Washington, USA)
  IMEX methods for fast-wave slow-wave problems Sem 2
10:30-11:00 Giraldo, F (Naval Postgraduate School)
  Which type of time-integrators will make dynamic grid adaptivity feasible? Sem 2
13:30-14:00 Weller, H (University of Reading)
  Runge-Kutta IMEX schemes for HEVI and semi-implicit simulations Sem 2
14:00-15:00 Durran, D, Giraldo, F, Weller, H (Washington University, Naval Postgraduate School & Reading University)
  IMEX: a discussion session Sem 2
Wednesday 19 September
10:00-10:30 Côté, J (UQAM - Université du Québec à Montréal)
  Time-Parallel Algorithms for Weather Prediction and Climate Simulation Sem 2
Thursday 20 September
10:00-10:30 Nair, R (National Center for Atmospheric Research, USA)
  A High-Order Unstaggered Finite-Volume Approach for Atmospheric Numerical Modeling Sem 2
Friday 21 September
10:00-11:00 Popinet, S (National Institute of Water & Atmospheric Research (NIWA), NZ)
  Suggestions for adaptive test cases: a discussion session Sem 2
13:30-14:00 Durran, D (University of Washington, USA)
  Does the energy that drives hurricanes also heat your beer? Sem 2
Monday 24 September
10:30-10:55 John Thuburn, (University of Exeter)
  Mimetic Semi-implicit Solution of the Shallow Water Equations on Hexagonal-Icosahedral and Cubed-Sphere Grids Sem 1
10:55-11:20 Thomas Dubos, (École Polytechnique)
  Variational derivation of energy-conserving finite-difference schemes for geophysical fluid equations Sem 1
11:20-11:45 Colin Cotter, (Imperial College London)
  Finite element exterior calculus framework for geophysical fluid dynamics Sem 1
11:45-12:10 Stefan Vater, (Freie Universität Berlin)
  A multilevel time integrator for computing longwave shallow water flows at low Froude numbers Sem 1
14:00-14:25 Sergey Danilov, (Alfred-Wegener-Institut für Polar- und Meeresforschung (AWI))
  Multiscale ocean simulations with FESOM Sem 1
14:25-14:50 Jürgen Steppeler, (Deutscher Wetterdienst (DWD))
  Uniformly third Order conserving Schems on Polygonal Grids Sem 1
14:50-15:15 Ramachandran Nair, (National Center for Atmospheric Research)
  A Semi-Lagrangian Discontinuous Galerkin (SLDG) Conservative Transport Scheme on the Cubed-Sphere Sem 1
15:45-16:10 Jean-Pierre Croisille, (Université de Lorraine)
  Compact finite difference schemes on the Cubed-Sphere Sem 1
16:10-16:35 Nicholas Kevlahan, (McMaster University)
  A conservative adaptive wavelet method for the shallow water equations on staggered grids Sem 1
16:35-17:00 Tae-Jin Oh, (Korea Institute of Atmospheric Prediction Systems (KIAPS))
  Dynamical Core Developments at KIAPS Sem 1
Tuesday 25 September
09:00-09:25 Sarvesh Kumar Dubey, (Indian Institute of Technology)
  Slope-limited transport schemes using icosahedral hexagonal grid Sem 1
09:25-09:50 Oswald Knoth, (Leibniz Institute for Tropospheric Research, Leipzig)
  Numerical Solution of the Advection Equation on Unstructured Spherical Grids with Logarithmic Reconstruction Sem 1
09:50-10:15 Janakiraman Subburathnam, (Centre for Development of Advanced Computing, (C-DAC))
  Linear advection characteristics of a variable resolution global spectral method on the sphere Sem 1
10:15-10:40 Kara Peterson, (Sandia National Laboratories)
  Optimization-based Conservative Transport on the Sphere Sem 1
11:10-11:35 Colin Zarzycki, (University of Michigan)
  Improving tropical cyclone representation in general circulation models through the use of variable resolution Sem 1
11:35-12:00 Phillip Colella, (Lawrence Berkeley National Laboratory)
  Adaptive High-order Finite Volume Discretizations on Spherical Thin Shells Sem 1
12:00-12:25 Jonathan Lambrechts, (Université Catholique de Louvain )
  Generation of Provably Correct Curvilinear Meshes Sem 1
14:00-14:25 Donna Calhoun, (Boise State University)
  A logically Cartesian, adaptively refined two-patch sphere grid for modeling transport in the atmosphere Sem 1
14:25-14:50 Andreas Müller, (Naval Postgraduate School)
  Accuracy of adaptive discontinuous Galerkin simulations Sem 1
14:50-15:15 Giovanni Tumolo, (Abdus Salam International Centre for Theoretical Physics)
  A semi-implicit, semi-Lagrangian, p-adaptive Discontinuous Galerkin method for the rotating shallow water equations Sem 1
15:45-16:10 Peter Bosler, (University of Michigan)
  Particle methods for geophysical flow on the sphere Sem 1
16:10-16:35 John Boyd, (University of Michigan)
  Progress in Radial Basis Function Methods: Adaptive Vortex-RBF Methods for the Sphere and Other Advances Sem 1
16:35-17:00 Michal Kopera, (Naval Postgraduate School)
  Adaptive mesh refinement for discontinuous Galerkin method on quadrilateral non-conforming grid Sem 1
17:00-17:25 Evaggelos Kritsikis, (Laboratoire des Sciences du Climat et l'Environnement (LSCE))
  Second-order conservative remapping between unstructured spherical meshes Sem 1
Wednesday 26 September
09:00-09:25 Yiyuan Li, (Chinese Academy of Sciences)
  The orthogonal curvilinear terrain-following coordinate for atmospheric models Sem 1
09:25-09:50 Takeshi Enomoto, (Kyoto University)
  Reexamination of non-hydrostatic formulations using the hydrostatic-pressure based co-ordinates Sem 1
09:50-10:15 Margarida Moragues, (Barcelona Supercomputing Center (BSC-CNS))
  A Variational Multiscale Stabilized Finite Element Method to solve the Euler Equations for Nonhydrostatic Stratified Benchmarks Sem 1
10:15-10:40 Hiroe Yamazaki, (University of Cambridge)
  2D and 3D simulations of a nonhydrostatic atmospheric model on a block-structured Cartesian mesh Sem 1
11:10-11:35 Colm Clancy, (Environment Canada)
  Semi-implicit predictor-corrector methods for atmospheric models Sem 1
11:35-12:00 Peter Lynch, (University College Dublin)
  Laplace transform integration and the slow equations Sem 1
12:00-12:25 Kevin Viner, (Naval Research Laboratory)
  A stable treatment of conservative thermodynamic variables for semi-implicit semi-Lagrangian dynamical cores Sem 1
12:25-12:50 Matthew Norman, (Oak Ridge National Laboratory)
  Multi-Moment ADER-Taylor Methods for Systems of Conservation Laws with Source Terms in One Dimension Sem 1
Thursday 27 September
09:00-09:25 Todd Ringler, (Los Alamos National Laboratory)
  A Multi-Resolution Modeling Approach for Global Ocean Modeling Sem 1
09:25-09:50 Jared Whitehead, (Los Alamos National Laboratory)
  Potential Vorticity: A Diagnostic Tool for General Circulation Models Sem 1
09:50-10:15 Peter Lauritzen, (National Center for Atmospheric Research)
  A standard test case suite for two-dimensional linear transport on the sphere Sem 1
10:15-10:40 Mike Cullen, (Met Office)
  Evaluating numerical methods by using asymptotic limit solutions Sem 1
11:10-11:35 Paul Ullrich, (University of California, Davis)
  MCore: Towards a Multi-Resolution Non-Hydrostatic Finite-Volume Dynamical Core Sem 1
11:35-12:00 Jin Lee, (National Oceanic and Atmosphere Administration)
  A Three-Dimensional Finite-Volume Nonhydrostatic Icosahedral Modle (NIM) Sem 1
12:00-12:25 Xingliang Li, (China Meteorological Administration)
  A multi-moment constrained finite volume model for non-hydrostatic atmospheric dynamics Sem 1
13:35-14:00 James Kent, (University of Michigan)
  DCMIP 2012: Tracer Transport Tests in Dynamical Cores Sem 1
14:00-14:25 Sasa Gabersek, (Naval Research Laboratory)
  Numerical Simulations with a Three-Dimensional Spectral Element Model Sem 1
14:25-14:50 Celal Konor, (Colorado State University)
  Design of a dynamical core based on the nonhydrostatic unified system of equations Sem 1
14:50-15:15 Almut Gassmann, (Leibniz-Institut für Atmosphärenphysik, Kühlungsborn)
  ICON-IAP: A non-hydrostatic global model designed for energetic consistency Sem 1
15:45-16:10 Nils Wedi, (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts (ECMWF))
  Global, non-hydrostatic, cloud-permitting, medium-range forecasts using the spectral transform method: progress and challenges Sem 1
16:10-16:35 Michail Diamantakis, (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts (ECMWF))
  Evaluation of mass fixing schemes for the ECMWF Integrated Forecasting System (IFS) Sem 1
16:35-17:00 Michael Baldauf, (Deutscher Wetterdienst (DWD))
  An exact analytical solution for gravity wave expansion of the compressible, non-hydrostatic Euler equations on the sphere Sem 1
17:00-17:25 Christiane Jablonowski, (University of Michigan)
  Highlights of the Dynamical Core Model Intercomparison Project (DCMIP) Sem 1
Friday 28 September
09:00-09:25 Günther Zängl, (Deutscher Wetterdienst (DWD))
  The Icosahedral Nonhydrostatic (ICON) model: formulation of the dynamical core and physics-dynamics coupling Sem 1
09:25-09:50 Mark Taylor, (Sandia National Laboratories)
  CAM high-resolution AMIP simulations using a spectral finite element dynamical core Sem 1
09:50-10:15 John McGregor, (CSIRO Marine and Atmospheric Research (CMAR))
  Comparing the formulations of CCAM and VCAM and their performance as atmospheric GCMs Sem 1
10:15-10:40 Thomas Melvin, , Nigel Wood, (Met Office)
  The dynamical core of the Met Office's Unified Model Sem 1
11:10-11:35 Abdessamad Qaddouri, (Environment Canada)
  The CMC 15-Km operational deterministic global forecast system with Yin-Yang grid Sem 1
11:35-12:00 William Skamarock, (National Center for Atmospheric Research)
  The global nonhydrostatic atmospheric model MPAS: Preliminary results from variable-resolution mesh tests Sem 1
12:00-12:25 Florian Prill, (Deutscher Wetterdienst (DWD))
  The Icosahedral Nonhydrostatic (ICON) model: Scalability on Massively Parallel Computer Architectures Sem 1
13:30-13:55 Hirofumi Tomita, (RIKEN/AICS)
  SCALE-LES: Strategic development of large eddy simulation suitable to the future HPC Sem 1
13:55-14:20 Ryuji Yoshida, (RIKEN/AICS)
  An Inter-Comparison of Icosahedral Climate Models on the G8 Call: ICOMEX Project Sem 1
14:20-14:45 Jean Côté, (UQAM - Université du Québec à Montréal)
  Time-parallel algorithms for weather prediction and climate simulation Sem 1
Monday 01 October
10:00-10:30 Beisiegel, N (Universität Hamburg)
  Adaptive Discontinuous Galerkin Inundation Modelling Sem 1
10:30-11:00 Holm, D (Imperial College London)
  Multiscale Fluid Models with Convected Microstructure Sem 1
13:30-14:00 Ringler, T (Los Alamos National Laboratory)
  A Way Point on the Road to Dynamic Adaptivity: Early Results from Multi-Resolution Atmosphere and Ocean Models Sem 1
14:00-15:00 Ringler, T (Los Alamos National Laboratory)
  What are the remaining outstanding issues with respect to multi-resolution models? A discussion session Sem 1
17:00-18:00 Gunzburger, M
  The Science of Ice Sheets: the Mathematical Modeling and Computational Simulation of Ice Flows Sem 1
Tuesday 02 October
10:00-10:30 Smolarkiewicz, P (National Center for Atmospheric Research)
  Sound-proof global modeling for NWP and Climte Sem 1
10:30-11:00 Szmelter, J (Loughborough University)
  Sound-proof modeling on unstructured meshes Sem 1
13:30-14:00 Wedi, N (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts (ECMWF))
  Quasi-anelastic vs. elastic modeling with ECMWF's IFS model Sem 1
14:00-15:00 Wedi, N (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts (ECMWF))
  Sound-proof global models for atmospheres and oceans: a discussion session Sem 1
Wednesday 03 October
10:00-10:30 Klemp, J (National Center for Atmospheric Research)
  Experiences with a smoothed terrain-following vertical coordinate in MPAS Sem 1
13:30-14:30 Klein, R (Freie Universität Berlin)
  Weakly compressible flows: regime of validity of sound-proof approximations Sem 1
Thursday 04 October
10:00-10:30 Benacchio, T (Freie Universität Berlin)
  Multilevel time integrators for large-scale atmospheric flows Sem 1
10:30-11:00 Popinet, S (National Institute of Water & Atmospheric Research (NIWA), NZ)
  (non)-convergence properties of the Laplacian operator on the conformal cubed-sphere Sem 1
13:30-14:30 Weller, H (University of Reading)
  Planning meeting for new test cases and comparisons: a discussion session Sem 2
Monday 08 October
10:00-11:00 Farrell, P (Imperial College London)
  Automated parallel adjoints for model differentiation, optimisation and stability analysis Sem 1
Tuesday 09 October
10:00-11:00 Gunzburger, M (Florida State University)
  Multiscale spectral viscosity discretization methods for the Navier-Stokes equations or, another explicit filtering turbulence model, or another tweak of Smagor Sem 1
Wednesday 10 October
10:00-11:00 Cullen, M (Met Office)
  Designing numerical methods to respect asymptotic limit solutions Sem 1
Thursday 11 October
10:00-11:00 Seny, B (Université Catholique de Louvain, Belgium)
  A parallel multirate time-stepping strategy for ocean modelling Sem 1
13:30-14:30 Cullen, M (Met Office)
  The importance and examples of asymptotic limit solutions in the atmosphere and ocean: a discussion session Sem 1
Tuesday 16 October
10:00-10:30 Skamarock, WC (National Center for Atmospheric Research)
  Finite-volume transport schemes for Voronoi (hexagonal) meshes Sem 1
10:30-11:00 Marras, S (Universitat Politècnica de Catalunya)
  Can we make high-order spectral elements (quasi) monotonic? Sem 1
Wednesday 17 October
10:00-10:30 Danilov, S (Alfred-Wegener-Institut für Polar- und Meeresforschung (AWI), Germany)
  Comparison of finite element and finite volume in ocean modelling Sem 1
13:30-14:30 Skamarock, WC (National Center for Atmospheric Research)
  Transport modeling: How much accuracy do we need for atmospheric simulation and how should we achieve high order? A discussion session Sem 1
Monday 22 October
13:30-14:15 Nigel Wood, (Met Office)
  The Dynamical Core of the Met Office Unified Model: the challenge of future supercomputer architectures Satellite
14:15-14:40 Mikhail Tolstykh, (Russian Academy of Sciences)
  Development of the next generation SLAV global atmospheric model Satellite
15:10-15:55 Nils Wedi, (ECMWF)
  ECMWF's roadmap for non-hydrostatic modelling, existing and future challenges and recent progress in solving these Satellite
16:00-16:25 Bill Skamarock, (National Center for Atmospheric Research)
  A cell-integrated SLSI shallow-water model with conservative and consistent mass and scalar mass transport Satellite
16:45-17:20 Richard Loft, (UCAR)
  G8 ECS: Enabling climate simulation at extreme scale Satellite
Tuesday 23 October
09:30-10:05 Günther Zängl, (Deutscher Wetterdienst)
  The ICON model and its relationship to the ICOMEX project Satellite
10:05-10:40 Todd Ringler, (LANL)
  Jones and Jacobsen "Can Models Built upon Unstructured Grids be Computationally Competitive on Emerging High-Performace Architectures? Satellite
11:00-11:45 Michael Baldauf, (Deutscher Wetterdienst)
  Limited area model weather prediction using COSMO with emphasis on the numerics of dynamical cores (including some remarks on the NEC vector supercomputer) Satellite
11:45-12:10 John Thuburn, , Colin Cotter, (Exeter/Imperial College)
  A primal-dual mixed finite element method for accurate and efficient atmospheric modelling on massively parallel computers Satellite
12:10-12:35 Jean Côté, (UQAM)
  Time-parallel algorithms for weather prediction and climate simulation Satellite
13:30-14:15 Henry Weller, (OpenCFD Limited)
  Addressing unstructuredness and hardware and software divergence Satellite
14:15-14:40 Francis X. Giraldo, , James F. Kelly, , Shiva Gopalakrishnan, (Naval Postgraduate School)
  Development of a Nonhydrostatic Unified Atmospheric Model (NUMA) on Multi-Core and Many-core Computer Architectures Satellite
15:10-15:55 Andy Grant, (IBM)
  tba Satellite
16:00-16:25 David Ham, , Patrick E. Farrell, , Simon W. Funke, (Imperial College London)
  Fully automatic adjoints: a robust and efficient mechanism for generating adjoint dynamical cores Satellite
16:45-17:20 Peter Jimack, (Leeds)
  On the Development of Implicit Solvers for Time-Dependent Systems Satellite
Wednesday 24 October
09:30-10:05 John McGregor, (CSIRO)
  Cube-based atmospheric GCMs at CSIRO Satellite
10:05-10:40 Stephane Popinet, (NIWA)
  Quadtree-adaptive global atmospheric modelling on parallel systems Satellite
11:00-11:45 Mark Taylor, (Sandia)
  High resolution and variable resolution capabilities of the Community Atmosphere Model (CAM) with a spectral finite element dynamical core Satellite
11:45-12:10 Colin M. Zarzycki, , Christiane Jablonowski, (University of Michigan)
  Evaluating Variable-Resolution CAM-SE as a Numerical Weather Prediction Tool Satellite
12:10-12:35 Marcus J Thatcher, , John L McGregor, (CSIRO)
  A prototype model for coupled simulations of regional climate suitable for massively parallel architectures Satellite
13:30-14:15 Tom Edwards, (Cray Inc.)
  Earth system modeling strategies on extreme scale architectures Satellite
14:15-14:40 Eike Mueller, , Robert Scheichl, (University of Bath)
  Scalability of Elliptic Solvers in Numerical Weather and Climate Prediction Satellite
15:10-15:55 Max Gunzberger, (Florida State )
  Parallel Algorithm for Spherical Delaunay Triangulations and Spherical Centroidal Voronoi Tessellations Satellite
16:00-16:25 Robert Scheichl, (University of Bath)
  Multilevel Markov-Chain Monte Carlo Methods for Large Scale Problems Satellite
16:45-17:20 Richard Loft, (UCAR)
  Meeting the Challenge of Many-core Architectures in Weather and Climate Models Satellite
Thursday 25 October
09:30-10:05 Pier Luigi Vidale, (Reading)
  Porting and optimisation of the Met Office Unified Model on Petascale architectures Satellite
10:05-10:30 Chris Budd, (University of Bath)
  Adaptivity using moving meshes Satellite
10:30-10:55 Michal A. Kopera, , Frank X. Giraldo, (Naval Postgraduate School)
  Adaptive mesh refinement for a 2D unified continuous/discontinuous Galerkin Non-hydrostatic Atmospheric Model Satellite
11:15-11:40 Sarah-Jane Lock , (University of Leeds)
  Linear analyses of RK IMEX schemes for atmospheric modelling Satellite
11:40-12:05
  tba Satellite
Thursday 01 November
10:00-10:30 Chen, Q (Los Alamos National Laboratory)
  A co-volume scheme for the nonlinear shallow water equations on non-orthogonal grid Sem 1
Monday 05 November
10:00-11:00 Vater, S (Universität Hamburg)
  On asymptotically adaptive numerical methods for long wave shallow water flows Sem 1
Tuesday 06 November
10:00-11:00 LeVeque, R (University of Washington)
  High-resolution finite volume methods and multidimensional wave-propagation algorithms Sem 1
13:30-14:30 Behrens, J (Universität Hamburg)
  On the trial against Italian seismologists following the l'Aquila earthquake - facts, questions, consequences? A discussion session Sem 1
Wednesday 07 November
10:00-11:00 LeVeque, R (University of Washington)
  Cut-cell Cartesian grid finite volume methods for complex geometry Sem 1
13:30-14:30 LeVeque, R (University of Washington)
  Cut-cell approaches: a discussion session Sem 1
Thursday 08 November
10:00-11:00 Shi, J Z (Shanghai Jiao Tong University)
  Mixing and stratification within the plume of the Changjiang River estuary, East China Sea: a numerical study Sem 1
Friday 09 November
10:00-11:00 Peixoto, P (Universidade de São Paulo)
  Analysis of grid imprinting on geodesical spherical icosahedral grids Sem 1
Wednesday 14 November
13:30-14:30 Dubos, T (IPSL/École Polytechnique)
  Wavelet building blocks for dynamic adaptivity : application to shallow-water equations on a hexagonal C-grid Sem 1
Thursday 15 November
10:00-11:00 Le Roux, D (Université Claude Bernard Lyon 1)
  Discrete analyses and numerical simulation of the shallow-water system Sem 1
Friday 16 November
10:00-11:00 Xiao, F (Tokyo Institute of Technology)
  High order finite volume methods using multi-moments or multi-moment constraints:basic idea, numerical formulations & applications to geophysical fluid dynamics Sem 1
Monday 19 November
10:00-11:00 Chen, C (Jiaotong University)
  Development of high-order adaptive global models by multi-moment (constrained) finite volume method Sem 1
Tuesday 20 November
10:00-11:00 Yano, J (Laboratoire de Météorologie Dynamique (LMD-ENS))
  Dynamical adaptive mesh-refinement with NAM-SCA model Sem 1
13:30-14:30 Gent, P (National Center for Atmospheric Research, USA)
  Gent McWilliams parametrisation Sem 1
Wednesday 21 November
10:00-11:00 Cullen, M (Met Office)
  Adaptive grid generation with application to data assimilation-with Chiara Piccolo Sem 1
11:30-12:30 Weller, H (University of Reading)
  Progress with test cases: a discussion session Sem 2
Thursday 22 November
10:00-10:30 Marras, S (Universitat Politècnica de Catalunya)
  3D simulations of convective storms using Finite Elements with Variational Multiscale Stabilization Sem 1
13:30-16:30 Le Roux, D (Université Claude Bernard Lyon 1)
  Finding the perfect horizontal discretisation: a discussion session Sem 1
Friday 23 November
10:00-11:00 Behrens, J (Universität Hamburg)
  Efficiency of adaptive mesh algorithms Sem 1
Monday 26 November
10:00-11:00 Calhoun, D (Boise State University)
  Reimann problems for gas dynamics with moisture and droplets Sem 1
Tuesday 27 November
10:00-11:00 Fischer, P (Argonne National Laboratory)
  Scaling turbulence simulations to beyond a million processes Sem 1
Wednesday 28 November
11:30-12:30 Weller, H (University of Reading)
  Progress with test cases: a discussion session Sem 2
Thursday 29 November
10:00-11:00 Dedner, A (University of Warwick)
  Comparing a DG dynamical core with the production code COSMO Sem 1
Friday 30 November
10:00-11:00 Erath, C (National Center for Atmospheric Research)
  New finite volume based tracer transport schemes for the Community Atmospheric Model (CAM-SE) Sem 1
Tuesday 04 December
13:30-14:30 Thuburn, J (University of Exeter)
  Computational modes: What are they and how bad are they for a weather/climate model dynamical core? Sem 2
Wednesday 05 December
10:00-11:00 Lee, J-H (National Oceanic and Atmosphere Administration, USA)
  A non-hydrostatic three dimensional finite volume icosahedral model Sem 2
11:30-12:30 Weller, H (University of Reading)
  Progress with test cases: a discussion session Sem 2
Thursday 06 December
10:00-11:00 Peitrzak, J (Delft University of Technology)
  Horizontal discretisations suitable for coastal flooding studies with applications to mega-tsunamis Sem 2
Monday 10 December
15:00-16:00 Pickles, S (Science and Technology Facilities Council (STFC), UK)
  Introduction to GungHo Computational Science week: a discussion session Sem 2
16:00-17:00 Mueller, E (University of Bath)
  Elliptic Solvers on GPUs Sem 2
Tuesday 11 December
10:00-12:00 Ham, D (Imperial College London)
  Kernel or execution model: a discussion session Sem 2
14:00-17:00 Ford, R (Science and Technology Facilities Council (STFC), UK)
  Data model + interface to kernel + coupling: a discussion session Sem 2
Wednesday 12 December
09:00-10:00 Weller, H (University of Reading)
  Progess with test cases: a discussion session Sem 1
10:00-11:00 Bonaventura, L (Politecnico di Milano)
  Variational Multiscale Approaches to Turbulence Modeling in the framework High Order Discretizations of Fluid Flow Sem 1
11:00-13:00 Riley, G (University of Manchester)
  Infrastructure/framework (ESMFvsMCT etc)+interface to the data model + coupling issues. Identify potential show-stoppers & major obstacles etc. A discussion. Sem 2
14:00-16:00 Wood, N (Met Office)
  How to effectively engage with the non-GungHo Met O people. A discussion session Sem 2
Thursday 13 December
10:00-12:00 Wood, N (Met Office)
  How are we going to manage actual code and coding? Ie plansfor Phase 2 Code. Coding standards etc. A discussion session Sem 2
13:00-16:00 Pickles, S (Science and Technology Facilities Council (STFC), UK)
  GungHo Computational Science week wrap up: A discussion session Sem 2
Tuesday 18 December
11:30-12:30 Weller, H (University of Reading)
  Progress with test cases: a discussion session Sem 2
13:30-14:30 Griffiths, S (University of Leeds)
  The long and short of modelling ocean tides Sem 1
Other Seminars
Seminars in the University
National and International Scientific Research Meetings

Back to top ∧