Skip to content

MAA Seminar List

for period 17 January to 15 July 2005

Thursday 20 January
10:30-12.30 Wilkie, A (Oxford)
  An o-minimal version of Gromov's "Algebraic Reparameterization Lemma" with a diophantine application Sem 1
16:00-17.30 Prestel, A (Konstanz)
  On henselian valued fields Sem 1
Tuesday 25 January
10:00-12.00 Casanovas, E (Barcelona)
  T resplendent models and the Lascar group Sem 1
16:00-17.30 Bouscaren, E (CNRS - Paris 7)
  Groups definable in separably closed fields and algebraic groups: definable simplicity and "pseudo-simple" groups Sem 1
Thursday 27 January
11:00-12.30 Belegradek, O (Istanbul Bilgi)
  Expressive power of first-order logic for embedded finite models Sem 1
14:30-15.30 Wilkie, A (Oxford)
  An o-minimal version of Gromov's "Algebraic Reparameterization Lemma" with a diophantine application (ll) Sem 1
16:00-17.00 Wilkie, A (Oxford)
  An o-minimal version of Gromov's "Algebraic Reparameterization Lemma" with a diophantine application (ll) Sem 1
Tuesday 01 February
11:00-12.00 Macpherson, D (Leeds)
  Stable pseudofinite groups Sem 1
16:30-18.30 Peterzil, Y (Haifa)
  On the topological degree of functions definable in o-minimal structures (l) Sem 1
Thursday 03 February
10:30-12.30 Starchenko, S (Notre-Dame)
  On the topological degree of functions definable in o-minimal structures (ll) Sem 1
14:30-15.30 Wilkie, A (Oxford)
  An o-minimal version of Gromov's "Algebraic Reparameterization Lemma" with a diophantine application (III) Sem 1
16:00-17.00 Wilkie, A (Oxford)
  An o-minimal version of Gromov's "Algebraic Reparameterization Lemma" with a diophantine application (III) Sem 1
Tuesday 08 February
11:00-12.00 Newelski, L (Wroclaw)
  Weak generic types Sem 1
14:30-15.30 Macintyre, AJ (Queen Mary, London)
  Model theory of elliptic functions Sem 2
16:00-17.00 Macintyre, AJ (Queen Mary, London)
  Model theory of elliptic functions Sem 2
Wednesday 09 February
11:30-13.00 Starchenko, S (Notre Dame)
  Tomography in o-minimal structures based on constructible functions Sem 1
Thursday 10 February
10:00-11.00 Pillay, A (Illinois)
  Connected components and generics for groups defined in o-minimal structures and p-adically closed fields (I) Sem 1
11:30-12:30 Onshuus, A (Los Andes)
  Connected components and generics for groups defined in o-minimal structures and p-adically closed fields (II) Sem 1
14:30-15.30 Onshuus, A (Los Andes)
  Connected components and generics for groups defined in o-minimal structures and p-adically closed fields (III) Sem 1
16:00-17.00 Pillay, A (Illinois)
  Connected components and generics for groups defined in o-minimal structures and p-adically closed fields (IV) Sem 1
Wednesday 16 February
10:30-12.30 Macintyre, AJ (Queen Mary, London)
  Model theory of elliptic functions (II) Sem 1
14:30-15.30 Scanlon, T (Berkeley)
  Groups in the theory of compact complex spaces Sem 1
16:00-17.00 Scanlon, T (Berkeley)
  Groups in the theory of compact complex spaces Sem 1
Thursday 17 February
11:30-12.30 Kowalski, P (Wroclaw)
  E.c. Hasse fields - geometric axioms Sem 1
14:30-15.30 Zilber, B (Oxford)
  Some exercises in model theory of mathematical physics Sem 1
16:00-17.00 Zilber, B (Oxford)
  Some exercises in model theory of mathematical physics Sem 1
Wednesday 23 February
10:30-12.30 Macintyre, AJ (Queen Mary, University of London)
  Model theory of elliptic functions Sem 1
14:30-15.30 Bertrand, D (Paris 6)
  Vanishing lemmas and transcendence Sem 1
16:00-17.00 Bertrand, D (Paris 6)
  New proofs of the Siegel-Shidlovsky theorem Sem 1
Thursday 24 February
11:00-12.00 Marker, D (UIC)
  A remark on pseudo-exponentiation Sem 1
16:00-17.30 d'Aquino, P (Caserta)
  Quadratic forms in models of weak arithmetic Sem 1
Wednesday 02 March
11:30-12.30 Borovik, A (Manchester)
  Black box groups and groups of finite Morley rank Sem 1
16:00-17.30 Belair, L (UQAM)
  Approximation in difference valuation rings Sem 1
Thursday 03 March
11:00-12:30 Burdges, J (Rutgers)
  Sylow theory for 'p=0' in groups of finite Morley rank Sem 1
16:00-17:30 Cherlin, G (Rutgers)
  Conjugacy of good tori Sem 1
Wednesday 09 March
11:30-12:30 Cluckers, R (Paris ENS)
  Real and motivic integration and oscillating functions Sem 1
16:00-17:30 Hasson, A (Oxford)
  Amalgamation with predimension and collapse Sem 1
Thursday 10 March
11:30-12:30 Jaligot, E (Paris 7)
  Carter subgroups of groups of finite Morley rank Sem 2
16:00-17:15 Point, F (Mons)
  On commutative von Neumann regular rings with an automorphism Sem 2
Wednesday 16 March
10:30-11.20 Altinel, T (Universite Lyon-1)
  The programme for classification of groups of finite morley rank Sem 1
12:00-13.00 Cherlin, G (Rutgers)
  Ultraproducts and complex reflection groups Sem 1
14:00-14.50 Jaligot, E (Universite Paris 7)
  Good tori and bad fields Sem 1
15:00-15.50 Zilber, B (Oxford)
  The algebraicity conjecture: some thoughts against Sem 1
16:30-17.30 Borovik, A (Manchester)
  Finite group theory: The next generation Sem 1
Thursday 17 March
10:00-12:00 Timmesfeld, F (Giessen)
  Identifications of Lie type groups Sem 2
Tuesday 22 March
11:30-12:30 Altinel, T (Lyon 1)
  Simple groups without involutions Sem 1
15:30-17:00 Prest, M (Manchester)
  Spectra of triangulated categories Sem 2
Wednesday 23 March
11:00-12:30 Loeser, F (Paris ENS)
  Enlarging motivic constructible functions to exponentials Sem 2
15:30-17:00 Koenigsmann, J (Freiburg)
  Galois axioms for fields Sem 1
Tuesday 29 March
10:00-11.00 Macintyre, A (Queen Mary, London)
  Introduction Sem 1
11:30-12.30 Pillay, A (Illinois)
  Stability, differential fields, and related structures Sem 1
14:00-15.00 Bouscaren, E (Paris)
  Stability, differential fields, and related structures Sem 1
15:30-16.30 Macpherson, D, Lippel, D (Leeds/McMaster)
  Model theory of algebraically closed valued fields Sem 1
16:30-17.30 Macpherson, D, Lippel, D (Leeds/McMaster)
  Model theory of algebraically closed valued fields Sem 1
Wednesday 30 March
09:00-10.00 Pillay, A (Illinois)
  Stability, differential fields, and related structures Sem 1
10:00-11.00 Bouscaren, E (Paris)
  Stability, differential fields, and related structures Sem 1
11:30-12.30 Macpherson, D, Lippel, D (Leeds/McMaster)
  Model theory of algebraically closed valued fields Sem 1
14:00-15.00 Macpherson, D, Lippel, D (Leeds/McMaster)
  Model theory of algebraically closed valued fields Sem 1
15:30-16.30 Bost, JB (Paris)
  Some problems arising from the Diophantine study of algebraic foliations Sem 1
Thursday 31 March
09:00-10.00 Pillay, A (Illinois)
  Stability, differential fields, and related structures Sem 1
10:00-11.00 Macpherson, D, Lippel, D (Leeds/McMaster)
  Model theory of algebraically closed valued fields Sem 1
11:30-12.30 Scanlon, T (California)
  A local Andre-Oort conjecture via ACFA Sem 1
14:00-15.00 Fesenko, I (Nottingham)
  Two dimensional arithmetic geometry and nonstandard mathematics Sem 1
15:30-16.30 Roessler, D (ETH, Zurich)
  On a theorem of Simpson Sem 1
Friday 01 April
09:00-10.00 Zilber, B (Oxford)
  Zariski-type structures Sem 1
10:00-11.00 Zilber, B (Oxford)
  Zariski-type structures Sem 1
11:30-12.30 Henson, CW, Berenstein, A (Illinois)
  Model theory for metric structures Sem 1
14:00-15.00 Henson, CW, Berenstein, A (Illinois)
  Model theory for metric structures Sem 1
15:30-16.30 Yomdin, J (Weizman)
  Closed trajectories of plane systems of ODE's, moments, iterated integrals, and compositions - with the stress on some "formal" aspects Sem 1
Monday 04 April
09:00-10.00 Zilber, B (Oxford)
  Zariski-type structures Sem 1
10:00-11.00 Zilber, B (Oxford)
  Zariski-type structures Sem 1
11:30-12.30 Henson, CW, Berenstein, A (Illinois)
  Model theory for metric structures Sem 1
14:00-15.00 Henson, CW, Berenstein, A (Illinois)
  Model theory for metric structures Sem 1
15:30-16.30 Raynaud, Y (Paris)
  Ultrapowers and ultraroots in Banach spaces theory Sem 1
Tuesday 05 April
09:00-10.00 Zilber, B (Oxford)
  Zariski-type structures Sem 1
10:00-11.00 Henson, CW, Berenstein, A (Illinois)
  Model theory for metric structures Sem 1
11:30-12.30 Loeser, F (ENS, Paris)
  Operations on constructible functions (I) Sem 1
14:00-15.00 Loeser, F (ENS, Paris)
  Operations on constructible functions (II) Sem 1
15:30-16.30 Lion, J-M, Speissegger, P (Universite de Rennes 1/McMaster)
  The theorem of the complement for nested sub-Pfaffian sets Sem 1
16:30-17.30 Peterzil, Y (Haifa)
  Nonstandard 1-dimensional tori are locally modular Sem 1
Wednesday 06 April
09:00-10.00 Campana, F (Nancy)
  Isotriviality criteria for families of non-algebraic compact K\" ahler manifolds, and model-theoretic nonmultidimensionality of the class C. Sem 1
10:00-11.00 Pheidas, Th, Zahidi, K (Crete/Antwerpen)
  Analogues of Hilbert's tenth problem Sem 1
11:30-12.30 Pheidas, Th, Zahidi, K (Crete/Antwerpen)
  Analogues of Hilbert's tenth problem Sem 1
14:00-15.00 Eisentrager, K (Michigan)
  Hilbert's tenth problem for function fields Sem 1
15:30-16.30 Loeser, F (ENS, Paris)
  Operations on constructible functions (III) Sem 1
16:30-17.30 Cluckers, R (ENS, Paris)
  Real integration of oscillating functions Sem 1
Thursday 07 April
09:00-09:30 Hasson, A, Zilber, B (Oxford/Oxford)
  Analytic Zariski geometries and the Hrushovski Collapse Sem 1
09:30-10:00 Barbina, S (Turin)
  Reconstruction of homogeneous relational structures Sem 1
10:00-10:30 Soufflet, R (Lyon 1)
  Arc-properties of functions definable in o-minimal structures Sem 1
10:30-11:00 Usvyatsov, A (Hebrew)
  The theory of a Hilbert space with a generic automorphism Sem 1
11:30-12:00 Mellor, T (Regensburg)
  An Euler characteristic for real closed valued fields Sem 1
15:30-16.30 Chatzidakis, Z (Paris)
  Application of arc spaces to the model theory of fields with commuting derivations Sem 1
16:30-17.30 Hrushovski, E (Hebrew)
  Model theoretic topics in valued fields I Sem 1
Friday 08 April
09:00-10.00 Wilkie, A (Oxford)
  On the quasi-minimality of certain expansions of the complex field Sem 1
10:00-10:30 Suer, S (UIUC)
  Grothendieck-Katz conjecture for elliptic curves Sem 1
10:30-11:00 Kirby, J (Oxford)
  Schanuel conditions for Weierstrass differential equations Sem 1
11:30-12:00 Ghioca, D (UC Berkeley)
  Mordell-Lang theorem for Drinfeld modules and minimal groups in the theory of separably closed fields Sem 1
12:00-12:30 Yaffe, Y (McMaster)
  Classes of (Lie) Differential Fields without Model Companions Sem 1
14:00-15.00 Hrushovski, E (Hebrew)
  Model theoretic topics in valued fields II Sem 1
15:30-16.30 Macintyre, A (Queen Mary, London)
  Model theory of elliptic functions: model completeness, uniformity, decidability Sem 1
Wednesday 13 April
14:00-15:00 Edmundo, M (CMAF - Universidade di Lisboa, Portugal)
  Sheaf cohomology in arbitrary o-minimal structures Sem 1
15:30-16:30 Edmundo, M (CMAF - Universidade di Lisboa, Portugal)
  Sheaf cohomology in arbitrary o-minimal structures Sem 1
Thursday 14 April
11:30-12:30 Martin Pizarro, A (Berlin)
  Galois cohomology for surgical fields Sem 2
15:30-17:00 Tomasic, I (Lyon 1)
  A twisted Chebotarev Theorem Sem 1
Wednesday 20 April
11:30-12:30 Wagner, F (Lyon 1)
  Counting in bad fields Sem 2
15:30-17:00 Gavrilovich, M (Oxford)
  On the model theory of universal covers of algebraic varieties Sem 1
Thursday 21 April
13:30-15.00 de Piro, T (Edinburgh)
  A non-standard Bezout theorem Sem 2
15:30-17:00 Khovanskii, A (Toronto)
  Solvability and unsolvability of equations in finite terms Sem 2
Wednesday 27 April
10:30-12:30 Hrushovski, E (Jerusalem)
  Model theoretic topics in valued fields III Sem 1
15:30-17:00 Khovanskii, A (Toronto)
  On a one-dimensional topological variant of Galois theory Sem 1
Thursday 28 April
09:30-10:30 Ershov, Y (Novosibirsk)
  Model theory of multi-valued fields Sem 1
11:00-12:30 Dickmann, M (Paris)
  The Marshall and Milnor conjectures for formally real von Neumann regular rings Sem 1
17:00-18:00 Ershov, Y (Novosibirsk)
  Model theory of multi-valued fields Sem 1
Tuesday 03 May
11:00-12:30 Michaux, C (Mons)
  Bisimulations for o-minimal hybrid systems Sem 1
16:30-18:00 Gabrielov, A (Purdue)
  Betti numbers of sets defined by quantifier-free formulas Sem 2
Wednesday 04 May
10:00-11:00 Otero, M (Madrid)
  Definably compact groups Sem 1
11:30-12:30 Otero, M (Madrid)
  Definably compact groups Sem 1
15:30-17:00 Gabrielov, A (Purdue)
  Betti numbers of sets defined by formulas with quantifiers Sem 1
Wednesday 11 May
11:30-12:30 Kuhlmann, S (Saskatchewan)
  Truncation integer parts of valued fields Sem 2
14:00-15:00 Kuhlmann, S (Saskatchewan)
  Truncation integer parts of valued fields Sem 2
Thursday 12 May
11:30-12:45 Scowcroft, P (Wesleyan )
  Non-negative solvability of linear equations in ordered groups Sem 2
15:30-17:00 Michaux, C (Mons)
  Dimension theory for BSS - r.e. sets Sem 2
Wednesday 18 May
11:30-12:30 Kim, M (University of Arizona)
  Relative computability for curves Sem 2
Thursday 19 May
11:30-12:30 Mellor, T (Regensburg)
  Elimination of imaginaries for real closed valued fields Sem 2
14:00-15:00 Wencel, R (Leeds)
  Topological properties of sets definable in weakly o-minimal structures Sem 2
15:30-16:30 Wencel, R (Leeds)
  Groups and fields definable in weakly o-minimal structures Sem 2
Wednesday 25 May
10:30-12:30 Rolin, J-P (Universite de Bourgogne)
  Non-oscillating solutions of differential equations and o-minimality Sem 2
16:30-17:30 Gabrielov, A (Purdue)
  Mystery of point charges Sem 2
Thursday 26 May
09:00-10:00 Gabrielov, A (Purdue)
  Rational functions and real Schubert calculus Sem 1
10:30-11:30 Singer, M (North Carolina State University)
  Galois theory of parameterised linear differential equations and linear differential algebraic groups Sem 2
Wednesday 01 June
11:00-12:30 Moosa, R (Waterloo)
  Model theory of compact complex spaces I: introduction Sem 1
14:00-15:00 Ressayre, JP (Paris 7)
  Transseries and polynomially bounded o-minimality Sem 1
Thursday 02 June
11:30-12:30 Steinhorn, C (Vassar)
  On close to tame expansions of densely ordered groups Sem 1
14:00-15:30 Moosa, R (Waterloo)
  Model theory of compact complex spaces II: essentially saturated space Sem 1
Wednesday 08 June
10:30-12:30 Van den Dries, L (Urbana-Champaign)
  Algebraically closed and real closed fields with small multiplicative group Sem 1
14:30-15:30 Pillay, A (Urbana-Champaign)
  Model theory of compact complex spaces III: Campana's work on the nonmultidimensionality conjecture Sem 1
Thursday 09 June
11:00-12:00 Kuhlmann, F-V (Saskatchewan)
  Additive polynomials Sem 1
14:00-15:00 Pillay, A (Urbana-Champaign)
  Groups, measures and NIP Sem 1
15:30-16:30 Pillay, A (Urbana-Champaign)
  Groups, measures and NIP Sem 1
Wednesday 15 June
10:30-12:00 Poonen, B (Berkeley)
  Fields with finitely many definable subsets Sem 2
14:00-15:00 Wilkie, A (Oxford)
  Some model theory of complex analytic functions Sem 2
15:30-16:30 Wilkie, A (Oxford)
  Some model theory of complex analytic functions Sem 2
Thursday 16 June
10:30-12:00 Poonen, B (Berkeley)
  Uniform first order definitions in finitely generated fields Sem 2
14:00-15:00 Kuhlmann, F-V (Saskatchewan)
  Dense subfields of henselian fields, integer parts, and nasty valuations on rational function fields Sem 2
Wednesday 22 June
11:30-12:30 Glass, A (Cambridge)
  A Higman subgroup theorem for lattice-ordered groups Sem 1
16:00-17:00 Aschenbrenner, M (Chicago)
  A generalisation of the Hilbert Basis Theorem Sem 1
Thursday 23 June
15:30-17:00 Macpherson, D (Leeds)
  Measurable structures, and asymptotics in finite structures Sem 1
Wednesday 29 June
11:00-12:30 Wilson, J (Oxford)
  Characterisation and axiomatisation of finite soluble groups Sem 1
Thursday 30 June
14:00-15:30 Poonen, B (Berkeley)
  Uniform first order definitions in finitely generated fields II Sem 2
16:00-17:00 Kuhlmann, F-V (Saskatchewan)
  More on additive polynomials Sem 1
Monday 11 July
10:00-11:00 van den Dries, L (Illnois)
  Asymptotic differential algebra and H-fields Sem 1
11:30-12:30 Hrushovski, E (Hebrew University)
  Definable groups over valued fields Sem 1
14:30-15:30 Lion, J-M (Rennes 1)
  The Haefliger theorem for foliations and o-minimal structures Sem 1
16:00-17:00 Rolin, J-P (Bourgogne)
  Quasi-analytic solutions of differential equations and o-minimal structures Sem 1
17:00-18:00 Aschenbrenner, M (Illinois)
  Solving linear differential equations over H-fields Sem 1
Tuesday 12 July
09:00-10:00 Pink, R (ETH Zentrum)
  A common generalisation of the conjectures of Andre-Oort, Manin-Mumford and Mordell-Lang Sem 1
10:00-11:00 Roessler, D (Paris 7)
  Two applications of automatic uniformity Sem 1
11:30-12:30 Moosa, R (Waterloo)
  Strongly minimial groups in the theory of compact complex spaces Sem 1
14:30-15:30 Otero, M (Madrid)
  Aspects of the algebraic structure of groups definable in o-minimal structures Sem 1
16:00-17:00 Tent, K (Bielefeld)
  On the number and shape of asymptotic cones of semialgebraic groups Sem 1
17:00-18:00 Jaligot, E (Lyon II)
  Groups of finite Morley rank and genericity Sem 1
Wednesday 13 July
09:00-10:00 Poonen, B (Berkeley)
  Uniform first order definitions in finitely generated fields Sem 1
10:00-11:00 Denef, J (Leuven)
  Orbital integrals for linear groups Sem 1
11:30-12:30 Gordon, J (Toronto)
  An application of motivic integration to representations of p-adic groups Sem 1
Thursday 14 July
09:00-10:00 Cano, F (Valladolid)
  Non-oscillating trajectories of vector fields and Zariski's local uniformization Sem 1
10:00-11:00 Vorobjov, N (Bath)
  Homotopy types of fibres of pfaffian maps Sem 1
11:30-12:30 Starchenko, S (Notre Dame)
  On the topological degree of functions definable in o-minimal structures Sem 1
14:30-15:30 Robinson, Z (East Carolina)
  Analytic Denef-Pas cell decomposition Sem 1
16:00-17:00 Lipshitz, L (Purdue)
  Overconvergent real closed quantifier elimination Sem 1
Friday 15 July
09:00-10:00 Chatzidakis, Z (Paris 7)
  Model theory of difference fields and some remarks on Galois groups Sem 1
10:00-11:00 Wagner, FO (Lyon I)
  Small profinite groups Sem 1
11:30-12:30 Pop, F (Pennsylvania)
  Elementary equivalence vs isomorphism over large fields Sem 1
14:30-15:30 Scanlon, TW (Berkeley)
  Additive groups Sem 1
16:00-17:00 Gabrielov, A (Purdue)
  Betti numbers of definable sets Sem 1
Other Seminars
Seminars in the University
National and International Scientific Research Meetings

Back to top ∧