Skip to content

CFM Seminar List

for period 1 May to 23 August 2013

Thursday 09 May
14:00-15:00 Thiele, U, Todorova, D (Loughborough University)
  Evolution equations for films of mixtures and suspensions - the case of dewetting mixtures Sem 1
15:00-16:00 Pushkin, M (University of Oxford)
  Stirring in active media Sem 1
Tuesday 14 May
11:00-12:00 Holm, C (Universität Stuttgart)
  Transport of charged macromolecules under applied electric fields Sem 1
12:00-13:00 Fontelos, M (ICMAT)
  Contact line instabilities in electrowetting Sem 1
Thursday 16 May
14:00-15:00 Yoshinaga, N (Tohoku University)
  Spontaneous motion and deformation of a droplet Sem 1
15:00-16:00 Ratiu, T (École Polytechnique)
  What does geometric mechanics have to say about the dynamics of complex fluids? Sem 1
Tuesday 21 May
11:00-12:00 Wilson, S (University of Strathclyde)
  A rigid or elastic plate floating on the free surface of a viscous film: a coupled free boundary and fluid-structure interaction problem Sem 2
12:00-13:00 Holm, D (Imperial College London)
  What does the dynamics of complex fluids have to say about geometric mechanics? Sem 2
Thursday 23 May
14:00-15:00 Kruse, K (Universität des Saarlandes)
  Hydrodynamic description of the actin cortex Sem 1
15:00-16:00 Pismen, L (Technion - Israel Institute of Technology)
  Motor action in semiflexible networks Sem 1
Tuesday 28 May
11:00-11:30 Borcia, R (Brandenburgische Technische Universität)
  Phase field models for two-fluid systems Sem 1
11:30-12:00 Borcia, I D (Brandenburgische Technische Universität)
  Lubrication approaches for binary mixtures Sem 1
12:00-13:00 Alexeev, A (Georgia Institute of Technology)
  Modeling swelling kinetics and transport in hydrogels using mesoscale simulations Sem 1
Thursday 30 May
14:00-15:00 Wagner, B (Technische Universität Berlin)
  On effective slip for an upper convected Maxwell fluid Sem 1
15:00-16:00 Muench, A (University of Oxford)
  Structure formation in thin films of polymer mixtures Sem 1
Tuesday 04 June
11:00-12:00 Grün, G (Universität Erlangen-Nürnberg)
  On diffuse-interface models for two-phase flow with different mass densities: thermodynamic consistency, simulations, and numerical analysis Sem 1
12:00-13:00 DeSimone, A (SISSA)
  Crawling motility Sem 1
Thursday 06 June
14:00-15:00 Virga, E (Università degli Studi di Pavia)
  Aggregation and mean-field for ferrofluid monolayers Sem 1
15:00-16:00 Uchida, N (Tohoku University)
  Orientational order, synchronization and defect turbulence in arrays of active microfluidic rotors Sem 1
Monday 10 June
17:00-18:00 Constantin, P (Princeton)
  Nonlocal evolution equations (Rothschild Distinguished Visiting Fellow lecture) Sem 1
Tuesday 11 June
11:00-12:00 Tronci, C (University of Surrey)
  Hydrodynamic vorticity and helicity of conservative liquid crystal flows Sem 1
12:00-13:00 Shearer, M (North Carolina State University)
  Continuum Models of Two-Phase Flow in Porous Media Sem 1
Thursday 13 June
14:00-15:00 Vankerschaver, J (Imperial College London)
  Problems and surprises in geometric mechanics Sem 1
Monday 17 June
14:00-15:00 Pismen, L (Technion - Israel Institute of Technology)
  Discussion of motion of defects in nematics Sem 1
Tuesday 18 June
11:00-12:00 Pototsky, A (University of Cape Town)
  Dynamics and rectification of active Brownian particles Sem 1
12:00-13:00 King, J, Oliver, J (University of Nottingham and University of Oxford)
  Thin-film flows with mass transfer Sem 1
14:00-16:00 Kruse, K (Universität des Saarlandes)
  An introduction into the hydrodynamics of active polar gels - part 1 Sem 1
Wednesday 19 June
11:00-12:00 Jacobs, H (Imperial College London)
  Do particle methods for fluids make sense? Sem 1
Thursday 20 June
11:00-13:00 Kruse, K (Universität des Saarlandes)
  An introduction into the hydrodynamics of active polar gels - part 2 Sem 1
14:00-15:00 Craster, R (Imperial College London)
  Surfactant driven thin-film flows Sem 1
15:00-16:00 Lopez, H (University College Dublin)
  Solvent free computer simulation of nanoparticle-cell membrane interactions Sem 1
Monday 24 June
09:45-10:30 Goldstein, R (University of Cambridge)
  Spontaneous Circulation of Confined Active Suspensions Sem 1
11:00-11:45 Stark, H (Technische Universität Berlin)
  Active motion: under external fields and collective dynamics Sem 1
11:45-12:30 Keaveny, E (Imperial College London)
  Optimisation of chiral structures for micro-scale propulsion Sem 1
14:00-14:30 Koepf, M (Technion - Israel Institute of Technology)
  A continuum model of epithelial spreading Sem 1
14:30-15:00 Menzel, A (Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf)
  Traveling and resting crystals in crowds of self-propelled particles Sem 1
15:00-15:30 Banerjee, S (Syracuse University)
  Collective mechanics of epithelial cell colonies on elastic substrates Sem 1
16:00-17:00 Lubensky, T (University of Pennsylvania)
  Rigidity, Zero Modes, States of Self Stress, and Surface Phonons in Periodic and Diluted Periodic Networks near their Instability Limit Sem 1
Tuesday 25 June
09:00-09:45 Crowdy, D (Imperial College London)
  Models of low-Reynolds-number swimmers and colloidal particles in confined domains Sem 1
09:45-10:30 Spagnolie, S (University of Wisconsin-Madison)
  Locomotion of helical bodies in viscoelastic fluids Sem 1
11:00-11:45 Subramanian, G (Engineering Mechanics Unit, JNCASR, Bangalore)
  Concentration fluctuations in a bacterial suspension Sem 1
11:45-12:30 Graham, M (University of Wisconsin-Madison)
  Hydrodynamic coordination of bacterial motions: from bundles to biomixing Sem 1
14:00-14:45 Yeomans, J (University of Oxford)
  Active Nematics Meeting Room 2, CMS
14:45-15:30 Dogic, Z (Brandeis University)
  Hierarchical active matter: from extensible bundles to active gels, streaming liquid crystals and motile emulsions Meeting Room 2, CMS
16:00-16:45 Toner, J (University of Oregon)
  Rice, Locusts and Chemical Waves: A Hydrodynamic Theory of Polar Active Smectics Meeting Room 2, CMS
Wednesday 26 June
09:00-09:45 Brady, J (CALTECH (California Institute of Technology))
  The Five S's: Chemical Swimming, Sailing, Surfing, Squirming and Swarming Sem 1
09:45-10:30 Lipowsky, R (Max-Planck-Institut für Kolloid- und Grenzflächenforschung)
  Remodelling of membrane compartments Sem 1
11:00-11:45 Döbereiner, H-G (Universität Bremen)
  Physarum Polycephalum Percolation as a Paradigm for Topological Phase Transitions in Transportation Networks Sem 1
11:45-12:30 Yoshinaga, N (Tohoku University)
  Spontaneous motion and deformation of a droplet driven by chemical reaction Sem 1
14:00-14:30 Kevrekidis, IG (Princeton University)
  Data mining in swarming models Sem 1
Thursday 27 June
09:00-09:45 MacKintosh, F (Vrije Universiteit Amsterdam)
  Active stresses and mechanics of intra/extracellular networks Sem 1
09:45-10:30 Bausch, A (Technische Universität München)
  Cytoskeletal pattern formation: Self organization of driven filaments Sem 1
11:00-11:45 Truskinovsky, L (École Polytechnique)
  Passive cooperative behavior in striated acto-myosin systems Sem 1
11:45-12:30 Alexeev, A (Georgia Institute of Technology)
  Hydrodynamics of an elastic swimmer at low Reynolds number Sem 1
14:00-14:45 Joanny, J-F (Institut Curie)
  Growth and instabilities of healthy and cancerous tissues Meeting Room 2, CMS
14:45-15:30 Balazs, A (University of Pittsburgh)
  Reconfigurable assemblies of active, auto-chemotactic gels Meeting Room 2, CMS
16:00-16:45 Farge, E (Institut Curie)
  Mechanogenetic reciprocal coupling in early embryonic differentiation and morphogenesis, and evolutionary involvement in primitive organisms emergence Meeting Room 2, CMS
16:45-17:15 Head, D (University of Leeds)
  Microscopic simulation of active gels: The controlling role of end detachment Meeting Room 2, CMS
17:15-17:45 Ihle, T (North Dakota State University)
  Phase transitions and solitons in self-propelled particles: kinetic theory and diagrammatic approach Meeting Room 2, CMS
Friday 28 June
09:00-09:45 Needleman, D (Harvard University)
  The Metaphase Spindle as an Active Liquid Crystal Sem 1
09:45-10:30 Feng, J (University of British Columbia)
  Modeling dorsal closure during embryonic development of the fruit fly Sem 1
11:00-11:45 Aronson, I (Argonne National Laboratory)
  Modeling of Cell Movement on Adhesive Substrates Sem 1
11:45-12:30 Baer, M (Physikalisch-Technische Bundesanstalt (PTB))
  A poroelastic model for mechanochemical waves and pattern formation in Physarum polycephalum Sem 1
14:00-14:45 Golestanian, R (University of Oxford)
  Collective behaviour of phoretically active colloids Sem 1
14:45-15:30 Rieger, H (Universität des Saarlandes)
  Vascularization patterns and fluid flow in growing tumours Sem 1
16:00-16:25 Hawkins, R (University of Sheffield)
  Cell motility due to active gel flows Sem 1
16:25-16:50 Vladimirov, V (University of York)
  A New Theory of Micro-Robots: multiple scales & distinguished limits Sem 1
16:50-17:15 Cicuta, P (University of Cambridge)
  Conditions of hydrodynamic synchronization in models of beating cilia Sem 1
17:15-17:40 Dunkel, J (University of Cambridge)
  Fluid dynamics of bacterial turbulence Sem 1
Tuesday 02 July
11:00-12:00 Qian, T (Hong Kong University of Science and Technology)
  Modeling and simulations for two-phase flows at solid surfaces Sem 2
12:00-13:00 Peruani, F (Université de Nice Sophia Antipolis)
  From bacteria to collective motion in heterogeneous media Sem 2
Thursday 04 July
14:00-15:00 Lushi, E (Imperial College London)
  Chemotactic dynamics in suspensions of micro-swimmers Sem 1
15:00-16:00 Jensen, O (University of Manchester)
  Modelling the growth of plant cells and tissues Sem 1
Tuesday 09 July
11:00-12:00 Watson, S (University of Glasgow)
  Emergent Coarsening Dynamics and Scaling Laws via the Principle of Maximum Dissipation Sem 2
12:00-13:00 Kitavtsev, G (Max-Planck-Institut fur Mathematik, Leipzig)
  Coarsening Rates for the Dynamics of Interacting Slipping Droplets Sem 2
Thursday 11 July
14:00-15:00 Olmsted, P (University of Leeds)
  Some effects of boundaries and interfaces on bulk non-Newtonian fluids Sem 2
15:00-16:00 Luo, L.S (Old Dominion University)
  Lattice Boltzmann model for visco-elastic fluids in 2D Sem 2
Tuesday 16 July
11:00-12:00 Smalyukh, I (University of Colorado)
  Surface anchoring mediated hierarchical self-assembly in orientationally ordered plasmonic complex fluids Sem 2
12:00-13:00 Hazel, A (University of Manchester)
  Geometry-induced complexity in internal two-phase flows Sem 2
Thursday 18 July
14:00-15:00 Muller, M (Georg-August-Universität Göttingen)
  Studying slow collective phenomena by concurrently coupling particle-based and continuum descriptions. Sem 2
15:00-16:00 Straube, A (Humboldt-Universität zu Berlin)
  Synchronous versus asynchronous transport of a paramagnetic particle in a modulated ratchet potential Sem 2
Monday 22 July
09:30-11:00 Knobloch, E (University of California, Berkeley)
  Localized structures in fluid flows Sem 1
11:15-12:00 Shearer, M (North Carolina State University)
  Surfactants and Thin Liquid Layers 1 Sem 1
14:00-14:45 Shearer, M (North Carolina State University)
  Surfactants and Thin Liquid Layers 1 Sem 1
15:00-16:30 Kamien, R (University of Pennsylvania)
  Topological defects in crystals and liquid crystals 1 Sem 1
Tuesday 23 July
09:30-10:15 Pismen, L (Technion - Israel Institute of Technology)
  Bridging the scales near the contact line 1 Sem 1
10:15-11:00 Thiele, U (Loughborough University )
  Gradient dynamics formulations of thin film equations Sem 1
11:15-12:00 Holm, D (Imperial College London)
  Geometric approach to modelling complex fluids 1 Sem 1
14:00-14:45 Holm, D (Imperial College London)
  Geometric approach to modelling complex fluids 1 Sem 1
15:00-16:30 Stewart, I (University of Strathclyde)
  Introduction to liquid crystal continuum theory: statics and dynamics Sem 1
Wednesday 24 July
09:30-11:00 Knobloch, E (University of California, Berkeley)
  Localized structures in fluid flows Sem 1
11:30-13:00 Biferale, L (Università degli Studi di Roma Tor Vergata)
  Lattice Boltzmann Methods for multi-phase turbulent flows Sem 1
Thursday 25 July
09:30-11:00 Stewart, I (University of Strathclyde)
  Introduction to liquid crystal continuum theory: statics and dynamics Sem 1
11:15-12:00 Holm, D (Imperial College London)
  Geometric approach to modelling complex fluids 2 Sem 1
14:00-14:45 Holm, D (Imperial College London)
  Geometric approach to modelling complex fluids 2 Sem 1
15:00-16:30 Ward, J (Loughborough University )
  Fluid dynamic approaches to modelling bacterial biofilms growth Sem 1
Friday 26 July
09:30-11:00 Kamien, R (University of Pennsylvania)
  Topological defects in crystals and liquid crystals 2 Sem 1
11:15-12:00 Pismen, L (Technion - Israel Institute of Technology)
  Bridging the scales near the contact line 2 Sem 1
14:00-14:45 Pismen, L (Technion - Israel Institute of Technology)
  Bridging the scales near the contact line 3 Sem 1
15:00-16:30 Thiele, U (Loughborough University)
  Depinning transitions and deposition patterns Sem 1
Monday 29 July
09:30-11:00 Rey, AD (McGill University)
  Mechanics and Thermodynamics of Nematic Shape Equations Sem 1
11:15-12:00 Gay-Balmaz, F (École Normale Supérieure)
  An introduction to the variational principles and Poisson brackets for complex fluids Sem 1
14:00-14:45 Gay-Balmaz, F (École Normale Supérieure)
  Equivalent theories of liquid crystals Sem 1
15:00-16:30 Kalliadasis, S (Imperial College London)
  Recent progress on the moving contact line problem Sem 1
Tuesday 30 July
09:30-11:00 Ratiu, T (École Polytechnique)
  Geometric approach to the Hamiltonian and Lagrangian formulation of complex fluids Sem 1
11:15-12:00 Toner, J (University of Oregon)
  Fish gotta swim, birds gotta fly, I gotta do Feynmann graphs 'till I die: A hydrodynamic theory of flocking 1 (Part 1) Sem 1
14:00-14:45 Toner, J (University of Oregon)
  Fish gotta swim, birds gotta fly, I gotta do Feynmann graphs 'till I die: A hydrodynamic theory of flocking 1 (Part 2) Sem 1
15:00-16:30 Bertozzi, A (University of California, Los Angeles)
  Particle laden thin films: theory and experiment Sem 1
Wednesday 31 July
09:30-11:00 Feng, J (University of British Columbia)
  Computation of complex fluid flows Sem 1
11:30-13:00 Golestanian, R (University of Oxford)
  Hydrodynamic Coordination at Low Reynolds Number Sem 1
Thursday 01 August
09:30-11:00 Kevrekidis, Y (Princeton University)
  Equation-free approach to deriving effective macroscopic equations for complex interacting systems Sem 1
11:15-12:00 Rey, AD (McGill University)
  Capillary Models for Liquid Crystal Fibers, Membranes, Films, and Drops Sem 1
14:00-14:45 Rey, AD (McGill University)
  Capillary Models for Liquid Crystal Fibers, Membranes, Films, and Drops (Part 2) Sem 1
15:00-16:30 Yeomans, J (University of Oxford)
  Swimming at low Reynolds number Sem 1
Friday 02 August
09:30-11:00 Ratiu, T (École Polytechnique)
  Geometric approach to the Hamiltonian and Lagrangian formulation of complex fluids Sem 1
11:30-13:00 Toner, J (University of Oregon)
  Fish gotta swim, birds gotta fly, I gotta do Feynmann graphs 'till I die: A hydrodynamic theory of flocking 2 ¯ Sem 1
Tuesday 06 August
11:00-12:00 Kevrekidis, IG (Princeton University)
  Coarse bifurcation studies of complex problems Sem 1
Thursday 08 August
14:00-15:00 Fielding, S (Durham University)
  Flow instabilities in complex fluids Sem 2
15:00-16:00 Del Gado, E (ETH Zürich)
  Soft matter in construction Sem 2
Tuesday 13 August
11:00-12:00 Voigt, A (Technische Universität Dresden)
  A phase field approach to cell motility Sem 2
12:00-13:00 Cates, M (University of Edinburgh)
  Phase separation kinetics of active particles Sem 2
Thursday 15 August
15:00-16:00 Rey, A (McGill University)
  Structure and Dynamics of Biological Liquid Crystals Sem 2
Monday 19 August
09:00-09:30 Squires, T (University of California, Santa Barbara)
  Dynamics of grainy liquid crystalline monolayers: visible and hidden grain boundaries and chiral rheology Satellite
09:30-10:00 Buzza, M (University of Hull)
  Two-Dimensional Colloidal Alloys Satellite
10:00-10:30
  Soundbites from Attendees Satellite
11:00-11:30 Hawkins, R (University of Sheffield)
  Active gel flow in finite domains with applications to cell motility in confinement Satellite
11:30-12:00 Lushi, E (Imperial College London)
  Active suspensions in domains with static or moving boundaries Satellite
12:00-12:30 Keaveny, E (Imperial College London)
  Undulatory locomotion in structured media Satellite
15:00-15:30 Karpitschka, SA (Max-Planck-Institut für Kolloid- und Grenzflächenforschung)
  Sharp Border between Coalescence and Noncoalescence of Sessile Drops from Miscible Liquids Satellite
15:30-16:00 Chakrabarti, B (Durham University)
  Shaping and sculpting of liquid drops using laser beams Satellite
16:30-17:00 Koepf, MH (Technion - Israel Institute of Technology )
  A continuum model of epithelial spreading Satellite
17:00-17:30 Plapp, M (CNRS/École Polytechnique)
  Equilibrium and growth shapes of fiber-covered surfaces Satellite
Tuesday 20 August
09:30-10:00 Juel, A (University of Manchester)
  Oscillatory bubbles induced by geometric constraint Satellite
10:00-10:30 Qian, T (Hong Kong University of Science and Technology)
  Droplet Motion with Evaporation and Condensation in One-Component Fluids Satellite
11:00-11:30 Knobloch, E (University of California, Berkeley)
  Front motion and the growth of localized patterns Satellite
11:30-12:00 Fontelos, M (ICMAT)
  The dynamics of jets of polymeric liquids Satellite
14:30-15:00 Vermant, J (Katholieke Universiteit Leuven)
  Swirling and swarming in bacterial colonies: Interfacial driven flows and rheological complexity Satellite
15:00-15:30 Voigt, A (Technische Universität Dresden)
  Vesicle flickering, surface viscosity and exterior differential calculus - a mathematical approach to coarsening dynamics in lipid membranes Satellite
16:00-16:30 Rucklidge, AM (University of Leeds)
  Quasipatterns in problems with two length scales: Faraday waves and soft-matter polymer micelles Satellite
16:30-17:00 Fielding, SM (Durham University)
  Hydrodynamics and phase behaviour of active suspensions Satellite
Wednesday 21 August
09:30-10:00 Archer, A (Loughborough University)
  Solidification fronts: how rapid fronts can lead to disordered glassy solids Satellite
10:00-10:30 Sens, P (ESPCI ParisTech)
  Maturation and exchange in cellular organelles Satellite
11:00-11:30 Wang, Q (University of South Carolina)
  Analysis and computation of a polar active liquid crystal model Satellite
11:30-12:00 Watson, S (University of Glasgow)
  The Annealing-to-Driven Transition of Coarsening Nano-Faceted Crystals Satellite
Other Seminars
Seminars in the University
National and International Scientific Research Meetings

Back to top ∧