Skip to content

Workshop Programme

for period 29 Jun-3 Jul

Discrete Systems and Special Functions

29 Jun-3 Jul

Timetable

Monday 29 June
08:30-09:55 Registration DIS
09:55-10:00 Welcome - David Wallace DIS
10:00-11:00 Ruijsenaars, S (Leeds/Loughborough) DIS
  Hilbert-Schmidt operators vs. elliptic Calogero-Moser type systems Sem 1
11:00-11:30 Coffee DIS
11:30-12:30 Ramani, A (École Polytechnique) DIS
  Deautonomising integrable non-QRT mappings Sem 1
12:30-13:30 Lunch at Wolfson Court DIS
14:00-15:00 Hereman, W (Colorado School of Mines) DIS
  Symbolic Computation of Lax Pairs of Integrable Nonlinear Difference Equations on Quad-graphs Sem 1
15:00-15:30 Tea DIS
15:30-16:30 Hubert, E (INRIA Sophia Antipolis) DIS
  Algebra and algorithms for the classification of differential invariants Sem 1
16:30-17:30 Mansfield, E (Kent) DIS
  On the moment map for smooth and discrete Hamiltonian systems Sem 1
17:30-18:30 Wine reception DIS
18:45-19:30 Dinner at Wolfson Court DIS
Tuesday 30 June
09:00-10:00 Previato, E (Boston) DIS
  Isomonodromy and integrability Sem 1
10:00-11:00 Mazzocco, M (Loughborough) DIS
  Poisson brackets arising in Teichmuller theory and isomonodromic deformations Sem 1
11:00-11:30 Coffee DIS
11:30-12:00 Gordoa, PR (Universidad Rey Juan Carlos) DIS
  Reduction of order for discrete systems Sem 1
12:00-12:30 Pickering, A (Universidad Rey Juan Carlos) DIS
  Bäcklund transformations for a discrete second Painlevé hierarchy Sem 1
12:30-13:30 Lunch at Wolfson Court DIS
14:00-14:30 Spicer, P (KL Leuven) DIS
  A discrete system from the recurrence coefficients of 2-variable elliptic orthogonal polynomials Sem 1
14:30-15:00 Dominici, D (State University of New York) DIS
  Polynomial solutions of differential-difference equations Sem 1
15:00-15:30 Tea DIS
15:30-16:30 Rahman, M (Carleton) DIS
  On the probabilistic origin of some classical orthogonal polynomials in one and two variables Sem 1
16:30-17:30 Koelink, E (Radboud Universiteit Nijmegen) DIS
  Huge formulas for simple special functions Sem 1
18:45-19:30 Dinner at Wolfson Court DIS
Wednesday 01 July
09:00-10:00 Rains, EM (CALTECH) DIS
  Moduli spaces and elliptic difference equations Sem 1
10:00-11:00 Hone, A (Kent) DIS
  Discretizations of Kahan-Hirota-Kimura type and integrable maps Sem 1
11:00-11:30 Coffee DIS
11:30-12:00 Prellberg, T (QMUL) DIS
  Area-perimeter generating functions of lattice walks: q-series and their asymptotics Sem 1
12:00-12:30 Tierz, M (Brandeis) DIS
  Stieltjes-Wigert and quantum topological invariants Sem 1
12:30-13:00 Lunch at Wolfson Court DIS
18:45-19:00 Dinner at Wolfson Court DIS
Thursday 02 July
09:00-10:00 Stokman, J (Universiteit van Amsterdam) DIS
  Bispectral quantum KZ equations and their solutions Sem 1
10:00-11:00 Schlosser, M (Universität Wien) DIS
  Special commutation relations and combinatorial identities Sem 1
11:00-11:30 Coffee DIS
11:30-12:00 Hay, M (Kyushu) DIS
  A completeness study on a class of Lax pairs Sem 1
12:00-12:30 Pacharoni, I (Universidad Nacional de Córdoba) DIS
  Matrix orthogonal polynomials and group representations Sem 1
12:30-13:30 Lunch at Wolfson Court DIS
14:00-14:30 Atakishiyev, N (Universidad Nacional Autónoma de México ) DIS
  On integral and finite Fourier transforms of continuous q-Hermite polynomials Sem 1
14:30-15:00 Yao, Y (Tsinghua) DIS
  A new extended discrete KP hierarchy and its solutions Sem 1
15:00-15:30 Tea DIS
15:30-16:30 Witte, NS (Melbourne) DIS
  Deformation of the Askey-Wilson polynomials Sem 1
16:30-17:30 Osinga, H (Bristol) DIS
  Tangency bifurcations of global Poincaré maps Sem 1
19:00-23:00 Garden party at the Moller Centre DIS
Friday 03 July
09:00-10:00 Its, A (Indiana University Indianapolis) DIS
  Discrete Painlevé equations and orthogonal polynomials. Sem 1
10:00-11:00 van Assche, W (Katholieke Universiteit Leuven) DIS
  Discrete Painlevé equations for recurrence coefficients of orthogonal polynomials Sem 1
11:00-11:30 Coffee DIS
11:30-12:00 Hussain, MD (Veer Kunwar Singh) DIS
  Some theorem on Eulerian integrals of the multivariable H-function and their applications Sem 1
12:00-12:30 Rappoport, J (Russian Academy of Sciences) DIS
  Chebyshev polynomial approximations for some hypergeometric systems Sem 1
12:30-13:30 Lunch at Wolfson Court DIS
14:00-14:30 Ohyama, Y (Osaka) DIS
  Analytic solutions to the q-Painlevé equations around the origin Sem 1
14:30-15:00 Tsuda, T (Kyushu) DIS
  UC hierarchy and monodromy preserving deformations Sem 1
15:00-15:30 Tea DIS
15:30-16:30 Kajiwara, K (Kyushu) DIS
  Hypergeometric solutions to the symmetric discrete Painlevé equations Sem 1
18:45-19:30 Dinner at Wolfson Court DIS
Other Seminars
Seminars in the University
National and International Scientific Research Meetings

Back to top ∧