Skip to content

Workshop Programme

for period 11-15 May

Algebraic Theory of Difference Equations

11-15 May

Timetable

Monday 11 May
09:00-09:30 Registration DIS
09:30-10:30 Singer, M (North Carolina State) DIS
  Galois theories for difference equations I. (Tutorial) Satellite
10:30-11:00 Tea/Coffee DIS
11:00-12:00 Scanlon, T (UC, Berkeley) DIS
  Model theory and difference equations I. (Tutorial) Satellite
12:00-14:00 Lunch at University House DIS
14:00-15:00 Ramis, J-P (Paul Sabatier Toulouse III) DIS
  Invariants for linear difference and q-difference equations I. (Tutorial) Satellite
15:00-16:00 Umemura, H (Nagoya) DIS
  Principle of galois theory. Satellite
16:00-16:30 Tea/Coffee DIS
16:30-17:30 Casale, G (Rennes 1) DIS
  Galois theory for nonlinear difference equations Satellite
17:30-18:30 Wine Reception, School of Mathematics DIS
Tuesday 12 May
09:30-10:30 Singer, M (North Carolina State) DIS
  Galois theories for difference equations II. (Tutorial) Satellite
10:30-11:00 Tea/Coffee DIS
11:00-12:00 Scanlon, T (UC, Berkeley) DIS
  Model theory and difference equations II. (Tutorial) Satellite
12:00-14:00 Lunch at University House DIS
14:00-15:00 Ramis, J-P (Paul Sabatier Toulouse III) DIS
  Invariants for linear difference and q-difference equations II. (Tutorial) Satellite
15:00-16:00 Sauloy, J (Paul Sabatier Toulouse III) DIS
  Using q-difference equations study nonabelian H 1over elliptic curves Satellite
16:00-16:30 Tea/Coffee DIS
16:30-17:30 Chatzidakis, Z (Paris 7 - Denis-Diderot) DIS
  Difference fields and descent of difference varieties Satellite
17:30-18:00 Tomasic, I (QMUL) DIS
  Fields with automorphism and measure Satellite
Wednesday 13 May
09:30-10:33 Halburd, R (UCL) DIS
  Integrable systems and difference equations (Tutorial) Satellite
10:30-11:00 Tea/Coffee DIS
11:00-12:00 van der Put, M (Groningen) DIS
  Families of singular connections and the Painlevé equations Satellite
12:00-16:30 Free time DIS
16:30-17:00 Sokolov, V (Landau Institute for Theoretical Physics) DIS
  Termination of hydrodynamic type chains Satellite
17:00-17:30 Nishioka, S (Tokyo) DIS
  Irreducibility of q-Painlevé equation of type $A_6^{(1)}$ in the sense of order Satellite
17:30-18:00 Ovchinnikov, A (Illinois, Chicago) DIS
  Differential Tannakian categories and fiber functors Satellite
18:00-18:30 Juan, L (Texas Tech) DIS
  Picard-Vessiot extensions with specified Galois group Satellite
Thursday 14 May
09:30-10:30 Matzat, B-H (Heidelberg) DIS
  Frobenius modules for groups of Lie type Satellite
10:30-11:00 Tea/Coffee DIS
11:00-12:00 di Vizio, L (CNRS, IMJ, Paris) DIS
  Arithmetic theory of q-difference equations Satellite
12:00-14:00 Lunch in University House DIS
14:00-15:00 Kowalski, P (Wroclaw) DIS
  Ax's theorem for additive power series Satellite
15:00-16:00 Gekhtman, M (Notre Dame) DIS
  Poisson geometry of directed networks and integrable lattices Satellite
16:00-16:30 Tea/Coffee DIS
16:30-17:30 Halburd, R (UCL) DIS
  Admissibility of solutions of discrete dynamical systems Satellite
19:00-22:00 Drinks and Banquet at University House DIS
Friday 15 May
09:30-10:30 Hardouin, C (Heidelberg) DIS
  Galois theory of q-difference in the roots of unity Satellite
10:30-11:00 Tea/Coffee DIS
11:00-12:00 Taimanov, I (Novosibirsk State) DIS
  The Moutard transformation and its applications Satellite
12:00-14:00 Lunch at University House DIS
14:00-15:00 Laine, I (Joensuu) DIS
  Tropical Nevalinna theory and ultra-discrete equations Satellite
15:00-16:00 Novikov, S (Maryland) DIS
  New discretization of complex analysis Satellite
Other Seminars
Seminars in the University
National and International Scientific Research Meetings

Back to top ∧