Isaac Newton Institute for Mathematical Sciences

Singularity Theory

July to December 2000

Organisers: VI Arnold (Moscow and Parix IX), JW Bruce (Liverpool), V Goryunov (Liverpool), D Siersma (Utrecht)

List of long stay invited participants

for the programme Singularity Theory

Namevisit datesStat
Anissov, SS (Inst. Sup. Tecnico)30 Jul - 27 DecD
Bogaevsky, IA (Independent Univ Moscow) 1 Aug - 30 SepD
2 Dec - 22 DecD
Bortakovskiy, A (Moscow Aviation Inst)30 Nov - 15 DecD
Buchstaber, V (Steklov Inst) 5 Nov - 3 DecD
Campillo, A (Valladolid)12 Aug - 26 AugD
9 Dec - 15 DecD
Chekanov, YV (Moscow Ctr Cont Math Ed)23 Sep - 2 NovD
Chillingworth, D (Southampton)17 Sep - 30 SepD
5 Oct - 14 OctD
Damon, JN (North Carolina)27 Jul - 22 DecD
Davydov, AA (Vladimir State)21 Sep - 18 OctD
4 Dec - 22 DecD
Delgado, F (Valladolid)27 Nov - 8 DecD
Dimca, A (Bordeaux I)30 Jul - 18 AugD
Dubrovin, B (SISSA)19 Sep - 14 OctD
22 Oct - 27 OctD
Du Plessis, AA (Aarhus)15 Aug - 29 AugD
24 Oct - 24 NovD
Ebeling, WD (Hannover)26 Jul - 25 AugD
Feher, L (Alfred Renyi Institute)28 Nov - 16 DecD
Gaffney, TJ (Northeastern)26 Jul - 22 DecD
Giblin, PJ (Liverpool) 7 Aug - 4 SepD
Goryunov, V (Liverpool)26 Jul - 27 DecD
Hamm, HA (Muenster) 9 Aug - 5 SepD
Hertling, CH (Bonn) 9 Oct - 28 OctD
Houston, K (Leeds)24 Jul - 30 SepD
Ishikawa, G (Hokkaido)31 Jul - 29 SepD
Itenberg, I (I.R.M. de Rennes) 6 Dec - 22 DecD
Izumiya, S (Hokkaido) 4 Sep - 16 DecD
Janeczko, ST (Warsaw Univ Tech)24 Jul - 11 AugD
22 Sep - 1 OctD
8 Dec - 22 DecD
Kashuba, I (Sao Paulo) 7 Dec - 22 DecD
Kazarian, ME (Steklov Math Inst)22 Sep - 22 DecD
Le, DT (Provence)17 Sep - 30 SepD
12 Dec - 21 DecD
Namevisit datesStat
Lossev, AS (Minnesota) 3 Dec - 16 DecD
Luengo, I (Univ Complutense, Madrid)30 Jul - 27 AugD
Matveev, VS (Freiburg)24 Jul - 22 OctD
Melle Hernandez, A (Ciudad Univ. Madrid)30 Jul - 20 AugD
Merkov, A (Moscow Independent)26 Nov - 15 DecD
Mond, DMQ (Warwick) 5 Nov - 30 NovD
Nekhoroshev, N (Moscow State)24 Sep - 14 OctD
Nikulin, VV (Liverpool) 1 Oct - 26 NovD
9 Dec - 21 DecD
Norbury, P (Melbourne) 6 Aug - 18 AugD
Polyak, M (Tel-Aviv)10 Aug - 26 OctD
Pushkar, PE (Toronto) 6 Dec - 22 DecD
Rees, E (Edinburgh)11 Oct - 30 NovD
Ruas, MAS (USP Sao Carlos)29 Jul - 18 AugD
Scherbak, I (Tel Aviv)31 Jul - 26 AugD
Sedykh, V (Gubkin Univ) 1 Aug - 30 SepD
2 Dec - 22 DecD
Shapiro, M (Ryl Inst Tech Stockholm)22 Oct - 16 NovD
Siersma, D (Utrecht)26 Jul - 31 AugD
17 Sep - 30 SepD
15 Oct - 28 OctD
12 Nov - 1 DecD
16 Dec - 22 DecD
Slodowy, PJ (Hamburg)30 Jul - 11 AugD
16 Oct - 27 OctD
Tibar, MM (Lille 1)23 Jul - 20 AugD
18 Sep - 29 SepD
16 Oct - 28 OctD
13 Dec - 22 DecD
Trotman, DJA (Provence)26 Jul - 6 DecD
16 Dec - 22 DecD
Tyurina, SD (Ped Inst of Kolomna)24 Jul - 18 AugD
Vassiliev, VA (Steklov Math Inst) 2 Oct - 22 DecD
Wall, CTC (Liverpool)tbcD
tbcD
Zakalyukin, V (Moscow Aviation Inst.)26 Jul - 22 DecD
Zhitomirskii, M (Technion, Haifa) 1 Sep - 14 OctD

Please note: This list contains the names of those attending the programme for fifteen days or more. For information on those attending for fourteen days or fewer please see: Short stay participants.

Copyright © Isaac Newton Institute