Skip to content

NAG Seminar List

for period 19 July to 18 December 2009

Monday 27 July
10:00-11:00 Deligne, P (IAS)
  Counting l-adic representations, in the function field case Sem 1
11:30-12:30 Venjakob, O (Heidelberg)
  On the noncommutative Iwasawa Main Conjecture for CM-elliptic curves Sem 1
14:00-15:00 Szamuely, T (Renyi Institute)
  Grothendieck's Section Conjecture and zero-cycles on varieties Sem 1
15:30-16:30 Colmez, P (Paris)
  On the p-adic local Langlands correspondence for $GL_2({\bf Q}_p)$ Sem 1
Tuesday 28 July
10:00-11:00 Coates, J (Cambridge)
  Iwasawa theory of elliptic curves with complex multiplication Sem 1
11:30-12:30 Sharifi, R (Arizona)
  Reciprocity maps and Selmer groups Sem 1
14:00-15:00 Wickelgren, K (Stanford)
  Obstructions to homotopy sections of curves over number fields Sem 1
15:30-16:30 Taylor, R (Harvard)
  Potential automorphy of n dimensional Galois representations Sem 1
Wednesday 29 July
10:00-11:00 Pop, F (Penn)
  On the birational p-adic section conjecture Sem 1
11:30-12:30 Hain, R (Duke)
  On the section conjecture for universal curves over function fields Sem 1
Thursday 30 July
10:00-11:00 Emerton, M (Northwestern)
  p-adically completed cohomology and the p-adic Langlands program Sem 1
11:30-12:30 Saidi, M (Exeter)
  The cuspidalization of sections of arithmetic fundamental groups Sem 1
14:00-15:00 Bogomolov, F (NYU)
  The structure of Galois groups and birational algebraic geometry Sem 1
15:30-16:30 Burns, D (KCL)
  Annihilating Tate-Shafarevic groups Sem 1
Friday 31 July
10:00-11:00 Harbater, D (Penn)
  Patching and a local-global principle for curves (joint with Julia Hartmann and Daniel Krashen) Sem 1
11:30-12:30 Ciperiani, M (Columbia)
  Tate-Shafarevich groups over anticyclotomic Z p extensions Sem 1
14:00-15:00 Beilinson, A (Chicago)
  Epsilon-factors for the period determinants Sem 1
15:30-16:30 Kim, M (UCL)
  Galois theory and Diophantine geometry Sem 1
Monday 03 August
17:00-18:00 Deligne, P (Institute for Advanced Study, Princeton)
  Cohomology of algebraic varieties Sem 1
Tuesday 04 August
11:00-12:00 Pop, F (Pennsylvania)
  Anabelian geometry I Sem 1
14:00-15:00 Corry, S (Lawrence)
  The pro-$p$ Hom-form of the birational anabelian conjecture Sem 1
Wednesday 05 August
11:00-12:00 Pop, F (Pennsylvania)
  Anabelian geometry II Sem 1
Thursday 06 August
11:00-12:00 Pop, F (Pennsylvania)
  Anabelian geometry III Sem 1
Friday 07 August
11:00-12:00 Pop, F (Pennsylvania)
  Anabelian geometry IV Sem 1
Monday 10 August
14:30-15:30 Deligne, P (IAS)
  Multiple zeta values 1 Sem 1
16:00-17:00 Deligne, P (IAS)
  Multiple zeta values II Sem 1
Tuesday 11 August
11:00-12:00 Nakamura, H (Okayama)
  Anabelian geometry V Sem 1
14:00-15:00 Vdovina, A (Newcastle)
  Fundamental groups of CW-complexes from different points of view Sem 1
Wednesday 12 August
11:00-12:00 Nakamura, H (Okayama)
  Anabelian geometry VI Sem 1
14:00-15:00 Abrashkin, V (Durham)
  A local analog of the Grothendieck conjectures Sem 1
Thursday 13 August
11:00-12:00 Nakamura, H (Okayama)
  Anabelian geometry VII Sem 1
Friday 14 August
11:00-12:00 Nakamura, H (Okayama)
  Anabelian geometry VIII Sem 1
Monday 17 August
14:30-15:30 Deligne, P (IAS)
  Mulitple zeta values III Sem 2
16:00-17:00 Deligne, P (IAS)
  Multiple zeta values IV Sem 2
Tuesday 18 August
11:00-12:00 Saidi, M (Exeter)
  Anabelian geometry IX Sem 2
14:00-15:00 Abrashkin, V (Durham)
  A local analog of the Grothendieck conjectures Sem 2
Wednesday 19 August
11:00-12:00 Saidi, M (Exeter)
  Anabelian geometry X Sem 2
Thursday 20 August
11:00-12:00 Saidi, M (Exeter)
  Anabelian geometry XI Sem 2
14:30-15:30 Jannsen, U (Regensburg)
  Canonical embedded resolution of singularities for two-dimensional schemes Sem 2
Friday 21 August
11:00-12:00 Saidi, M (Exeter)
  Anabelian geometry XII Sem 2
14:30-15:30 Deligne, P (IAS)
  Multiple zeta values V Sem 2
16:00-17:00 Deligne, P (IAS)
  Multiple zeta values VI Sem 2
16:00-18:00 Kakde, M (UCL)
  Discussion session DS
Monday 24 August
10:00-11:00 Colliot-Thélène, JL (Paris-Sud 11 )
  Local-global principle for zero-cycles of degree one and integral Tate conjecture for 1-cycles Sem 1
11:30-12:30 Kim, M (UCL)
  Galois Theory and Diophantine geometry 2 Sem 1
14:00-15:00 Furusho, H (Nagoya)
  Double shuffle relation for associators Sem 1
15:30-16:30 Voloch, F (Texas at Austin)
  Local-Global principles for affine curves Sem 1
Tuesday 25 August
09:30-10:30 Abrashkin, V (Durham)
  A local analog of the Grothendieck conjecture for higher local fields Sem 1
11:00-12:00 Nakamura, H (Okayama)
  Computing functional equations of l-adic polylogarithmic characters on Galois group Sem 1
14:00-15:00 Iovita, A (Concordia)
  On comparison isomorphisms for smooth formal schemes Sem 1
15:30-16:30 Holschbach, A (Pennsylvania)
  A Chebotarev-type density theorem for divisors on algebraic varieties Sem 1
Wednesday 26 August
10:00-11:00 Pop, F (Pennsylvania)
  Recovering function fields from their decomposition graphs Sem 1
11:30-12:30 Ellenberg, J (Wisconsin-Madison)
  Random braids, finite extensions of global fields, stable cohomology, and variations on Cohen-Lenstra Sem 1
Thursday 27 August
09:30-10:30 Tamagawa, A (Kyoto)
  Torsion of abelian schemes and rational points on moduli spaces (joint work with Anna Cadoret) Sem 1
11:00-12:00 Stix, J (Heidelberg)
  Brauer-Manin obstructions for sections of the fundamental group Sem 1
14:00-15:00 Hoshi, Y (Kyoto)
  On the combinatorial cuspidalizations and the faithfulness of the outer Galois representations of hyperbolic curves Sem 1
15:30-16:30 Saidi, M (Exeter)
  The anabelian geometry of hyperbolic curves over finite fields Sem 1
Friday 28 August
09:30-10:30 Poonen, B (MIT)
  Néron-Severi groups under specialization Sem 1
11:00-12:00 Koenigsmann, J (Oxford)
  The Birational Anabelian Sem 1
14:00-15:00 Cadoret, A (Bordeaux 1)
  A uniform open image theorem for $\ell$-adic representations (joint work with Akio Tamagawa - R.I.M.S.) Sem 1
15:30-16:30 Matsumoto, M (Hiroshima)
  Differences between Galois representations in automorphism and outer-automorphism groups of the fundamental group of curves Sem 1
Tuesday 01 September
11:00-12:00 Schneider, P
  The algebraic theory of p-adic Lie groups I Sem 1
Wednesday 02 September
11:00-12:00 Schneider, P
  The algebraic theory of p-adic Lie groups II Sem 1
Thursday 03 September
11:00-12:00 Schneider, P
  The algebraic theory of p-adic Lie groups III Sem 1
Monday 07 September
11:00-12:00 Breuil, C (IHES)
  On the p-adic Langlands programme for GL2(F) I: Construction of representation of GL(2)F over bar F p Sem 1
Tuesday 08 September
10:00-11:00 Schneider, P
  The algebraic theory of p-adic Lie groups IV Sem 1
11:30-12:30 Breuil, C (IHES)
  On the p-adic Langlands programme for GL(2) F II: (phi, Gamma)-modules over barmathbb F p and tensor induction Sem 1
Wednesday 09 September
10:00-11:00 Schneider, P
  The algebraic theory of p-adic Lie groups V Sem 1
11:30-12:30 Breuil, C (IHES)
  On the p-adic Langlands programme for GL(2)F III: Qp-locally analytic representations of GL(2)F and crystalline representations Sem 1
Thursday 10 September
10:00-11:00 Schneider, P
  The algebraic theory of p-adic Lie groups VI Sem 1
11:30-12:30 Breuil, C (IHES)
  On the p-adic Langlands programme for GL(2)F IV: The Hodge filtration and speculation on extra components Sem 1
Tuesday 15 September
10:00-11:00 Schneider, P (Munster)
  The algebraic theory of p-adic Lie groups VII Sem 1
11:30-12:30 Coates, J
  Iwasawa theory of elliptic curves over p-adic Lie extensions of dimension greater than 1 - I Sem 1
Wednesday 16 September
10:00-11:00 Schneider, P
  The algebraic theory of p-adic Lie groups VIII Sem 1
11:30-12:30 Ramdorai, S (Tata Institute )
  Iwasawa theory of elliptic curves over p-adic Lie extensions of dimension greater than 1 - II Sem 1
Thursday 17 September
10:00-11:00 Schneider, P
  The algebraic theory of p-adic Lie groups IX Sem 1
11:30-12:30 Ramdorai, S (Tata Institute)
  Iwasawa theory of elliptic curves over p-adic Lie extensions of dimension greater than 1 - III Sem 1
Monday 21 September
11:00-12:00 Coates, J
  Iwasawa theory of elliptic curves over p-adic Lie extensions of dimension greater than 1 - IV Sem 1
Tuesday 22 September
11:00-12:00 Schneider, P (Munster)
  The algebraic theory of p-adic Lie groups X Sem 1
Wednesday 23 September
11:00-12:00 Schneider, P (Munster)
  The algebraic theory of p-adic Lie groups XI Sem 1
Thursday 24 September
11:00-12:00 Schneider, P (Munster)
  The algebraic theory of p-adic Lie groups XII Sem 1
Monday 05 October
14:00-15:00 Kim, M (UCL)
  Motivic fundamental groups and diophantine geometry - I Sem 1
15:30-16:30 Kim, M (UCL)
  Motivic fundamental groups and diophantine geometry - II Sem 1
Tuesday 06 October
11:00-12:00 Schneps, L (Université Pierre et Marie Curie)
  Relations between multi-zeta values and Grothendieck-Teichmueller theory Sem 1
Wednesday 07 October
14:00-15:00 Kim, M (UCL)
  Motivic fundamental groups and diophantine geometry - III Sem 1
15:30-16:30 Kim, M (UCL)
  Motivic fundamental groups and diophantine geometry - IV Sem 1
Monday 12 October
14:00-15:00 Kim, M (UCL)
  Motivic fundamental groups and diophantine geometry - V Sem 1
15:30-16:30 Kim, M (UCL)
  Motivic fundamental groups and diophantine geometry - VI Sem 1
Friday 16 October
14:00-15:00 Kim, M (UCL)
  Motivic fundamental groups and diophantine geometry - VII Sem 1
15:30-16:30 Kim, M (UCL)
  Motivic fundamental groups and diophantine geometry - VIII Sem 1
Thursday 29 October
14:00-16:00 Loeffler, D (Cambridge)
  P-ADIC analysis DS
Friday 30 October
11:00-12:00 Berger, T (Cambridge)
  Modularity of Galois representations Sem 1
13:45-14:45 Diamond, F (King's College, London)
  Modularity lifting theorems Sem 1
15:15-16:15 Buzzard, K (Imperial College, London)
  Potential modularity of residual representations Sem 1
16:30-17:30 Manoharmayum, J (Sheffield)
  L-functions and applications Sem 1
Thursday 05 November
14:00-15:00 Shahshahani, M (IPM)
  Constructing dessin d'enfants on curves Sem 1
Monday 09 November
14:00-15:30 Kakde, M (University College London)
  The main conjectures of Iwasawa theory I Sem 1
16:00-17:00 Kakde, M (University College London)
  The main conjectures of Iwasawa theory II Sem 1
Monday 16 November
14:00-15:30 Kakde, M (University College London)
  The main conjectures of Iwasawa theory III Sem 1
16:00-17:00 Kakde, M (University College London)
  The main conjectures of Iwasawa theory IV Sem 1
Wednesday 18 November
14:00-15:00 Kakde, M (University College London)
  The main conjectures of Iwasawa theory V Sem 1
16:00-17:00 Kakde, M (University College London)
  The main conjectures of Iwasawa theory VI Sem 1
Thursday 19 November
11:00-12:00 Lochak, P (Paris 6)
  Topological methods in Grothendieck-Teichmueller theory Sem 1
Monday 23 November
14:00-15:00 Wojtkowiak, Z
  Periods of Tate motives, examples, Galois side Sem 1
Wednesday 25 November
14:00-15:00 Blasius, D (California, Los Angeles)
  Work of Chenevier and Chenevier-Clozel Sem 1
Thursday 26 November
14:00-15:00 Blasius, D (California, Los Angeles)
  Work of Chenevier and Cheniever-Clozel II Sem 2
16:00-17:00 Hachimori, Y (Tokyo University of Science)
  Euler characteristics of fine Selmer groups Sem 2
Monday 30 November
14:00-15:00 Kim, BD (Wellington)
  Iwasawa theory for supersingular primes: for a larger class of abelian varieties and multi-variable Iwasawa theory Sem 1
Wednesday 02 December
11:00-12:00 Antei, M (Lille)
  On the abelian fundamental group scheme of a family of varieties Sem 1
14:00-15:00 Wiles, A (Princeton)
  Bigness and modularity lifting Sem 1
Thursday 03 December
14:00-16:00 Loeffler, D (Cambridge)
  P-adic analysis Sem 2
Friday 04 December
11:00-12:00 Popescu, C (UCSD)
  The Galois module structure of p-adic realisations of Picard 1-motives and applications Sem 1
Monday 14 December
10:00-11:00 Henniart, G (Paris-Sud 11 )
  Simple cuspidals and the local Langlands correspondence for GL(n) Sem 1
11:30-12:30 Ardakov, K (Nottingham)
  Iwasawa algebras and enveloping algebras Sem 1
14:00-15:00 Witte, M (Regensburg)
  A Noncommutative Iwasawa Main Conjecture for Varieties over Finite Fields Sem 1
15:30-16:30 Nakamura, H (Okayama)
  Arithmetic invariants of Eisenstein type arising from fundamental groups of once punctured elliptic curves Sem 1
Tuesday 15 December
10:00-11:00 Jannsen, U (Regensburg)
  Weights and Hasse principles for higher-dimensional fields Sem 1
11:30-12:30 Clozel, L (Paris-Sud 11 )
  Arthur's theory of automorphic forms on classical groups (a survey) Sem 1
14:00-15:00 Dokchitser, V (Cambridge)
  Parity of ranks of elliptic curves I Sem 1
15:30-16:30 Rössler, D (Paris-Sud 11)
  Conjectures on the logarithmic derivatives of Artin L-functions Sem 1
Wednesday 16 December
09:00-10:00 Pop, F (Pennsylvania )
  On the pro-l abelian-by-central I/OM Sem 1
10:15-11:15 Kakde, M (UCL)
  K 1 of some noncommutative p adic group rings Sem 1
11:45-12:45 Kim, M (UCL)
  Diophantine geometry and Galois theory 9 Sem 1
Thursday 17 December
10:00-11:00 Stix, J (Heidelberg)
  On the p-adic section conjecture Sem 1
11:30-12:30 Rodriguez-Villegas, F (Texas at Austin)
  On the mixed Hodge polynomials of character varieties of Riemann surfaces Sem 1
14:00-15:00 Popescu, C (UC, San Diego)
  The Galois module structure of p-adic realisations of Picard 1-motives and applications Sem 1
15:30-16:30 Flicker, Y (Ohio State)
  Counting local systems with local principal unipotent monodromy Sem 1
Friday 18 December
09:00-10:00 Esnault, H (Duisburg-Essen)
  Relation between the \'etale and the algebraic fundamental groups Sem 1
10:15-11:15 Burns, D (KCL)
  Congruences between derivatives of Artin L-functions Sem 1
11:45-12:45 Dokchitser, T (Cambridge)
  Parity of ranks of elliptic curves II Sem 1
Other Seminars
Seminars in the University
National and International Scientific Research Meetings

Back to top ∧