Skip to content

Workshop Programme

for period 30 Aug-2 Sep

Designed Experiments: Recent Advances in Methods and Applications: DEMA 2011

30 Aug-2 Sep

Timetable

Tuesday 30 August
08:30-09:20 Registration DAE
09:20-09:25 Welcome from Sir David Wallace (INI Director) DAE
09:25-09:30 Introduction from Steven Gilmour, Chair of Organising Committee DAE
Chair: Steven Gilmour
Session: Plenary Session
09:30-10:30 Wu, J (Georgia Tech) DAE
  Post-Fisherian Experimentation: from Physical to Virtual Sem 1
10:30-11:00 Morning coffee DAE
Chair: Barbara Bogacka
Session: Clinical Trials
11:00-11:30 Atkinson, A (London School of Economics) DAE
  Randomization, Regularization and Covariate Balance in Response-Adaptive Designs for Clinical Trials Sem 1
11:30-12:00 Flournoy, N (Missouri-Columbia) DAE
  Information in adaptive optimal design with emphasis on the two stage case Sem 1
12:00-12:30 McGree, J (Queensland University of Technology) DAE
  A particle filter for Bayesian sequential design Sem 1
12:30-13:30 Lunch at Wolfson Court DAE
Chair: Jeff Wu
Session: Advances in Industry and Technology
14:00-14:30 Montgomery, D (Arizona State) DAE
  Constructing and Assessing Exact G-Optimal Designs Sem 1
14:30-15:00 Dasgupta, T (Harvard) DAE
  Causal Inference from 2-level factorial designs Sem 1
15:00-15:30 Vengazhiyil, RJ (Georgia Tech) DAE
  Engineering-Driven Statistical Adjustment and Calibration Sem 1
15:30-16:00 Afternoon tea DAE
Chair: Rosemary Bailey
Session: High-Dimensional Responses
16:00-16:30 Faraway, J (Bath) DAE
  An overview of functional data analysis with an application facial motion modelling Sem 1
16:30-17:00 Brien, C (South Australia) DAE
  Robust microarray experiments by design: a multiphase framework Sem 1
17:00-17:30 Athersuch, T (Imperial College London) DAE
  Designed Biofluid Mixtures Allow Feature-Wise Evaluation Of Metabolic Profiling Analytical Platforms Sem 1
17:30-18:30 Welcome drink reception DAE
18:45-19:30 Dinner at Wolfson Court (residents only) DAE
Wednesday 31 August
Chair: Heiko Grossmann
Session: Hierarchical Models
09:00-09:45 Goos, P (Antwerpen) DAE
  Optimal design of blocked and split-plot experiments for fixed-effects and variance-components estimation Sem 1
09:45-10:20 Schoen, E (Antwerpen) DAE
  Split-Plot Experiments with Factor-Dependent Whole Pot Sizes Sem 1
10:30-11:00 Morning coffee DAE
Chair: Steven Gilmour
11:00-12:00 Stufken, J; Wilkinson, R (et al) DAE
  Panel Discussion: Future Directions for DOE Sem 1
Chair: Ken Russell
12:00-12:20 DAE
  Poster Storm Sem 1
12:30-13:30 Lunch at Wolfson Court DAE
Chair: Ben Torsney
Session: Nonlinear Models
14:00-14:30 Dette, H (Ruhr-Universitšt Bochum) DAE
  Optimal designs, matrix polynomials and random matrices Sem 1
14:30-15:00 Wong, W-K (UCLA) DAE
  Nature-Inspired Metaheuristic Algorithms for Generating Optimal Experimental Designs Sem 1
15:00-15:30 Haines, L (Cape Town) DAE
  D-optimal designs for Two-Variable Binary Logistic Models with Interaction Sem 1
15:30-16:00 Afternoon tea DAE
Chair: Brad Jones
Session: Choice Experiments
16:00-16:30 Vandebroek, M (KU Leuven) DAE
  Estimating the heterogeneity distribution of willingness-to-pay using individualized choice sets Sem 1
16:30-17:00 Li, W (Minnesota) DAE
  Assessing the Efficiencies of Optimal Discrete Choice Experiments in the Presence of Respondent Fatigue Sem 1
17:00-17:30 Crabbe, M (KU, Leuven) DAE
  Improving the efficiency of individualized designs for the mixed logit model by including covariates Sem 1
18:45-19:30 Dinner at Wolfson Court (residents only) DAE
Thursday 01 September
Chair: Dave Woods
Session: Discrete Responses
09:00-09:30 Majumder, D (Illinois at Chicago) DAE
  Optimal designs for 2^k experiments with binary response Sem 1
09:30-10:00 Russell, K (Charles Sturt University) DAE
  D-optimal designs for multinomial experiments Sem 1
10:00-10:30 Torsney, B (University of Glasgow) DAE
  Fitting Latent Variable Models for Paired Comparisons and Ranking Studies - An Application of Optimal Design Theory Sem 1
10:30-11:00 Morning coffee DAE
Chair: Stefanie Biedermann
Session: Design for Observational Systems
11:00-11:30 Sahu, S (Southampton) DAE
  Bayesian Adaptive Design for State-space Models with Covariates Sem 1
11:30-12:00 Parker, B (QMUL) DAE
  Design of Networked Experiments Sem 1
Chair: Ken Russell
12:00-12:20 DAE
  Poster Storm Sem 1
12:30-13:30 Lunch at Wolfson Court DAE
14:30-16:00 Trip to Rothamsted - Tour of long-term field experiments DAE
16:00-16:20 Trip to Rothamsted - Tea DAE
16:20-16:50 Payne, R DAE
  Trip to Rothamsted - The Development of Statistical Design Concepts at Rothamsted Satellite
19:30-22:00 Conference dinner at Christ's College DAE
Friday 02 September
Chair: Peter Goos
Session: Factorial Designs and Blocking
09:00-09:30 Lin, D DAE
  On Minimal-Point Designs Sem 1
09:30-10:00 Godolphin, J (Surrey) DAE
  The Specification of Robust Binary Block Designs Against the Loss of Whole Blocks Sem 1
10:00-10:30 Mylona, K (Antwerpen) DAE
  New Classes of Second-Order Equivalent-Estimation Split-Plot Designs Sem 1
10:30-11:00 Morning coffee DAE
Chair: Hugo Maruri-Aguilar
Session: Advances in Computational Design and Computer Experiments
11:00-11:30 Wynn, H DAE
  The algebraic method in statistics: Betti numbers and Alexander duality Sem 1
11:30-12:00 Borrotti, M (Bologna) DAE
  An Evolutionary Approach to Experimental Design for Combinatorial Optimization Sem 1
12:00-12:30 Boukouvalas, A (Aston) DAE
  Optimal Design under Heteroscedasticity for Gaussian Process Emulators with replicated observations Sem 1
12:30-13:30 Lunch at Wolfson Court DAE
13:30-14:00 Bailey, RA DAE
  Optimal design of experiments with very low average replication Sem 1
Chair: Sue Lewis
Session: Screening and Model Uncertainty
14:00-14:30 Dean, A (Ohio State) DAE
  Screening strategies in the presence of interactions Sem 1
14:30-15:00 Jones, B (JMP) DAE
  A Class of Three-Level Designs for Definitive Screening in the Presence of Second-Order Effects Sem 1
15:00-15:30 Agboto, V (Meharry Medical College) DAE
  A comparison of three Bayesian approaches for constructing model robust designs Sem 1
15:30-16:00 Afternoon tea DAE
Chair: Anthony Atkinson
Session: Developments in Medical and Pharmaceutical Design
16:00-16:30 Rosenberger, B (George Mason) DAE
  Sequential Monitoring of Randomization Tests Sem 1
16:30-17:00 Walter, S (McMaster) DAE
  Optimising the allocation of participants in a two-stage randomised experiment to estimate selection, preference and treatment effects Sem 1
18:45-19:30 Dinner at Wolfson Court (residents only) DAE
Other Seminars
Seminars in the University
National and International Scientific Research Meetings

Back to top ∧