Skip to content

PLG Seminar List

for period 3 September to 21 December 2007

Monday 03 September
10:00-11:00 Warnow, T (Texas at Austin)
  Computational and mathematical challenges involved in very large-scale phylogenetics Sem 1
11:30-11:50 Huson, DH (Tubingen)
  Dendroscope - an interactive viewer for large phylogenetic trees Sem 1
11:50-12:10 Holland, B (Massey)
  Appropriate models for heterogeneous multi-gene data sites Sem 1
12:10-12:30 Li, H (Wellcome Trust Sanger)
  Incorporating speices phylogeny in the reconstruction of gene trees Sem 1
14:00-15:00 Pagel, M (Reading)
  Mixture models in phylogenetic inference Sem 1
15:30-15:50 Margos, G (Bath)
  Multilocus sequence analysis of Borrelia burgdorferi s.l. Sem 1
15:50-16:10 St John, K (New York)
  Comparing phylogenetic trees Sem 1
16:10-16:30 Chor, B (Tel-Aviv)
  Phylogenetic reconstructions based on RNA secondary structure Sem 1
Tuesday 04 September
09:00-10:00 Gascuel, O (Montpellier)
  Advances and limitations of maximum likelihood phylogenetics Sem 1
10:00-10:20 Willson, SJ (Iowa State)
  Restrictions on meaningful phylogenetic networks Sem 1
10:20-10:40 Huber, K (East Anglia)
  Inference rules for super-network construction Sem 1
10:40-11:00 Snir, S (Netanya)
  Maximum parsimony on phylogenetic networks: some rigorous results Sem 1
11:30-11:50 Gusfield, D (California)
  Integer programming for phylogenetic computations Sem 1
11:50-12:10 Grunewald, S (Chinese Academy of Science)
  Quartet compatability: new results and surprising counterexamples Sem 1
12:10-12:30 Brandstaedt, A (Rostock)
  On k-leaf powers Sem 1
14:00-15:00 Valiente, G (Catalonia)
  Tripartitions in phylogenetic networks Sem 1
15:30-15:50 Pardi, F (EMBL)
  Branch and bound construction of balanced minimum evolution optimal trees Sem 1
15:50-16:10 Gernhard, T (Munchen)
  New analytical results for the speciation times in neutral models Sem 1
16:10-16:30 Yoshida, R (Kentucky)
  Partitioning the sample space on five taxa for the neighbour joining algorithm Sem 1
Wednesday 05 September
09:00-10:00 Kucera, M (Tubingen)
  Reconstruction of phylogeny by stratophenetic tracing in the fossil record and its comparison with molecular data Sem 1
10:00-10:20 Mariadassou, M (AgroParis Tech)
  Explicit bounds for the stability of maximum likelihood trees Sem 1
10:20-10:40 Metzler, D (Frankfurt)
  Insertion-deletion models for dequence evolution and Bayesian sampling methods for multiple alignment Sem 1
10:40-11:00 Allman, E (Alaska)
  Indentifiability of the GTR=gamma substitution model of DNA evolution Sem 1
11:30-12:30 Hein, J (Oxford)
  Likelihood calculations on the ancestral recombination graph Sem 1
Thursday 06 September
09:00-10:00 Posada, DP (Vigo)
  Model averaging in phylogenies Sem 1
10:00-10:20 Matsen, FA (California)
  Glimpses from the strange world of phylogenetic mixtures Sem 1
10:20-10:40 Moran, S (Israel)
  Neighbor joining algorithms for inferring phylogenies via LCA-distances Sem 1
10:40-11:00 Gronau, I (Israel Institute of Technology)
  Reconstruction of phylogenetic trees with very short branches Sem 1
11:30-11:50 Semple, C (Canterbury)
  Nature reserve selection problems Sem 1
11:50-12:10 Spillner, A (East Anglia)
  Computing phylogenetic diversity for split systems Sem 1
12:10-12:30 Hartmann, K (Canterbury)
  Prioritising species for biodoversity conservation Sem 1
14:00-15:00 Rodrigo, AG (Auckland)
  Big trees: challenges and opportunites in the phylogenetic analysis of large data sets Sem 1
15:30-15:50 Emerson, BC (East Anglia)
  Mitochondrial DNA heteroplasmy and recombination in a reptilian secondary contact zone Sem 1
15:50-16:10 Wilkinson, M (Natural History Museum)
  Generalising from consensus to supertree methods Sem 1
Friday 07 September
09:00-10:00 Ebersberger, I (Vienna)
  Mapping human genetic ancestry Sem 1
10:00-10:20 Bordewich, M (Durham)
  Consistency of phylogenetic tree search algorithms based on the balanced minimum evolution principle Sem 1
10:20-10:40 Lesser, A (Uppsala)
  Optimal and hereditarily optimal realisation of metric spaces Sem 1
10:40-11:00 Humphries, P (Canterbury)
  Properties of the TBR metric Sem 1
11:30-12:30 Steel, M (Canterbury)
  Stars, nets, and the "war on error": Six mathematical challenges Sem 1
Tuesday 11 September
10:00-12:00 Gusfield, D (California)
  Informal discussions on Phylogenetic networks Sem 2
14:00-15:00 Nicholls, G (Oxford)
  Some Monte Carlo methods for phylogenetic problems Sem 1
Monday 17 September
10:00-12:00 Steel, M (Canterbury)
  Informal discussions on Phylogenetic networks Sem 2
Tuesday 18 September
14:00-15:00 Huson, D (ZBIT Tuebingen)
  Taxonomy and Phylogenetics in Metagenomics Sem 2
Tuesday 25 September
14:00-15:00 Semple, C (Canterbury)
  Recovering reticulation: a theoretical algorithm for a practical problem Sem 2
Tuesday 02 October
14:00-15:00 Mossel, E (California)
  Phylogenetic problems via telescopic lens Sem 2
Tuesday 09 October
14:00-15:00 Willson, SJ (Iowa)
  Reconstruction of certain normal networks from the genomes at leaves Sem 2
Thursday 11 October
11:30-13:00 Steel, M, Moulton, V, Huson, D (Canterbury, East Anglia, Tubingen)
  Phylogenetics: interactions between mathematics and evolution Sem 1
Tuesday 16 October
14:00-15:00 Allman, E (Alaska)
  On the identifiability of substitution models Sem 2
Tuesday 30 October
14:00-15:00 Szekely, LA (South Carolina)
  Phylogeny reconstruction, distinguishing and decision problems Sem 2
Tuesday 06 November
14:00-15:00 von Haeseler, A (MFPL, Vienna )
  Walking through tree-space and stopping in time Sem 2
Tuesday 13 November
14:00-15:00 Kelk, S (CWI Amsterdam)
  Worst-case optimal approximation algorithims for maximising triplet consistency within phylogenetic networks Sem 2
Tuesday 20 November
14:00-15:00 Stougie, L (Tu Eindhoven and CWI Amsterdam)
  Constructing level-2 phylogenetic trees from triplets Sem 1
Tuesday 27 November
14:00-15:00 Dress, A (SIBS)
  Hao Bailin's whole-genome based phylogenies Sem 1
Monday 03 December
17:00-18:00 Dress, A (Chinese Academy of Sciences)
  Phylogenetic Nets: Examples and Theoretical Results Sem 1
Tuesday 04 December
14:00-15:00 Warnow, T (Texas)
  New methods for estimating language evolution Sem 1
Thursday 06 December
13:00-14:00 Lockhart, P (Massey)
  Phylogenetic models and the origins of chloroplasts Sem 1
14:00-15:00 Warnow, T (Texas)
  Algorithm design for large-scale phylogenetic analysis Sem 1
15:30-16:30 Rhodes, JA (Alaska)
  Phylogenetic models and algebra Sem 1
16:30-17:30 Dress, A (Chinese Academy of Sciences)
  Phylogenetic combinatorics: analysing branching patterns in evolutionary trees Sem 1
Tuesday 11 December
14:00-15:00 St John, K (New York)
  Approximating phylogenetic tree distances Sem 2
Monday 17 December
10:00-11:00 Warnow, T (Texas at Austin)
  The tree of life: algorithmic and software challenges Sem 1
11:30-11:50 Nye, T (Newcastle )
  Seeing the wood for trees: analysing multiple alternative phylogenies Sem 1
11:50-12:10 Fernandez-Sanchez, J (ETSEIB-UPC)
  Performance of new invariant methods for phylogenetic reconstuction Sem 1
14:00-14:20 Gilks, W (Leeds)
  Incorporating uncertainty in distance-matrix phylogenetic reconstruction Sem 1
14:20-14:40 Gronau, I (Technion)
  Adaptive fast convergence - towards optimal reconstruction guarantees for Phylogenetic trees Sem 1
14:40-15:00 Moran, S (Technion)
  On the hardness of inferring Phylogenies from triplet-dissimilarities Sem 1
15:30-15:50 Lacey, M (Tulane)
  A signal-to-noise analysis of phylogeny estimation by neighbour-joining Sem 1
15:50-16:10 Fischer, M (Canterbury)
  How many characters are needed to recontruct the true tree? Sem 1
16:10-16:30 Naylor, G (Florida State)
  The deep phylogeny problem and its consequences Sem 1
16:30-16:50 Lockhart, P (Massey)
  On the nature of heterotachy Sem 1
Tuesday 18 December
09:00-10:00 Dress, A (Chinese Academy of Sciences)
  Recent progress in phylogenetic combinatorics Sem 1
10:00-10:20 Kupczok, A (CIBIV)
  An exact algorithm for computing the geodesic distance between phylogenetic trees Sem 1
10:20-10:40 Owen, M (Cornell)
  Practical distance computation in the space of phylogenetic trees Sem 1
10:40-11:00 Koolen, J (Pohang)
  Optimal realisations Sem 1
11:30-11:50 Rhodes, J (Alaska Fairbanks)
  The identifyability of matrix parameters for covarion-like models Sem 1
11:50-12:10 Bordewich, M (Durham)
  Optimising phylogenetic diversity across two trees Sem 1
14:00-14:20 Yoshida, R (Kentucky)
  On the optimality of the neighbour-joining algorithm Sem 1
14:20-14:40 Moulton, V (East Anglia)
  Encoding phylogenetic trees with weighted quartets Sem 1
14:40-15:00 Semple, C (Canterbury)
  Identifying Phylogenies: extending the notion of unique Sem 1
15:30-15:50 Wagner, P (Rostock)
  On (k.l)-leaf powers Sem 1
15:50-16:20 Howe, C (Cambridge)
  Phylogenetics of medieval manuscripts Sem 1
Wednesday 19 December
09:00-10:00 Aldous, D (California)
  Some broad questions about the tree of life Sem 1
10:00-10:20 Gernhard, T (Munchen)
  Ranked tree shapes, shuffles, and a new test for neutrality Sem 1
10:20-10:40 Faller, B (Canterbury)
  Distribution of phylogenetic diversity under random extinction Sem 1
11:10-11:30 von Haeseler, A (MFPL, Vienna)
  10 Men and 1 woman? Sem 1
Thursday 20 December
09:00-10:00 Roger, A (Dalhousie )
  Markov models of protein evolution: Lets get real! Sem 1
10:00-10:20 Gesell, T (MFPL, Vienna )
  A phylogenetic definition of structure and further animations on the sequence space Sem 1
10:20-10:40 Zhang, L (Singapore)
  Selecting genomes for reconstruction of ancestral genomes Sem 1
10:40-11:00 Catanzaro, D (Libre de Bruxelles)
  MIP models for phylenetic reconstruction under minimum evolution Sem 1
11:30-11:50 Baele, G (Gent)
  Challenges in modeling context-dependent evolution Sem 1
11:50-12:10 Whelan, S (Manchester)
  A simple model for a complex world Sem 1
14:00-14:20 Nisbet, E (Cambridge)
  Evolution of Chloroplasts Sem 1
14:20-14:40 St John, K (New York)
  Untangling tanglegrams Sem 1
14:40-15:00 Linz, S (Canterbury)
  Hybridisation in non-binary trees Sem 1
15:30-15:50 Huson, D (Tubingen)
  Phylogenetic networks Sem 1
15:50-16:10 Willson, S (Iowa State)
  Reconstruction of certain phylogenetic networks from the genomes at leaves Sem 1
Friday 21 December
09:00-10:00 Rosenberg, N (Michigan)
  Lineage sorting and multi-species coalescent models Sem 1
10:00-10:20 Degnan, J (Michigan)
  Coalescent consequences for consensus cladograms Sem 1
10:20-10:40 Kosiol, C (Cornell)
  The influence of effective population size on a genome-wide positive selection scan Sem 1
10:40-11:00 Song, Y (California)
  A genealogical approach to studying asexuality Sem 1
11:30-11:50 Labarre, A (Libre de Bruxelles)
  Minimum common supergraphs and haplotype networks Sem 1
11:50-12:10 Mossel, E (California)
  Incomplete lineage sorting: consistent phylogeny estimation from multiple loci Sem 1
Other Seminars
Seminars in the University
National and International Scientific Research Meetings

Back to top ∧