UNIVERSITY OF CAMBRIDGE
Isaac Newton Institute for Mathematical Sciences

20 Clarkson Road, Cambridge, CB3 0EH, U.K.
Telephone: (1223) 335999 Fax: (1223) 330508
e-mail: info@newton.cam.ac.uk

SEMINAR LIST
(for period 17/07/2000 to 06/07/2001)

Monday 17 July

 09.20-09.25 K Moffatt

FBP

Welcome

 09.25-09.30 J Ockendon

FBP

Introduction

 09.30-10.45 P Lillford (Unilever)

FBP

Discussion on eating, drinking, etc

 11.45-13.00 P Fryer (Birmingham)

FBP

Discussion on chocolate and sticky food

 14.00-14.30 J Sethian (Berkeley)

FBP

Level set methods

 14.30-15.45 J Mitchell (Nottingham)

FBP

Discussion on bubbles in baked systems

 16.30-17.45 R Davies (Aberystwyth)

FBP

Discussion on gel extrusion in tubes and sheets, manufacture of chewy sweets, dough mixing and flaking in cereals manufacture

Tuesday 18 July

 09.30-11.00 E Tuck (Adelaide)

FBP

Gas layers in extrusion

 09.30-11.00 J Chapman (Oxford)

FBP

Thermomechanical effects and plastics

 09.30-11.00 J Ockendon (Oxford)

FBP

Bolus (GOB) formation

 11.45-12.45 P Sadd (RHM Technology Ltd)

FBP

Free boundary problems in RHM

 14.00-15.00 N Barton (CSIRO)

FBP

Extrusion and granular flow

 15.00-16.00 A Lacey (Heriot-Watt)

FBP

Differential scanning calorimetry

 15.00-16.00 J Hinch (Cambridge)

FBP

Growth of bubbles in sticky materials

 15.00-16.00 R Davies (Aberystwyth)

FBP

Two-phase squeeze films

 16.45- .

FBP

Continued Discussions

Wednesday 19 July

 09.30-11.00 E Tuck (Adelaide)

FBP

Fracture of porous media

 09.30-11.00 R Davies (Aberystwyth)

FBP

Rheologically complex fluids

 09.30-11.00 J Sethian, C Elliott (Berkeley and Sussex)

FBP

Level-set and other numerical methods

 11.30-13.00 A Fasano (Degli Studi de Firenze)

FBP

Presentation

 11.30-13.00 L Alvarez-Vazquez (Vigo)

FBP

Presentation

 14.00-15.00 W Rudnicki (Warsaw)

FBP

Presentation

 15.00-16.00 J Ockendon (Oxford)

FBP

Foams, sponges and crust formation

 15.00-16.00 J Hinch (Cambridge)

FBP

Sticky contacts

 16.45- .

FBP

Continued discussions

Thursday 20 July

 09.30-11.00 C Please (Southampton)

FBP

Chocolate extrusion: airgaps and iternal structure

 09.30-11.00 A Lacey (Heriot-Watt)

FBP

Crust, foam, sponge and phase changes

 12.00-13.00 R Davies (Aberystwyth)

FBP

Flaking and gel drawdown

 14.00-16.00 P Sadd, S Howison (RHM Technology Ltd and Oxford)

FBP

Coating

 14.00-16.00

FBP

Other (organic) discussion

Friday 21 July

 09.30-10.45

FBP

Wind up session of study groups

 11.45-13.00

FBP

Review sessions

Monday 24 July

 09.30-10.45 R Mattheij (TU Eindhoven)

FBP

Discussion on bottle manufacture

 11.45-13.00 P Howell (Nottingham)

FBP

Discussion on thin sheets

 14.00-14.45 D Gelder, D Martlew (Pilkington)

FBP

Discussion on the glass industry

 14.45-15.45 H Loch (Schott)

FBP

Discussion on the glass industry

 16.30-17.15 EJ Hinch (Cambridge)

FBP

Discussion on numerical methods

Tuesday 25 July

 09.30-10.45 J Hinch, J Ockendon (Cambridge and Oxford)

FBP

Flux/foam modelling

 09.30-10.45 J Harper (Victoria University, Wellington)

FBP

Refractory corrosion

 11.00-13.00 B Van der Linden, N Siedow (TU Eindhoven and Kaiserlautern)

FBP

Radiation problems

 14.00-15.45 J Hinch (Cambridge)

FBP

Numerical methods

 16.00-17.45 P Howell, D Gelder (Nottingham and Pilkington)

FBP

Fictive temperature

 16.00-17.45 R Mattheij (TU Eindhoven)

FBP

Radiatic problems

 18.00- .

FBP

Summing up of the day's activities

Wednesday 26 July

 09.30-10.45 C Please (Southampton)

FBP

Optimum inlet mould design

 09.30-10.45 D Gelder, J Ockendon (Pilkington and Oxford)

FBP

Toughened glass fracture

 11.30-13.00 P Howell (Nottingham)

FBP

Visco-elastic buckling

 11.30-13.00 N Barton, J Hinch (CSIRO and Cambridge)

FBP

Gob deformation

 14.00-15.00 Y Stokes (Adelaide)

FBP

Lens moulding

 15.00-16.00 D Martlew, H Tucker (Pilkington and Birmingham)

FBP

Condensation and weathering

 15.00-16.00 D Salazar, J Ockendon (TU Eindhoven and Oxford)

FBP

Windscreen sag and lift-off

 16.30-18.00 D Mattheij, J Harper (TU Eindhoven and Victoria University, We)

FBP

Stick-slip and rippling

 16.30-18.00 C Please (Southampton)

FBP

Foam mechanics

 18.00- .

FBP

Summing up of the day's activities

Thursday 27 July

 09.30-10.15 V Entov (Russian Academy of Sciences)

FBP

Multifibre drawing

 10.15-11.00 J Hinch (Cambridge)

FBP

St Gobain problems

 11.30-13.00 H Loch, U Lange (Schott)

FBP

Optimal stirrers

 14.00-15.30 J Hinch (Cambridge)

FBP

Visco-elastic buckling will be revisited

 16.00- . D Mattheij (TU Eindhoven)

FBP

Rippling/stick-slip will be revisited

Friday 28 July

 09.30-11.00

FBP

Wind up session of study groups

 11.15-12.30

FBP

Continuation of wind up session

Monday 31 July

 09.30-10.45 P Davidson (Cambridge)

FBP

Discussion on aluminium reduction

The geometry of unfoldings I
 09.45-10.45 CTC Wall (Liverpool)

SGT


Stratification theory and metric properties of analytic sets I
 11.15-12.15 A Parusinski (Angers)

SGT


 11.45-13.00 V Voller (Minnesota)

FBP

Discussion on microsegregation

 14.00-15.15 N Barton, N Stokes (CSIRO)

FBP

Discussion on casting, including high pressure die casting

The geometry of families of singular curves I
 14.00-15.00 GM Greuel, C Lossen (Kaiserslautern)

SGT


Equisingularity of complex sets and mappings I
 15.30-16.30 T Gaffney (Boston)

SGT


 16.30-17.45 H Engl (Linz)

FBP

Discussion on control of inverse problems

Tuesday 1 August

The geometry of unfoldings II
 09.00-10.00 CTC Wall (Liverpool)

SGT


 09.30-11.00 A Howe, S Rogers (Corus and Alcan International Ltd)

FBP

Solidification and microstructure in the steel and aluminium industries

Non-isolated singularities I
 10.30-11.30 D Siersma (Utrecht)

SGT


 11.30-13.00 J Etay, Y Fautrelle, A Sneyd (EPM-MADYLAM and Waikato)

FBP

MHD flows, instabilities, dome shaping

Newton talk: Kuo-Verdier regularities, normal cones, and continuous density
 11.45-12.30 D Trotman (Marseille)

SGT


 14.00-15.30 Z Djuric (Oxford)

FBP

Spray forming

 14.00-15.30 J Ockendon (Oxford)

FBP

Sloshing and ledges in aluminium reduction

 14.00-15.30 S Luckhaus (Leipzig)

FBP

Ternary allot solidification

Stratification theory and metric properties of analytic sets II
 14.00-15.00 A Parusinski (Angers)

SGT


Sandwiched triangles, stochastic matrices and the topology of the space of explanations
 15.30-16.30 D Mond (Warwick)

SGT


 15.45-18.00 Z Djuric (Oxford)

FBP

Spray forming

 15.45-18.00 J Ockendon (Oxford)

FBP

Sloshing and ledges in aluminium reduction

 15.45-18.00 S Luckhaus (Leipzig)

FBP

Ternary allot solidification

 18.00- .

FBP

Summing up of the day's activities

Wednesday 2 August

Equisingularity of complex sets and mappings II
 09.00-10.00 T Gaffney (Boston)

SGT


 09.30-10.45 L Katgerman, P Quintela, P Davidson (Delft, Santiago de Compostela and Cambri)

FBP

Aspects of aluminium casting

Non-isolated singularities II
 10.30-11.30 D Siersma (Utrecht)

SGT


 11.45-13.00 D Jenkins (CSIRO)

FBP

Coke ovens

Newton talk: Zariski-Lefschetz type theorems for non-generic pencils
 11.45-12.30 M Tibar (Lille)

SGT


 14.00-18.00 J Hinch, S Rogers (Cambridge and Alcan International Ltd)

FBP

Hot tearing

 14.00-18.00 P Davidson, V Voller (Cambridge and Minnesota)

FBP

Freckles

 14.00-18.00 J Ockendon, P Quintela, S Rogers (Oxford, Santiago de Compostela and Alcan)

FBP

Butt curl

The geometry of families of singular curves II
 14.00-15.00 G-M Greuel, C Lossen (Kaiserslautern)

SGT


Bifurcation and topology of meromorphic functions I
 15.30-16.30 I Luengo (Madrid)

SGT


 18.00- .

FBP

Summing up of the day's activities

Thursday 3 August

Non-linear sections of complete intersections I
 09.00-10.00 J Damon (Chapel Hill)

SGT


 09.30-11.00 A Lacey, A Movchan (Heriot-Watt and Liverpool)

FBP

Electrode damage and fracture

Hodge theoretic invariants of singularities I
 10.30-11.30 J Steenbrink (Nijmegen)

SGT


 11.30-13.00 V Voller (Minnesota)

FBP

Exudation and periodic segregation

Newton talk: Cohen-Macaulay modules over surface singularities
 11.45-12.30 Y Drozd (Kiev)

SGT


 14.00-15.30 N Barton, P Davidson (CSIRO and Cambridge)

FBP

Coherency, Davidson paradox

Guest lecture: The Poincare' series of a quasihomogeneous surface singularity
 14.00-15.00 W Ebeling (Hannover)

SGT


Bifurcation and topology of meromorphic functions II
 15.30-16.30 I Luengo (Madrid)

SGT


 16.00-17.00 K Parrott (Greenwich)

FBP

Level set methods

 17.00-18.00 W Engl (Linz)

FBP

Numerical modelling of hot rolling and other topics left over from Wednesday

Friday 4 August

Non-linear sections of complete intersections II
 09.00-10.00 J Damon (Chapel Hill)

SGT


 09.30-10.45

FBP

Wind up session

Topological invariants dual to singular sets I
 10.30-11.30 V Vassiliev (Steklov)

SGT


 11.00-12.00

FBP

More wind up and post mortem

Newton talk: The geometric minimal model of an analytic space
 11.45-12.30 S Ishii (Tokyo)

SGT


Hodge theoretic invariants of singularities II
 14.00-15.00 J Steenbrink (Nijmegen)

SGT


Guest lecture: Applications of global theory of singularities
 15.30-16.30 A Szu"cs (Budapest)

SGT


Monday 7 August

Singularities and non commutative geometry I
 09.00-10.00 JP Brasselet (CNRS)

SGT


Classification of map-germs, and their applications I
 10.30-11.30 JW Bruce (Liverpool)

SGT


Newton talk: The elliptic genus of a singular variety
 11.45-12.30 B Totaro (Cambridge)

SGT


Topological invariants dual to singular sets II
 14.00-15.00 V Vassiliev (Steklov)

SGT


Guest lecture: Variance of the spectral numbers and Frobenius manifolds
 15.30-16.30 C Hertling (Bonn)

SGT


Tuesday 8 August

Classification of map-germs, and their applications II
 09.00-10.00 JW Bruce (Liverpool)

SGT


Singularities of contact with flags & their vanishing topology I
 10.30-11.30 V Zakalyukin (Moscow SAI)

SGT


Newton talk: Moduli spaces for space curve singularities
 11.45-12.30 A Fru"hbis-Kru"ger (Kaiserslautern)

SGT


Guest lecture: Proof of gradient conjecture of R. Thom
 14.00-15.00 K Kurdyka (Chambery)

SGT


Contributed papers: Deforming Stanley-Reisner rings (Room 1)
 15.30-16.10 J Christophersen (Oslo)

SGT


Contributed papers: Thom-Sebastiani theorem for constructible sheaves (Room 2)
 15.30-16.10 J Schu"rmann (Hamburg)

SGT


Contributed papers: Local topology of maps C $^{2n}$ to C $^{3n}$ (Room 1)
 16.20-17.00 K Houston (Leeds)

SGT


Contributed papers: On a class of representations of the fundamental group of the complementary of a singular hypersurface (Room 2)
 16.20-17.00 O Neto (Lisboa)

SGT


Wednesday 9 August

Topological zeta functions and motivic integration I
 09.00-10.00 J Denef (Leuven)

SGT


Singularities and non commutative geometry II
 10.30-11.30 JP Brasselet (CNRS)

SGT


Newton talk: Newton filtration, graded algebras and ideals (Room 1)
 11.45-12.30 M Saia (Sao Carlos)

SGT


Newton talk: Singularity formulas for Smale invariants of homotopy spheres (Room 2)
 11.45-12.30 T Ekholm (Stanford)

SGT


Stokes sets and their relation to combinatorics, K-theory and some other fields I
 14.00-15.00 Y Baryshnikov (Eindhoven)

SGT


Demonstration of "SINGULAR"
 15.30-16.30 GM Greuel, A Fru"hbis-Kru"ger, C Lossen (Kaiserslautern)

SGT


Thursday 10 August

Singularities of contact with flags and their vanishing topology II
 09.00-10.00 V Zakalyukin (Moscow SAI)

SGT


Topological zeta functions and motivic integration II
 10.30-11.30 J Denef (Leuven)

SGT


Newton talk: Calculation of Thom polynomials for group actions
 11.45-12.30 R Rimanyi (Budapest)

SGT


Unitary reflection groups related to functions with cyclic symmetry
 14.00-15.00 V Goryunov (Liverpool)

SGT


 14.30-15.30 A Tsinober (Tel Aviv)

QVD

Self amplification of velocity derivitives in turbulent flows

Contributed papers: Real tangent cones and Nash spaces (Room 1)
 15.30-16.10 L Wilson (Hawaii)

SGT


Contributed papers: Moduli spaces of polynomial mappings in two variables up to right equivalence (Room 2)
 15.30-16.10 J De Bobadilla (Nijmegen)

SGT


Contributed papers: Monodromy of elliptic surfaces (Room 1)
 16.20-17.00 M Lo"nne (Hannover)

SGT


Contributed papers: Euler characteristic of the spaces of real meromorphic functions (Room 2)
 16.20-17.00 S Shadrin (Moscow)

SGT


Friday 11 August

Stokes sets and their relationship to combinatorics, K-theory and some other fields II
 09.00-10.00 Y Baryshnikov (Eindhoven)

SGT


Guest lecture: Simple singularities and complex reflections
 10.30-11.30 P Slodowy (Hamburg)

SGT


 11.30-12.30 A Gilbert (Exeter)

QVD

Vortices and magnetic field lines in classical fluids

Newton talk: Monodromy conjecture for some surface singularities
 11.45-12.30 A Melle (Madrid)

SGT


Problems session
 14.00-15.00

SGT


Guest lecture: Hodge structures at infinity and monodromy of polynomials
 15.30-16.30 A Dimca (Bordeaux)

SGT


Monday 14 August

Welcome by Dr Robert Hunt (Deputy Director)
 08.55-09.00

QVD


Introduction to superfluidity and turbulence
 09.00-10.00 C Barenghi (Newcastle)

QVD


Vortex reconnections in superfluid helium
 10.00-11.00 J Koplik (City College of New York)

QVD


 10.00-11.00 P Norbury (Adelaide)

SGT

Topological invariants of affine plane curves

Reconnections in MHD flows
 11.30-12.00 A Brandenburg (Nordita & Newcastle)

QVD


 11.30-12.30 M Tibar (Lille)

SGT

Models of fibers, $\gamma*$-sequences, equi-singularity and vanishing cycles

Nonlocality in fluid turbulence
 12.00-12.30 A Tsinober (Tel Aviv)

QVD


Superfluid vortex filaments
 14.00-15.00 D Samuels (Newcastle)

QVD


 14.00-16.00

SGT

Open discussions: Zeta functions, local and global, old and new results

Magnus force on a vortex and Aharonov-Bohm effect in superfluids
 15.00-15.30 E Sonin (Hebrew)

QVD


Longitudinal and transverse forces on vortices in two-fluid hydrodynamics
 15.30-16.00 DJ Thouless (Washington)

QVD


Energy exchange between the normal fluid and the superfluid
 16.30-17.00 O Idowu (Newcastle)

QVD


The geometry of magnetic and vortex reconnections
 17.20-17.40 G Hornig (Bochum)

QVD


Current sheet formation near an hyperbolic magnetic neutral line
 17.40-18.00 B Shivamoggi (Central Florida)

QVD


Tuesday 15 August

Experiments on superfluid turbulence
 09.00-10.00 RJ Donnelly (Oregon)

QVD


TBA
 10.00-10.30 PJR Tabeling (ENS Paris)

QVD


 10.00-11.00 H Hamm (Munster)

SGT

Absence of vanishing cycles

Experiments on quantized turbulence at Mk temperatures
 10.30-11.00 P McClintock (Lancaster)

QVD


The drag crisis on a sphere in flowing HeII
 11.30-12.00 SW Van Sciver (Florida)

QVD


 11.30-12.30 M Oka (Tokyo)

SGT

Fundamental group of tame torus sextics and some remarks

An oscillating microsphere in superfluid helium4 at mK temperature
 12.00-12.30 W Schoepe (Regensburg)

QVD


Grid generated turbulence
 14.00-14.30 J Niemela (Oregon)

QVD


 14.00-15.00 S Tyurina (Pedagogical Institute)

SGT

Kontsevich integral of toric knots

Intermittent switching between potential flow and turbulence in superfluid helium at mK temperatures
 14.30-15.00 M Niemetz (Regensburg)

QVD


Applications of superfluid helium in large scale superconducting systems
 15.00-16.00 SW Van Sciver (Florida)

QVD


 15.15-16.15

SGT

Open discussions: Geometric vanishing cycles at infinity and related Picard-Lefschetz formulas

The generation and detection of turbulence in superfluid 3He
 16.30-17.00 S Fisher (Lancaster)

QVD


3D superfluids made of sub monolayer He films
 17.00-17.30 M Kubota (Tokyo)

QVD


Stability of helium II flow
 17.30-18.00 SP Godfrey (Newcastle)

QVD


Wednesday 16 August

An introduction to the theory of superfluid turbulence
 09.00-10.00 WF Vinen (Birmingham)

QVD


Vortex tangle dynamics without mutual friction in superfluid helium4
 10.00-10.30 M Tsubota (Osaka)

QVD


 10.00-11.00 C Gorzel (Munster)

SGT

Le numbers and singularities at infinity

Turbulence in a system of quantum vortices
 10.30-11.00 D Kivotides (Newcastle)

QVD


The experimental evidence for vortex nucleation and vortex pinning and collapse in superfluid helium4
 11.30-12.30 E Varaquaux (Paris-Sud)

QVD


 11.30-12.30 S Gusein-Zade (Moscow)

SGT

Integration with respect to the Euler characteristic over the space of functions and the Alexander polynomial of a plane curve singularity

What DC flow tells us about vortex nucleation
 14.00-14.30 RE Packard (Berkeley)

QVD


From vortex reconnection to quantum turbulence
 14.30-15.00 T Lipniacki (Warsaw)

QVD


Using the HVBK model to investigate the Couette flow of helium II
 15.00-15.30 KL Henderson (University of the West of England)

QVD


Modified HVBK model
 15.30-16.00 D Holm (Los Alamos)

QVD


Stochastic dynamics of vortex loops
 16.30-17.10 S Nemirowskii (Novosibirsk)

QVD


Applications of Gaussian model of the vortex tangle in the superfluid turbulent HeII
 17.10-17.30 S Nemirowskii (Novosibirsk)

QVD


Interpretation of the Oregon grid experiment
 17.30-18.00 L Skrbek (Oregon)

QVD


Thursday 17 August

The NLSE model of superfluid helium
 09.00-10.00 PH Roberts (UCLA)

QVD


Vortex nucleation and critical speed for a flow passing around a disk in the NLSE
 10.00-10.30 LPS Rica (LPS & ENS Paris)

QVD


 10.00-11.00 A Campillo (Vailladolid)

SGT

The singular scheme of foliations on the projective plane

Vortex structures in dilute quantum fluids
 10.30-11.00 C Adams (Durham)

QVD


Subcritical dissipation in three dimensional superflows
 11.30-12.00 C Huepe (Chicago)

QVD


 11.30-12.30 P Cassou-Nogues (Bordeaux)

SGT

A$_{k}$-singularities for curves of a given degree

Vortices in nonlocal condensate model of superfluid helium
 12.00-12.30 N Berloff (UCLA)

QVD


Hidden symmetry of trapped Bose-Einstein condensates: results and a mystery
 14.00-14.30 L Pitaevskii (Trento)

QVD


 14.00-16.00

SGT

Open discussions: Problems and conjectures on polynomial and meromorphic maps

Spin up and vortex creation in a rotating cylinder
 14.30-15.00 V Steinberg (Weizmann)

QVD


Tropic and linking measures for vortex tangles
 15.00-15.30 R Ricca (UCL)

QVD


The Kibble mechanism vortex lines as models of cosmic strings
 15.30-16.00 P McClintock (Lancaster)

QVD


Dynamics of superfluid phase transition and superfluid turbulence in two and three dimensions
 16.30-17.00 G Williams (UCLA)

QVD


An eddy viscosity model of the dissipative voltage steps in quantum Hall breakdown
 17.00-17.30 L Eaves (Nottingham)

QVD


Friday 18 August

Rotating Bose Einstein condensates
 09.00-10.00 S Stringari (Trento)

QVD


 09.00-12.00

SGT

SGT Seminar

Stability of a vortex in a rotating trapped Bose condensate
 10.00-10.30 AL Fetter (Stanford)

QVD


Vortex foramtion and motion in trapped Bose Einstein
 10.30-11.00 C Adams (Durham)

QVD


Quantized vorticity in 3He superfluids: structure and dynamics
 11.30-12.30 M Krusius (Helsinki)

QVD


Bose condensation and superfluidity in low density helium systems
 14.00-14.30 J Reppy (Cornell)

QVD


Weak turbulence theory for the NLSE and GP equations
 14.30-15.00 S Nazarenko (Warwick)

QVD


Kinetics of strongly nonequilibrium Bose Einstein condensation
 15.00-15.30 B Svistunov (Kurchatov Institute)

QVD


Quantum nucleation of phase slips in Bose-Einstein condensates
 15.30-16.00 HB Buchler (ETH Zu"rich)

QVD


Vortices in metastable He4 films
 16.30-17.00 R Blossey (Essen)

QVD


Atomic Bose condensate with a spin structure: the use of Bloch state
 17.00-17.30 H Kuratsuji (Kusatsu)

QVD


Close
 17.30-17.35 RJ Donnelly (Oregon)

QVD


Monday 21 August

 14.00-15.00 A Tsinober (Tel Aviv)

QVD

Superfluid versus "ordinary" turbulence

Tuesday 22 August

 10.00-11.00 Y Pomeau (ASCI, Orsay)

QVD

Vortices in quantum systems, lessons from the first principles

 11.30-12.30 L Pismen (Technion)

QVD

Vortex nucleation and the NLSE model

 14.00-15.00 M Polyak (Tel Aviv)

SGT

Configuration spaces and degrees of mappings

 15.15-16.30

SGT

Programme Discussion with the Semester Participants

Wednesday 23 August

 10.00-11.00 J Niemela (Oregon)

QVD

Ultra high turbulent convection

 12.00-13.00 B Svistunov (Kurchatov Institute)

QVD

Scenario of decay of superfluid turbulence at T=0

 14.00-15.00 V Matveev (IHES)

SGT

Topology and singularities of geodesically equivalent metrics

Thursday 24 August

 14.00-15.00 P Giblin (Liverpool)

SGT

The geometry of the medial axis

 15.15-16.15 S Natanzon (Independent University, Moscow)

SGT

tba

Tuesday 29 August

 14.00-15.00 H Hamm (Muenster)

SGT

On embedded Morse theory for real and complex analytic spaces

 15.15-16.15 S Anisov (Instituto Superior Tecnico)

SGT

Towards lower bounds for S. Matveev complexity of 3-manifolds

Thursday 31 August

 14.00-15.00 V Sedykh (Gubkin University)

SGT

On vertices of a submanifold in Euclidean space

 15.15-16.15 M Polyak (Tel-Aviv)

SGT

Finite type invariants of 3-manifolds

Tuesday 5 September

 14.00-15.00 K Houston (Leeds)

SGT

Classification and topology of map-germs C$^{n}$ \mapsto C$^{p}$ (n$<$p) of corank 1 and A$_{e}$ codimension 1

 16.30-17.30

GTF

Discussion Meeting

Wednesday 6 September

 11.30-12.30 S Friedlander (Illinois)

GTF

Linear and nonlinear instability for ideal fluids

 14.30-15.30 S Kida (NIFS)

GTF

Geometric structure of turbulent flow fields

Thursday 7 September

 14.00-15.00 I Bogaevsky (Independent University, Moscow)

SGT

Lagrange mappings of the open Whitney umbrella

Monday 11 September

Opening
 09.20-09.30

GTF


Classical knot theory (1)
 09.30-10.30 C Weber (Geneva)

GTF


Differential geometry of curves and surfaces (1)
 11.00-12.00 R Langevin (Bourgogne)

GTF


An introduction to topological fluid mechanics: the legacy of Kelvin and Tait (1)
 14.00-15.00 R Ricca (UCL)

GTF


Topology and 2D fluid motions: chaotic stirring (1)
 15.30-16.30 PL Boyland (Florida)

GTF


Tuesday 12 September

Introduction to geometry of fluid flows and dynamical systems (1)
 09.30-10.30 T Kambe (Tokyo)

GTF


Geometric structures and manifolds (1)
 11.00-12.00 G Misiolek (Notre Dame)

GTF


Classical knot theory (2)
 14.00-15.00 C Weber (Geneva)

GTF


 14.00-15.00 G Ishikawa (Sapporo)

SGT

Versality theorem for non-linear subspaces of map-germs

Differential geometry of curves and surfaces (2)
 15.30-16.30 R Langevin (Bourgogne)

GTF


Wednesday 13 September

Fluid invariants and magnetic relaxation (1)
 09.30-10.30 HK Moffatt (Newton Institute)

GTF


Introduction to knot theory and its applications (1)
 11.00-12.00 L Kauffman (Illinois at Chicago)

GTF


Topological magnetohydrodynamics: applications of magnetic helicity (1)
 14.00-15.00 M Berger (UCL)

GTF


Geometric structures and manifolds (2)
 15.30-16.30 G Misiolek (Notre Dame)

GTF


 16.40-17.40 S Kida (NIFS, Japan)

GTF

Special Seminar The geometry of ``elementary vortices" in turbulence

Thursday 14 September

Topology and 2D fluid motions: vortex dynamics (2)
 09.30-10.30 P Boyland (Florida)

GTF


Introduction to knot theory and its applications (2)
 11.00-12.00 L Kauffman (Illinois at Chicago)

GTF


An introduction to topological fluid mechanics: from magnetic knots to complex systems (2)
 14.00-15.00 R Ricca (UCL)

GTF


 14.00-16.30

SGT

SGT Seminar

Introduction to geometry of fluid flows: and dynamical systems (2)
 15.30-16.30 T Kambe (Tokyo)

GTF


 16.40-17.40 P Boyland (Florida)

GTF

Special Seminar Covering spaces and differential forms

Friday 15 September

Topological methods in hydrodynamics (1)
 09.30-10.30 B Khesin (Toronto)

GTF


Fluid dynamical systems exactly reducible to a finite system of ODEs (1)
 11.00-12.00 H Aref (Illinois at Urbana-Champaign)

GTF


Global geometry of the group of volume preserving diffeomorphisms (1)
 14.00-15.00 A Shnirelman (Tel Aviv)

GTF


Topological magnetohydrodynamics: applications of braid theory (2)
 15.30-16.30 M Berger (UCL)

GTF


Monday 18 September

Fluid invariants and magnetic relaxation (2)
 09.30-10.30 HK Moffatt (Newton Institute)

GTF


Fluid dynamical systems exactly reducible to a finite system of ODEs (2)
 11.00-12.00 H Aref (Illinois at Urbana-Champaign)

GTF


Global geometry of the group of volume preserving diffeomorphisms (2)
 14.00-15.00 A Shnirelman (Tel Aviv)

GTF


Topological aspects of fast dynamos (1)
 15.30-16.30 S Childress (Courant Institute)

GTF


Tuesday 19 September

Fluid dynamics from A to B (1)
 09.30-10.30 E Spiegel (Columbia)

GTF


Introduction to Arnold stability theory (1)
 11.00-12.00 V Vladimirov (Hong Kong)

GTF


A history of the hydrodynamic blow-up problem (1)
 14.00-15.00 R Pelz (Rutgers)

GTF


 14.00-15.00 L Dung-Trang (Marseille)

SGT

Blowing-up surface singularities

Euler singularities from the Lagrangian viewpoint: some early efforts (2)
 15.00-16.00 S Childress (Courant Institute)

GTF


Poster Session
 16.30-17.30

GTF


Wednesday 20 September

Topological methods in hydrodynamics (2)
 09.30-10.30 B Khesin (Toronto)

GTF


Introduction to Arnold stability theory (2)
 11.00-12.00 V Vladimirov (Hong Kong)

GTF


The geometry of reconnection (1)
 14.00-15.00 G Hornig (Bochum)

GTF


Are ``all" ideal fluid flows unstable?
 15.30-16.30 S Friedlander (Illinois-Chicago)

GTF


 16.40-17.40 S Dobrokhotov (Russian Acad. Sciences)

GTF

Special Seminar Hugoniot-Maslov chains, solitary vortices and typhons' trajectories

 17.00-18.00 TBA

GTF

Special Seminar

Thursday 21 September

Topology and the CH problem
 09.30-10.30 A Ruzmaikin (JPL, Pasadena)

GTF


Geometry of singularities for the multi-dimensional Burgers equation (1)
 11.00-12.00 U Frisch (Nice)

GTF


 14.00-15.00 M Zhitomirskii (Technion)

SGT

Integral curves in contact 3-space and their Cartau prolongations

 15.30-18.00

SGT

SGT Seminar

 15.30-16.30 B Dubrovin (Trieste)

SGT

Introduction to Frobenius manifolds

Friday 22 September

Fluid dynamics from A to B (2)
 09.30-10.30 E Spiegel (Columbia)

GTF


Geometry of singularities for the multi-dimensional Burgers equation (2)
 11.00-12.00 U Frisch (Nice)

GTF


The geometry of reconnection (2)
 14.00-15.00 G Hornig (Bochum)

GTF


 14.00-15.00 M Van Manen (Utrecht)

SGT

Legendrian properties of conflict sets

A history of the hydrodynamic blow-up problem (2)
 15.00-16.00 R Pelz (Rutgers)

GTF


 15.30-17.00 B Dubrovin (Trieste)

SGT

Lectures on Frobenius manifolds

Round Table discussion
 16.30-17.30

GTF


Closing
 17.30-17.40

GTF


Monday 25 September

 09.30-09.45 Welcome

SGT


Fuchsian inequalities on a compact Kohler manifold
 09.45-10.30 A Bolibroukh (Moscow)

SGT


Singularities in contact geometry
 11.00-11.45 M Chaperon (Paris-7)

SGT


Equivalence problem in non-holonomic Riemannian geometry
 11.50-12.35 B Kruglikov (Tromsoe, Norway)

SGT


Linear systems: normal forms and unfoldings
 14.00-14.45 I Hoveijn (Warwick)

SGT


Analytic linearizability of resonant vector fields
 14.50-15.35 JB Goncalves (Porto)

SGT


Steady-state branching in reversible equivariant vector fields
 16.00-16.45 P-L Buono (Warwick)

SGT


Hamilton - Jacobi equation and minimizers for Random Lagrangian systems
 16.50-17.35 R Iturriaga, K Khanin (Cambridge)

SGT


Tuesday 26 September

Isoenergetical structure of an integrable 3 d.o.f. system near its singular leaves
 09.00-09.45 L Lerman (Nizhny-Novgorod)

SGT


Singularities of the Liouville foliation for geodesically equivalent metrics
 09.50-10.35 V Matveev (Cambridge & Chelyabinsk)

SGT


Singularity theory and monodromy
 11.00-11.45 R Cushman (Utrecht)

SGT


A stratification of the momentum map
 11.50-12.35 J Montaldi (INLN)

SGT


Normal forms of singularities of relative minima and parametric optimization
 14.00-14.45 A Davydov (Vladimir)

SGT


The zoology of spheres, caustics and wave fronts in subriemannian geometry
 14.50-15.35 JP Gauthier (Dijon)

SGT


 15.00-16.00 L Kauffman (Illinois)

GTF

Tutorial on knot theory

Cartan prolongation, Legendre curves, Gursat flags and related problems
 16.00-16.45 M Zhitomirskii (Haifa)

SGT


Singularities of stability boundaries of linear Hamiltonian systems
 16.50-17.35 A Mailybaev, A Seyranian (Moscow)

SGT


Special Seminar A continuation of Professor Dubrovin's lectures on Frobenius manifolds
 18.00-19.00 B Dubrovin (SISSA)

SGT


Wednesday 27 September

Characteristic classes of Lagrangian singularities
 09.00-09.45 M Kazarian (Moscow)

SGT


Constraints on Legendre knots that come from Lagrangian intersections
 09.50-10.35 E Ferrand (Grenoble)

SGT


Arnold's 4-cusp conjecture and decomposition of fronts
 11.00-11.45 Y Chekanov, P Pushkar (Moscow)

SGT


Contact directional fields and Legendrian singularities in the global geometry of submanifolds
 11.50-12.35 MC Romero-Fuster (Valencia)

SGT


Strong stability in nonlinear wave equations near the fundamental linear mode
 14.00-14.45 NN Nekhoroshev (Moscow)

SGT


 14.45-15.30 V Zeitlin (Paris-6)

GTF

Nonlinear geostrophic adjustment, fronts and frontogenesis

On the Hamiltonian structure of reversible normal forms
 14.50-15.35 J Lamb (Imperial)

SGT


Geometric aspects of resonance tongues in Hill's equation with periodic and quasi-periodic forcing
 16.00-16.45 H Broer (Groningen)

SGT


The inverted pendulum: a singularity theory approach
 16.50-17.35 M Van Noort (Groningen)

SGT


Thursday 28 September

Persistence of extremal relative equilibria in symmetric Hamiltonian systems
 09.00-09.45 T Tokieda (Montreal)

SGT


Bifurcation of Hamiltonian relative equilibria
 09.50-10.35 M Roberts (Warwick)

SGT


Stability of Hamiltonian relative equilibria
 11.00-11.50 C Wulff (Berlin)

SGT


Semi-quantum description of formation and rearrangements of molecular energy bands
 11.50-12.35 B Zhilinskii (Littoral)

SGT


Versality of Legendrian and Grassmannian fronts
 14.00-14.45 G Ishikawa (Sapporo)

SGT


Vertical points of symplectic relations
 14.50-15.35 S Janeczko (Warsaw)

SGT


Developable surfaces and Legendre line congruence
 16.00-16.45 S Izumiya (Sapporo)

SGT


Relationship between the discriminant curve and other bifurcation diagrams
 16.50-17.35 P Simon, H Farkas, E Hild (Budapest)

SGT


Friday 29 September

Some invariants of admissible homotopies of space curves
 09.00-09.45 V Sedykh (Moscow)

SGT


Bifurcations of the inflections of solutions of implicit differential equations
 09.50-10.35 R Uribe-Vargas (Paris-7)

SGT


Propagation of linear waves in 2- and 3-dimensional spaces
 11.00-11.45 I Bogaevski (Moscow)

SGT


Computation of Morse spectrum of dynamical systems
 11.50-12.35 G Osipenko (St Petersburg)

SGT


 14.00-15.00 R Pasmanter (KNMI)

GTF

The search for a metric in compressible flows

Special Seminar A continuation of Professor Dubrovin's lectures on Frobenius manifolds
 15.30-17.00 B Dubrovin (SISSA)

SGT


Monday 2 October

 14.00-15.00 A Gilbert (Exeter)

GTF

Spiral windup in two-dimensional vortices

Tuesday 3 October

 14.00-15.00 D Chillingworth (Southampton)

SGT

Geometry and dynamics for a nematic liquid crystal in a shear flow

 15.00-16.00 P Boyland (Florida)

GTF

TBA

 15.30-17.00 B Dubrovin (SISSA)

SGT

A continuation of Professor Dubrovin's lectures on Frobenius manifolds

Wednesday 4 October

 14.30-15.30 P Davidson (Cambridge)

GTF

Angular momentum, turbulence, and the Geodynamo

 15.30-17.00 B Dubrovin (SISSA)

SGT

A continuation of Professor Dubrovin's lectures on Frobenius manifolds

Thursday 5 October

 11.00-12.00 M Iima (Hokkaido)

GTF

A model of flapping flight in 2D using a discrete vortex method

 11.00-12.30 B Dubrovin (SISSA)

SGT

A continuation of Professor Dubrovin's lectures on Frobenius manifolds

Monday 9 October

 14.00-15.00 S Cowley (Cambridge)

GTF

Vortex sheet and boundary layer singularities

Tuesday 10 October

 11.00-12.00 L Kauffman (Illinois)

GTF

Tutorial on knot theory (cont)

 15.30-17.00 B Dubrovin (SISSA)

SGT

A continuation of Professor Dubrovin's lectures on Frobenius manifolds

Wednesday 11 October

 14.30-15.30 J Mestel (Imperial)

GTF

Helical flows applied to haemodynamics

 15.30-17.00 B Dubrovin (SISSA)

SGT

A continuation of Professor Dubrovin's lectures on Frobenius manifolds

Thursday 12 October

Ideal knots and physical knots
 10.00-11.00 A Stasiak (Lausanne)

GTF


Field theory realizations of knots and links
 11.00-12.00 A Niemi (Uppsala)

GTF


Knotted phase singularities in motionless media
 12.00-13.00 A Winfree (Arizona)

GTF


Electromagnetic knots
 14.00-15.00 A Fernandez-Ranada (Complutense)

GTF


Global curvature, thickness, ideal shapes and self-contact
 15.00-16.00 J Maddocks (EPFL)

GTF


Knots in DNA
 16.30-17.30 DW Sumners (Florida State)

GTF


Friday 13 October

Can you tie a knot with 1ft of 1in (or 12cm of 1cm) rope?
 09.30-10.30 R Kusner (Amherst)

GTF


Symbiologic, rational knots and DNA
 11.00-12.00 L Kauffman (Chicago)

GTF


On energy of knots
 14.00-15.00 J O'Hara (Tokyo Metropolitan)

GTF


A history of Kelvin's vortex knots
 15.00-16.00 R Ricca (UCL)

GTF


Physical knots: radiating tubes, occlusion, ropelength, and the n-body problem
 16.30-17.30 G Buck (Saint Anselm College)

GTF


Round table discussion
 17.30-18.30

GTF


Tuesday 17 October

 14.00-15.30 C Hertling (Bonn)

SGT

Frobenius manifolds and singularities

 15.00-16.00 P Boyland (Florida)

GTF

Tutorial on differential geometry

 16.00-17.00 D Van Straten (Mainz)

SGT

Curves on surface singularities

Wednesday 18 October

 14.00-15.00 E Kuznetsov (Landau)

GTF

Breaking of vortex lines - a new mechanism of collapse in hydrodynamics

Thursday 19 October

 14.00-15.00 S Shnirelman (Tel-Aviv)

GTF

Weak solutions of the incompressible Euler equations

 14.00-15.30 C Hertling (Bonn)

SGT

Frobenius manifolds and singularities

Monday 23 October

Welcome
 09.45-10.00

SGT


F-Manifolds and Coxeter groups
 10.00-11.00 C Hertling (Bonn)

SGT


Relative Lefshetz action and Gromov-Witten invariants
 11.30-12.30 A Takahashi (Kyoto)

SGT


Deformations of the root systems and WDVV equations
 14.00-15.00 A Veselov (Loughborough)

SGT


Grassman like varieties and mirror symmetry
 15.30-16.30 D Van Straten (Mainz)

SGT


Topological field theory in integrable systems
 17.00-18.00 B Dubrovin (Trieste)

SGT


 18.00-19.00 Wine Reception

SGT


Tuesday 24 October

Frobenius manifolds and moduli spaces for singularities
 10.00-11.00 C Hertling (Bonn)

SGT


Feynman diagrams and degrees of maps
 11.30-12.30 M Polyak (Tel-Aviv)

SGT


 14.00-15.00 A Shnirelman (Tel-Aviv)

GTF

Weak solutions of incompressible Euler equations II

Flat invariants for elliptic Lie algebras
 14.00-15.00 K Saito (Kyoto)

SGT


Loop groups, bundles over elliptic curves and elliptic singularities
 15.30-16.30 P Slodowy (Hamburg)

SGT


Witten conjecture and the string solution of Gelfand-Dickey hierarchy
 17.00-18.00 S Natanzon (Bonn)

SGT


Wednesday 25 October

Exotic quantum field theories from singularities
 10.00-11.00 D Morrison (Duke)

SGT


Symmetries of Painleve' equations, Okamoto-Painleve' pairs and rational double points
 11.30-12.30 M-H Saito (Kobe)

SGT


 14.00-15.00 G Misiolek (Nortre-Dame)

GTF

The Cauchy problem for an integrable shallow water equation

Large complex structure limits of K3 surfaces
 14.00-15.00 P Wilson (Cambridge)

SGT


Automorphic forms as invariants
 15.30-16.30 V Gritsenko (Lille)

SGT


Thursday 26 October

Topological and Lagrangian torus fibrations
 10.00-11.00 M Gross (Warwick)

SGT


Semi-infinite variations of Hodge structures and WDVV equations
 11.30-12.30 S Barannikov (Paris)

SGT


 12.00-13.00 P Boyland (Florida)

GTF

Tutorial on differential geometry III

Quantum periods and mirror symmetry in higher dimensions
 14.00-15.00 S Barannikov (Paris)

SGT


Mirror symmetry, Langlands duality and the Hitchin system
 15.30-16.30 M Thaddeus (New York)

SGT


Rational surfaces with many nodes
 17.00-18.00 I Dolgachev (Ann Arbor)

SGT


Friday 27 October

A new perspective on Calabi-Yau geometry
 10.00-11.00 D Morrison (Duke)

SGT


Exotic quantum field theories from branes
 11.30-12.30 D Morrison (Duke)

SGT


Locally symmetric arrangements in locally symmetric varieties and their occurrence in algebraic geometry
 14.00-15.00 E Looijenga (Utrecht)

SGT


About classification of Lorentzian Kac-Moody algebras of the rank three
 15.30-16.30 V Nikulin (Liverpool)

SGT


Monday 30 October

 14.00-15.00 SC Cowley (Imperial)

GTF

A tutorial on current sheets

Tuesday 31 October

 14.00-15.00 R Ghrist (GATECH)

GTF

Contact topology and Beltrami fields

 14.00-15.30 VA Vassiliev (Steklov Math Inst)

SGT

Ramified integrals

 16.00-17.30 B Shapiro (Stockholm)

SGT

Hurwitz spaces and Hodge integrals

Wednesday 1 November

 14.00-15.00 C Barenghi (Newcastle)

GTF

Vortex knots and tangles

 14.00-15.30 VA Vassiliev (Steklov Math Inst)

SGT

Ramified integrals

Thursday 2 November

 11.00-12.30 R Ghrist (GATECH)

GTF

Tutorial on differential geometry IV

 14.00-15.30 VA Vassiliev (Steklov Math Inst)

SGT

Ramified integrals

Friday 3 November

 11.00-12.00 Y Ponti (Nice)

GTF

Dynamo action in flows driven by shear and convection

 16.00-17.30 B Shapiro (Stockholm)

SGT

Hurwitz spaces and Hodge integrals

Monday 6 November

 14.00-15.30 K Khanin (Hewlett Packard Senior Research Fellow)

GTF

Multi-dimensional Burgers equation and dynamical systems

Tuesday 7 November

 11.00-12.30 Y Brenier (CNRS Nice)

GTF

Approximate geodesics on groups of volume preserving maps

 14.00-15.30 M Brons (Denmark)

GTF

Stagnation points in point vortex flow and the topology of vortex breakdown

 14.00-15.30 VA Vassiliev (Steklov Math Inst)

SGT

Ramified integrals

Wednesday 8 November

 14.00-15.30 H Aref (Illinois)

GTF

Vortex statics

 14.00-15.30 VA Vassiliev (Steklov Math Inst)

SGT

Ramified integrals

 16.00-17.30 N Nekrasov (IHES)

SGT

Non-commutative instantons and Hilbert schemes

Thursday 9 November

 11.00-12.30 R Ghrist (GATECH)

GTF

Tutorial on differential geometry V

 14.00-15.30 VA Vassiliev (Steklov Math Inst)

SGT

Ramified integrals

Friday 10 November

 11.00-12.30 K Bajer (Warsaw)

GTF

The influence of a vortex on magnetic fields and passive scalars

Monday 13 November

 14.00-15.30 R Ghrist (GATECH)

GTF

Tutorial on Morse theory

Friday 17 November

 15.00-16.00 T Lipniacki (IFTR, Warsaw)

GTF

Vortex motion in superfluids

Monday 20 November

Opening
 09.30-09.40 C Sparrow (Cambridge)

GTF


Orbit invariants in hydrodynamical systems
 09.40-10.25 B Khesin (Toronto)

GTF


Geometrical aspects of dynamical systems: a vortex filament and KdV system
 10.25-10.40 T Kambe (Tokyo)

GTF


Topological shocks in BRIMS
 10.40-11.10 K Khanin (Hewlett-Packard Senior Research Fellow)

GTF


One-dimensional rotating shallow water equations: geometry, exact solutions and singularities
 11.30-12.15 V Zeitlin (Paris VI)

GTF


Infinite dimensional regular Lie groups and equations on them
 14.00-14.45 P Michor (E. Schroedinger Inst.)

GTF


Some recent results on the Cauchy problem for the Camassa-Holm equation
 14.45-15.30 G Misiolek (Notre Dame)

GTF


 15.00-16.30 V Nikulin (Liverpool)

SGT

On the classification of hyperbolic root systems

Kinetic theory in cosmology
 15.45-16.30 E Spiegel (Columbia)

GTF


Tuesday 21 November

Riemannian approach to Hamiltonian chaos and applications to statistical mechanics
 09.30-10.15 M Pettini (Firenze)

GTF


Three-dimensional motion of a vortex filament and its relation to an integrable hierarchy
 10.15-11.00 Y Fukumoto (Kyushu)

GTF


On the motion of fluids with surface tension
 11.30-12.15 D Ebin (SUNY)

GTF


Dynamical stability and the topology of 2D fluid mixing
 14.00-14.45 P Boyland (Florida)

GTF


Relaxation of chaotic fields - current sheets and vortex sheets
 14.45-15.30 K Bajer (Warsaw)

GTF


Variational and multisymplectic integration
 16.00-16.45 J Marsden (Caltech)

GTF


Asymptotic potential theory for slender tubes, intrinsic kinematics and minimal surfaces
 16.45-17.30 R Ricca (UCL)

GTF


Wednesday 22 November

 11.00-12.00 D Holm (Los Alamos)

GTF

"Modelling fluids with the Euler-Poncare' approach I"

 14.00-15.30 C Vizman (Timisoara)

GTF

Superconductivity equation as geodesic equation; stability

 14.00-15.30 V Nikulin (Liverpool)

SGT

Dynamics of the automorphism group of a K3 surface

Thursday 23 November

 11.00-12.00 I Klapper (Montana)

GTF

Formation of isolated singularities in ideal MHD

 14.00-15.00 D Holm (Los Alamos)

GTF

"Modelling fluids with the Euler-Poncare' approach II"

 14.00-15.00 S Izumiya (Hokkaido)

SGT

Singularities of hyperbolic Gauss maps

Friday 24 November

Deformations of simplicial complexes
 10.00-11.00 K Altman (Berlin)

SGT


The symmetric product of spaces and multi symmetric polynomials
 11.15-12.15 V Buchstaber (Moscow)

SGT


A'Campo-Gusein-Zade diagrams as partially ordered sets
 14.00-15.00 G Ilyuta (Moscow)

SGT


Progress on real stratified spaces
 15.15-16.15 D Trotman (Marseille)

SGT


Equisingularity of families of equidimensional spaces: first steps
 16.45-17.45 T Gaffney (Boston)

SGT


Saturday 25 November

The dimension of the mu-constant stratum of a plane curve singularity
 10.00-11.00 Th.de Jong (Saarbruecken)

SGT


Braid monodromy invariants of generic coverings of the plane
 11.15-12.15 V Kulikov (Moscow)

SGT


Eilenberg-Moore-Anderson spectral sequence as a banal application of the discriminant topology
 14.00-15.00 V Vassiliev (Moscow)

SGT


On non degenerate singularities of real mappings
 15.30-16.30 E Rees (Edinburgh)

SGT


Monday 27 November

 15.00-16.00 R Uribe-vargas (Paris 7)

GTF

On some interesting aspects in"Perestroikas" of space curves

Tuesday 28 November

 11.00-12.00 I Mezic (Harvard)

GTF

Ergodic theory in fluid mechanics

Wednesday 29 November

 11.00-12.00 R Hide (Imperial)

GTF

Vortex charge, potential vorticity, helicity and superhelicity and their counterparts in electrodynamics

 14.00-15.00 D Holm (Los Alamos)

GTF

Modelling fluids with the Euler-Poincare' approach III

 16.00-17.00 J Bobadilla (Madrid)

SGT

On the topology of singularities with critical locus of dimension 3

Thursday 30 November

 11.00-12.00 D Holm (Los Alamos)

GTF

Modelling fluids with the Euler-Poincare' approach IV

 14.00-15.00 V Delgado (Valladolid)

SGT

Alexander polnomial and Poincare' series for reduced plane curve singularities

Friday 1 December

 11.00-12.00 X He

GTF

A class of Leray's self-similar solutions

 14.00-15.00 K Suzuki (Tokyo)

GTF

Riemannian geometry of fluid dynamical systems and instability analysis

Monday 4 December

 14.00-15.00 S Yoshizawa (Science Univ Tokyo)

GTF

Dual differential geometry on the Gaussian distributions and principal component flows

Tuesday 5 December

 11.00-12.00 I Mezic (Harvard)

GTF

Chaotic advection in 3-d flows

 14.00-15.30 A Merkov (Moscow)

SGT

Vassiliev-type invariants of ornaments

 16.00-17.00 L Feher (Budapest)

SGT

Thom polynomials for quivers

Wednesday 6 December

 14.00-15.00 P Drazin (Bristol)

GTF

Summing power series for fluid mechanical and other problems

Thursday 7 December

 14.00-15.00 M Oberlack (Darmstadt)

GTF

Is turbulence a symmetric or a chaotic state?

Friday 8 December

 11.00-12.00 A Provenzale (Torino)

GTF

Transport by coherent vortices

Monday 11 December

 11.00-13.00 T Tokieda (Montreal)

GTF

Topology in 5 days

 11.15-12.15 I Itenberg (Rennes)

SGT

Combinatorial patchworking of maximal real algebraic varieties

 14.00-15.00 D Dritchel (St Andrews)

GTF

Geophysical vortices and turbulence I

 14.00-15.00 A Losev (Moscow)

SGT

Commutativity & associativity equations versus factorizable maps to cohomologies of special moduli spaces ($L_n$ and $\bar{M}_{O,n}$ resp)

 15.30-16.30 A Losev (Moscow)

SGT

Hodge-like construction of factorizable map to cohomologies of $L_n$

Tuesday 12 December

 10.00-11.00 P Kolgushkin (Moscow)

SGT

Simple singularities of multigerms of curves

 11.00-13.00 T Tokieda (Montreal)

GTF

Topology in 5 days

 11.15-12.15 A Esterov (Moscow)

SGT

Betty number densities of lower values sets of quasiperiodic functions

 14.00-15.00 D Crowdy (Imperial)

GTF

Construction of multipolar equilibria of the 2d Euler equation

 14.00-15.00 A Losev (Moscow)

SGT

K Saito's theory of the primitive form as a reflection of the Hodge- like construction

 15.30-16.30 O Piltant (CMAT)

SGT

Pencils of plane curves ``at infinity", cones of curves and Mordell- Weil groups

Wednesday 13 December

 11.00-13.00 T Tokieda (Montreal)

GTF

Topology in 5 days

 14.00-15.00 D Dritchel (St Andrews)

GTF

Geophysical vortices and turbulence II

Thursday 14 December

 10.00-11.00 A Bortakovskiy, V Zakalyukin (Moscow)

SGT

Singularities in optimal synthesis

 11.00-13.00 T Tokieda (Montreal)

GTF

Topology in 5 days

 11.15-12.15 P Pushkar (Toronto)

SGT

Relative Morse inequalities

 14.00-15.00 G Vekstein (UMIST)

GTF

Magnetic relaxation via reconnection in a highly conducting fluid

 14.00-15.00 T Ohmoto (Kagoshima)

GTF

Vassiliev-type invariants of stable maps from a surface into 2-plane

 15.15-16.15 A Campillo (Valladolid)

SGT

Towards a theory of Puiseaux exponents for higher dimensional singularities

Friday 15 December

 09.00-10.00 K Yamaguchi (Sapporo)

SGT

Geometry of higher order differential equations of finite type associated with symmetric spaces

 10.10-11.10 F Aicardi (Trieste)

SGT

Classification of families of equidistants from ellipsoids

 11.00-13.00 T Tokieda (Montreal)

GTF

Topology in 5 days

 11.30-12.30 B Teissier (Paris)

SGT

Toric geometry and valuations

 14.00-15.00 N Nawri (Maryland)

GTF

On the origin of helical flow structures

 14.00-15.00 I Kashuba (Sao Paulo)

SGT

Cohen-Macaulay modules over cusp singularities

 15.15-16.15 S Anisov (Newton Institute)

SGT

Towards lower bounds for Matveev complexity

Monday 18 December

 11.00-12.00 D Rapaport (Buenos Aires)

GTF

Stochastic differential geometry approach to the Navioer-Stokes and kinematic dynamo equations

 14.00-15.00 A Kholodenko (Clemson)

GTF

Applications of Nielsen-Thurston's theory to statics and dynamics of 2d liquid crystalline solutions

Tuesday 19 December

 14.00-15.00 P Duck (Manchester)

GTF

Transient growth (and breakdown) in three-dimensional boundary layers

Wednesday 20 December

 14.00-15.00 T Mullin (Manchester)

GTF

Multicellular states in a rotating flow

Monday 8 January

History of the Macdonald polynomials
 09.30-11.30 IG Macdonald

SFM


1) Plethystic notation: Macdonald polynomials revisited 2) Combinatorics of Macdonald polynomials
 13.30-15.30 A Garsia (UCSD)

SFM


A introduction to Lie algebra homology
 15.45-17.15 P Hanlon (Michigan)

SFM


Tuesday 9 January

Root systems and orthogonal polynomials
 09.30-11.30 IG Macdonald

SFM


Shift operator methods I
 13.30-15.30 E Opdam (Netherlands)

SFM


The strong Macdonald conjectures
 15.45-17.15 P Hanlon (Michigan)

SFM


Wednesday 10 January

Double affine Hecke algebras
 09.30-10.30 IG Macdonald

SFM


Computational methods with symmetric functions
 10.45-12.45 JR Stembridge (Michigan)

SFM


Thursday 11 January

Shift operator methods II & Spectral theory of Hecke algebras I
 09.30-11.30 E Opdam (Netherlands)

SFM


Rigged configurations and the q,t-Kostka matrix
 13.30-14.30 JR Stembridge (Michigan)

SFM


Lie algebra homology and the Macdonald polynomials
 14.30-15.15 P Hanlon (Michigan)

SFM


Lie algebra homology and the Macdonald polynomials
 15.30-16.15 P Hanlon (Michigan)

SFM


The Garsia-Haiman modules and their representation theoretical & symmetric function theoretical aspects
 16.15-17.45 A Garsia (UCSD)

SFM


Conference Dinner - Emmanuel College (Gardner Room)
 19.30- . (menu.html)

SFM


Friday 12 January

Spectral theory of Hecke algebras II
 09.30-10.30 E Opdam (Netherlands)

SFM


A proof of the strong Macdonald conjecture
 10.45-12.15 C Teleman (Cambridge)

SFM


Diagonal actions & Macdonald polynomials: science fiction or conjectures?
 13.30-15.30 A Garsia (UCSD)

SFM


Goals for the INI programme
 15.45-16.45 P Hanlon, IG Macdonald, A Morris

SFM


Wednesday 17 January

 14.00-15.30 J Morse (Pennsylvania)

SFM

Refining the symmetric function space and the Macdonald positivity conjecture

Thursday 18 January

 14.00-15.30 A Schilling (MIT)

SFM

Crystal basis and generalised Kostka polynominals

 15.30-17.00 S Perkins (UMIST)

SFM

Bad upward elements in Coxeter groups

Friday 19 January

 14.00-15.30 RJ Douglas (Aberystwyth)

NPD

Polar decomposition of vector-valued functions and applications

Wednesday 24 January

 11.00-12.30 S Salsa (Milan)

NPD

An area - Dirichlet minimisation problem

 14.00-15.30 JF van Diejen (Chile)

SFM

Multiple hypergeometric sums related to non-reduced root systems

Thursday 25 January

 14.00-15.30 A Cox (City)

SFM

Determining decomposition numbers for distant Weyl modules

 15.30-17.00 C Wensley (Bangor)

SFM

(q, t) - operations in $\beta$-rings?

Friday 26 January

 14.00-15.30 PI Plotnikov (Lavrentyev Institute)

NPD

Quasisteady phase field model and gradient flows of marginal functions

Wednesday 31 January

 11.00-12.30 J Toland (Bath)

NPD

Periodic Bernoulli free-boundry problems in the plane

 14.00-15.30 JF van Diejen (Chile)

SFM

Integrable systems on CP(n) and Macdonald polynomials

Thursday 1 February

 14.00-15.30 M Rosas (USB)

SFM

The algebra of MacMahon symmetric functions

 15.30-17.00 A Ram (Wisconsin)

SFM

24 definitions of Kostka-Foulkes polynomials

Friday 2 February

 14.00-15.30 L Caffarelli (Texas, Austin)

NPD

Monotonicity properties of optimal transportation and the correlation inequalities

Tuesday 6 February

 11.00-12.30 Y Suhov (Cambridge)

NPD

Convergence to equilibrium for hyperbolic equations and related problems

Thursday 8 February

 11.00-12.30 VA Galakionov (Bath)

NPD

Existence and blow-up for higher-order semilinear parabolic equations via majorizing order-preserving operators

Friday 9 February

 14.00-15.30 C Beck (QMW)

NPD

Large coupling limit of a class of nonlinear self-interacting field equations

Tuesday 13 February

 11.30-13.00 D Labutin (ETH Zentrum)

NPD

Potential-theoretic estimates for semi-linear elliptic equations

Wednesday 14 February

 14.00-15.30 S Kumar (UNC)

SFM

Homology of certain truncated Lie algebras

Thursday 15 February

 14.00-15.30 J Olsson (Copenhagen)

SFM

Glaisher's bijection

 16.00-17.30 N Ivochkina (St Petersburg)

NPD

Remarks on expanding and shrinking flows

Friday 16 February

 14.00-15.30 DMA Stuart (Cambridge)

NPD

Geodesic motion and the Einstein-semi-linear-wave system

Tuesday 20 February

 11.30-13.00 MA Ragusa (Catania)

NPD

On a class of operators of Kolmogorov-Fokker-Planck type

Thursday 22 February

 14.00-16.00 VB Kuznetsov, E Sklyanin (Leeds, Steklov)

SFM

Separation of variables in Jack and Macdonald polynomials

Friday 23 February

 14.00-15.30 BH Andrews (Australian National)

NPD

New results on evolution of surfaces

Tuesday 27 February

 11.30-13.00 H-D Cao (Texas A&M)

NPD

Ricci flow on Ka"hler manifolds

 14.00-15.30 E Vallejo (UNAM)

SFM

Kronecker products and an RSK-correspondence for 3-dimensional groups

Thursday 1 March

 14.00-15.30 B Sagan (Michigan)

SFM

A new notion of transitivity for groups

Friday 2 March

 14.00-15.30 C Dafermos (Oxford)

NPD

Hyperbolic conservation laws in several space dimensions with applications to elastodynamics

Tuesday 6 March

 11.30-13.00 P Guan (McMaster)

NPD

Analysis on the curvature of hypersurfaces, old and new problems

Wednesday 7 March

 16.30-18.00 B Totaro (Cambridge)

SFM

Towards a Schubert calculus for complex reflection groups

Thursday 8 March

 16.00-17.30 S Koike (Rome)

NPD

On the limits of minimizers of a variational problem

Friday 9 March

 11.30-13.00 JR Stembridge (Michigan)

SFM

Combinatorial models for Weyl characters, II: practice

 14.00-15.30 K Smoczyk (MPI)

NPD

Variations of Lagrangian sub-manifolds

Tuesday 13 March

 14.00-15.30 N Ivochkina (St Petersburg)

SFM

Ga"rdings theory of hyperbolic polynomials and its applications in NPDE

Wednesday 14 March

 14.00-15.30 A Piatnitski (Warwick)

NPD

Singularly perturbed elliptic operators with oscillating coefficients and related problems

Thursday 15 March

 14.00-15.30 O Chalyk (Loughborough)

SFM

Macdonald polynomials and algebraic integrability

 16.00-17.30 C Sinestrari (Rome)

NPD

Asymptotic profile of singularities for mean convex surfaces evolving by mean curvature flow

 16.00-17.00 E Vallejo (UNAM)

SFM

A correspondence between 3-dimensional matrices and triples of tableaux

Friday 16 March

 14.00-15.30 X Wang (ANU Canberra)

NPD

On the mass transportation problem

Tuesday 20 March

 11.30-13.00 C-S Lin (Chung-Cheng)

NPD

Locating the peaks of solutions to Elliptic Neumann problems via the maximum principle

Thursday 22 March

 14.00-15.30 M Roesler (Goethingen)

SFM

Orthogonal and biorthogonal polynomials related with rational Dunkl operators

 16.00-17.30 B Guan (Tennessee)

NPD

Convex hypersurfaces with prescribed curvature

Monday 26 March

Local mean value and monotonicity formulas for mean curvature flow
 10.00-11.00 K Ecker (Monash)

NPD


Backward and forward problems of blow-up in nonlinear parabolic equations
 11.30-12.30 V Galaktionov (Bath)

NPD


Mass transfer and Monge Ampere equations
 14.00-15.00 L Caffarelli (Austin)

NPD


On degenerate fully nonlinear equations
 16.00-17.00 N Ivochkina (St Petersburg)

NPD


Tuesday 27 March

Singular behaviours in mean curvature flow
 10.00-11.00 J Velazquez (Madrid)

NPD


Minimal hypersurfaces and mean curvature flow with $L^2$ curvature bounds
 11.30-12.30 T Ilmanen (ETHZ)

NPD


Deformation of Pseudoconvex Hypersurfaces
 14.00-15.00 W Klingenberg (Humboldt)

NPD


Wednesday 28 March

Curvature flows
 10.00-11.00 M Struwe (ETHZ)

NPD


Aleksandrov reflection and expanding curvature flows of Euclidean convex hypersurfaces
 11.30-12.30 B Chow (UCSD)

NPD


Deformation of symplectic diffeomorphisms to isometries under mean curvature flow
 14.00-14.25 M-T Wang (Stanford)

NPD


Angle theorems for the Langrangian mean curvature flow
 14.30-14.55 K Smoczyk (MPI Leipzig)

NPD


A family of curvature flows on surfaces with boundary
 15.30-15.55 S Brendle (Tu"bingen)

NPD


The deformation of $C^0$ Riemannian metrics in the direction of their Ricci curvature
 16.00-16.25 M Simon (Freiburg)

NPD


Thursday 29 March

Higher regularity for inverse mean curvature flow
 10.00-11.00 G Huisken (Tu"bingen)

NPD


On type II singularities of the Ka"hler-Ricci flow
 11.30-12.30 H-D Cao (Texas A&M)

NPD


Evolution equations clinic
 14.00-15.00

NPD


 14.00-15.30 G Murphy (London)

SFM

Decomposition numbers and Jantzen-Schaper coefficients for two part partitions

Evolution equations clinic (continued)
 15.30-16.30

NPD


 16.00-17.30 R Green (Lancaster)

SFM

321-avoiding permutations in affine Weyl groups

Friday 30 March

Reverse bubbling and nonuniqueness in the harmonic map flow
 10.00-11.00 P Topping (Warwick)

NPD


A sufficient condition for the Christoffel-Minkowski problem
 11.30-11.55 X-N Ma (Bar-Ilan)

NPD


Christoffel-Minkowski problems, continued: the flow approach
 12.00-12.25 BH Andrews (ANU)

NPD


Monday 2 April

Nonconvex fully nonlinear elliptic equations: $C^{2,\alpha}$ regularity for some Bellman-Isaacs equations
 10.00-11.00 X Cabre' (Barcelona)

NPD


On expansions of hypersurfaces
 11.30-12.30 F Tomi (Heidelberg)

NPD


Interior estimates for solutions of $k$-curvature equations
 14.00-15.00 J Urbas (ANU)

NPD


Special Seminar: Braids, Flows and Magnetic Equilibria
 16.30-17.30 A Schnirelman (Tel Aviv)

NPD


Tuesday 3 April

New results for locally convex hypersurfaces in Euclidean space
 10.00-11.00 X Wang (ANU)

NPD


Quadratic tilt-excess decay and strong maximum principle for varifolds
 11.30-12.30 R Schaetzle (ETHZ)

NPD


Pattern Formation in Fast Reaction Slow Diffusion Equations with Convex Nonlinearities that are Inhomogeneous in the Domain
 14.00-15.00 J Norbury (Oxford)

NPD


 14.00-15.30 M Olshanetsky (ITEP, Moscow)

SFM

Difference Bessel-Jackson operators on a family of non-commutative Lobachevsky space

The complex Monge-Ampe`re operator
 16.00-17.00 U Cegrell (Umea)

NPD


Wednesday 4 April

Non-existence for second order fully nonlinear elliptic equations
 10.00-11.00 P Delanoe" (Nice)

NPD


Some asymptotic problems for degenerate parabolic Hamilton-Jacobi-Bellman equations
 11.30-12.30 M Bardi (Padova)

NPD


Regularity for solutions of the Levi curvature equation
 14.00-15.00 G Citti (Bologna)

NPD


The Dirichlet problem for Lorentzian curvature equations
 16.00-16.30 P Bayard (Nice)

NPD


Thursday 5 April

Extensions to a theorem of Jorgens, Calabi and Pogorelov
 10.00-11.00 YY Li (Rutgers)

NPD


Geometric evolution equations for fluids and plasmas
 11.30-12.30 Y Brenier (CNRS Nice / Paris 6)

NPD


Nonlinear equations clinic
 14.00-15.00

NPD


 14.00-15.30 S Ariki (Tokyo)

SFM

On representation types of the Hecke algebra of type B

Nonlinear equations clinic (continued)
 15.30-16.30

NPD


 16.00-17.30 C Dunkl (Virginia)

SFM

Complex reflection groups of type B and non-symmetric Jack polynomials

Friday 6 April

Kaehler Ricci flow in Kaehler-Einstein manifolds
 10.00-11.00 X Chen (Princeton)

NPD


On a conjecture of Chern-Levine-Nirenberg regarding the invariant norm
 11.30-12.30 P-F Guan (McMasters)

NPD


Monday 9 April

Compatibility, Hadamard's jump condition, and microstructure
 09.30-10.20 JM Ball (Oxford)

NPD


Deformations with finitely many gradients
 10.50-11.40 D Preiss (University College London)

NPD


The coupling techniques and the turbulent limit for randomly forced dissipative PDEs
 11.40-12.30 S Kuksin (Heriot-Watt)

NPD


Nonlinear Schro"dinger equations on compact surfaces
 14.00-14.50 P Gerard (Orsay)

NPD


Derivation of higher-order and non-local effects for multiple scale solid media via homogenization theory
 14.50-15.40 V Smyshlyaev (Bath)

NPD


Scaling limits of quantum dynamics
 16.10-17.00 L Erdo"s (Georgia Institute of Technology)

NPD


Tuesday 10 April

Multiscale analysis in micromagnetics
 09.30-10.20 F Otto (Bonn)

NPD


Variational singular peturbations problems with two scales
 10.50-11.40 G Alberti (University of Pisa)

NPD


Repulsion estimates for almost-harmonic discs
 11.40-12.30 P Topping (Warwick)

NPD


Recent results in the mathematical understanding of the crystalline phase
 14.00-14.50 C Le Bris (Ecole Nationale des Ponts et Chausse'es)

NPD


 14.00-15.30 A Zelevinsky (Northeastern)

SFM

An introduction to cluster algebras

Exponential averaging for parabolic and elliptic systems
 14.50-15.40 K Matthies (Oxford / FU Berlin)

NPD


 16.00-17.30 A Lascoux (Marne-la-Vallee)

SFM

Yang-Baxter relations and Macdonald polynomials

Lagrangian minimizers and topological shocks in Burgers turbulence
 16.10-17.00 K Khanin (Isaac Newton Institute)

NPD


Wednesday 11 April

Effective bulk energy functions for atomistic systems
 09.30-10.00 F Theil (Warwick)

NPD


Local minimizers of nonconvex problems and regularity of the boundary
 10.00-10.30 A Forclaz (Oxford)

NPD


On full asymptotic expansion of the solutions of nonlinear periodic rapidly oscillating problems
 10.50-11.20 K Cherednichenko (Bath)

NPD


Conditions for equality of relaxations in the calculus of variations
 11.20-11.50 K Zhang (Sussex)

NPD


Tuesday 17 April

Jack polynomials and the calculation of correlation functions in many body systems I
 10.00-11.00 P Forrester (Melbourne)

SFM


Deformed Virasoro algebras and related topics I
 11.30-12.30 H Awata (Nagoya)

SFM


Spherical harmonics of type B and generalized binomial coefficients
 14.00-15.00 C Dunkl (Virginia)

SFM


A Ramanujan formula for spherical Fourier series
 15.00-16.00 J Faraut (Marie Curie)

SFM


Deforming Noumi-Yamada's realization of Weyl group as rational transformations
 16.30-17.30 K Hasegawa (Tohoku)

SFM


Dinner
 19.00- .

SFM


Wednesday 18 April

Jack polynomials and the calculation of correlation functions in many body systems II
 10.00-11.00 P Forrester (Melbourne)

SFM


Deformed Virasoro algebras and related topics II
 11.30-12.30 S Odake (Shinshu)

SFM


 14.00-15.30 U Cegrell (Umea)

NPD

Convergence of Monge-Ampe're measures

The moduli space of rational elliptic surfaces
 14.00-15.00 G Heckman (Nijmegen)

SFM


Vertex representations and McKay correspondence
 15.00-16.00 N Jing (North Carolina)

SFM


On separation of variables for Schur polynomials
 16.30-17.30 V Kuznetsov (Leeds)

SFM


A representation theoretic approach to partial Cauchy-Littlewood identities
 17.30-18.30 E Rains (ATT)

SFM


Dinner
 19.00- .

SFM


Thursday 19 April

Multicomponent Painleve type equations and classical integrable many-body systems
 10.00-11.00 M Olshanetsky (Moscow)

SFM


Deformed Virasoro algebras and related topics III
 11.30-12.30 J Shiraishi (Tokyo)

SFM


Difference equations compatible with the Knizhnik-Zamolodchikov differential equations
 14.00-15.00 V Tarasov (Steklov)

SFM


The Hankel behaviour of the Askey-Wilson function transform
 15.00-16.00 J Stokman (Amsterdam)

SFM


Dunkl operators for complex reflection groups and applications
 16.30-17.30 E Opdam (Amsterdam)

SFM


Generalized saturation conjecture
 17.30-18.30 T Kirillov (Nagoya)

SFM


Friday 20 April

Elliptic Selberg integrals and applications
 10.00-11.00 J-F Van Diejen (Chile)

SFM


Physical combinatorics
 11.30-12.30 T Miwa (Kyoto)

SFM


A Cauchy formula for the Macdonald-Koornwinder polynomials and its applications
 14.00-15.00 K Mimachi (Tokyo)

SFM


Opdam's Jacobi functions as limit cases of Macdonald polynomials
 15.00-16.00 T Koornwinder (Amsterdam)

SFM


Harish-Chandra asymptotics for Macdonald polynomials
 16.30-17.30 S Ruijsenaars (CWI)

SFM


Dinner
 19.00- .

SFM


Tuesday 24 April

 11.30-13.00 U Onn (Technion)

SFM

On interpolation between some real and p-adic Hecke algebras

 14.00-15.30 J-L Loday (Strasbourg)

SFM

A duality between standard simplices and Stasheff polytopes

 16.00-17.30 M Haiman (UCSD)

SFM

An introduction to Hilbert schemes and the $n!$ conjecture I

Thursday 26 April

 14.00-15.30 I Grojnowski (Cambridge)

SFM

The Hodge theorem and Ramanujan sums

 16.00-17.30 M Haiman (UCSD)

SFM

An introduction to Hilbert schemes and the $n!$ conjecture II

Thursday 3 May

 14.00-15.30 RP Stanley (MIT)

SFM

Locally rank-symmetric posets and local actions of the symmetric group

Friday 4 May

 14.00-15.30 P Guan (McMaster)

NPD

A form of Alexandrov-Fenchel inequality

Tuesday 8 May

 14.00-15.30 C Bessenrodt (Magdeburg)

SFM

Prime power degrees and zeros of characters

 16.00-17.30 P Markowich (Vienna)

NPD

TBA

 16.00-17.30 M Nazarov (York)

SFM

On the Frobenius rank of a skew Young diagram

Thursday 10 May

 11.30-13.00 J-F Rodrigues (Lisbon)

NPD

Reaction-diffusion: from (some) systems to nonlocal equations

 14.00-15.30 KS Chou (Hong Kong)

NPD

On the curve shortening problem by surface diffusion

 14.00-15.30 SungSoon Kim (Paris)

SFM

Blocks of cyclotomic Hecke algebras

 16.00-17.30 G Heckman (Nijmegen)

SFM

The moduli space of quartic curves

Tuesday 15 May

 14.00-15.30 J-Y Thibon (Marne-la-Vallee)

SFM

Non-commutative symmetric functions with two parameters

 16.00-17.30 S Fomin (Michigan)

SFM

The Laurent phenomenon

Thursday 17 May

 14.00-15.30 A Aftalion (Paris)

NPD

Multiple solutions for a problem with infinite boundary data

Tuesday 22 May

 10.00-11.00 C Teleman (Cambridge)

SFM

Proof of the strong Macdonald conjecture:the details I LECTURE ROOM 5, CENTRE FOR MATHEMATICAL SCIENCE

 11.30-12.30 C Teleman (Cambridge)

SFM

Proof of the strong Macdonald conjecture:the details II LECTURE ROOM 5, CENTRE FOR MATHEMATICAL SCIENCE

Wednesday 23 May

 14.00-15.30 G Sweers (Delft)

NPD

Anti eigenvalues for non-cooperative systems

Thursday 24 May

 14.00-15.30 K Rietsch (Cambridge)

SFM

Totally positive Toeplitz matrices and quantum cohomology of partial flag varieties

 16.00-17.30 J.F Thomsen (Aarhus)

SFM

Frobenius splitting of Hilbert schemes of points on surfaces

Friday 25 May

 16.00-17.30 N Ghoussoub (PIMS and Vancouver)

NPD

TBA

Tuesday 29 May

 14.00-15.30 E.N Dancer (Sydney)

NPD

Real analyticity and nonlinear problems

 14.00-15.30 S Sahi (Rutgers)

SFM

Jack polynominals

 16.00-17.30 T Koornwinder (Amsterdam)

SFM

Special functions associated with the quantum dynamical Yang-Baxter equation

Thursday 31 May

 14.00-15.30 B Leclerc (Caen)

SFM

Combinatorial formulae for certain Kazhdan-Lusztig polynomials of affine type A

 16.00-17.30 A Sergeev (Balakouo)

SFM

Homogeneous superspaces and some super analogues of symmetric functions

Saturday 2 June

Kostka-Foulkes polynomials and root systems
 14.30-15.30 A Ram (Wisconsin)

SFM


Based rings and IC bases
 16.30-17.20 R Green (Lancaster)

SFM


On standard bases for Specht type modules of GL (n,q)
 17.30-18.20 R Dipper (Stuttgart)

SFM


Sunday 3 June

From GL (n,q) to l-adic and intersection cohomology and back
 09.10-10.00 GI Lehrer (Sydney)

SFM


Remarks on Green functions
 10.10-11.00 B Srinivasan (Illinois)

SFM


Some symmetric functions associated to flag manifolds in characteristic p
 11.30-12.20 S Donkin (QMW)

SFM


The blob algebra in positive characteristic
 15.00-15.50 A Cox (City)

SFM


Schur's doctoral dissertation
 16.30-17.20 J.A Green

SFM


Schur functions
 17.30-18.30 IG Macdonald (QMW)

SFM


Monday 4 June

Representation theory of double covers of symmetric groups and affine algebras
 09.10-10.00 A Kleshchev (Oregon)

SFM


Macaulay inverse systems in combinatorics
 10.10-11.00 M Haiman (USCD)

SFM


Sylvester's formulars for Euclidean division and Schur multi functions
 11.30-12.20 PM Pragacz (MPI Bonn)

SFM


Schur algebras and decomposition numbers
 15.00-15.50 K Erdmann (Oxford)

SFM


Dynamics of coherent structures in extended continuous and discrete hamiltonian systems
 16.30-18.00 M Weinstein (Bell's Laboratories)

NPD


On Kronecker products of characters of the symmetric groups and related groups
 16.30-17.20 C Bessenrodt (Magdeburg)

SFM


Schur, Specht and Polya
 17.30-18.20 A Kerber (Bayreuth)

SFM


Tuesday 5 June

Relating GLn-representations in different degrees
 09.10-10.00 A Henke (Weizmann)

SFM


Finite symmetric groups and infinite dimensional Lie algebras
 10.10-11.00 J-Y Thibon (Marne-la-Vallee)

SFM


Left cells in certain Coxeter groups
 11.30-12.20 J Shi (East China)

SFM


Central characters
 14.30-15.20 GD James (Imperial)

SFM


Thursday 7 June

 14.00-15.30 S Sahi (Rutgers)

SFM

Addition, multiplication and quantization

Friday 8 June

 14.00-15.30 C Gui (British Columbia and Connecticut)

NPD

Bubbling solutions to a critical Neumann problem: boundary versus interior

Tuesday 12 June

 11.30-12.30 H-D Cao (Texas A & M)

NPD

The geometry of Ka"hler-Ricci solitons

 14.00-15.30 A Klimyk (Kiev)

SFM

The q-deformed algebra U$_q$(so(n)) related to the Macdonald symmetric polynomials: structure, representations and q-harnomic polynomials

 15.45-17.00 M Wachs (Miami)

SFM

Representations of the symmetric group on the homology of matching complexes

Wednesday 13 June

 14.00-15.30 B Buffoni (Epfl Lausanne)

NPD

Dual free boundary problems for water waves

Thursday 14 June

 14.00-15.30 G Zhang (Chalmers)

SFM

Invariant polynomials on Jordan algebras and their Segal-Bargmann spherical transforms

 16.00-16.50 Morgen Bills (Michigan)

SFM

Some conjectures and results for non-semisimple Brauer algebras

 17.00-17.50 T Nakajima (Meikai)

SFM

Schur Q-functions and twisted affine Lie algebras

Friday 15 June

 14.00-15.30 I M Sigal (Toronto)

NPD

Symmetry breaking solutions of the Ginzburg-Landau equation

Monday 18 June

 14.00-15.30 S Kumar (N.Carolina)

SFM

On graded characters of Demazure modules - some questions

Tuesday 19 June

 14.00-15.30 A Ram (Wisconsin)

SFM

Schur-Weyl duality and decomposition numbers

 16.00-17.30 S Robinson (N.Carolina)

SFM

Eqivariant Schubert calculus

Wednesday 20 June

 14.00-15.30 P.W Bates (Brigham Young)

NPD

Spectral calculations via Llyapunov-Schmidt reduction and the Morse index of spike solutions.

Thursday 21 June

 14.00-15.30 N Manton (DAMPT, Cambridge)

NPD

Moduli spaces of gauge vortices Geometry and Physics

Friday 22 June

 14.00-15.30 Juncheng Wei (Chinese University of Hong-Kong)

NPD

Uniqueness of multiple spikes for singularly perturbed Neumann problems in a ball via the method of moving plane

Monday 25 June

On the existence of optimal maps in Monge-Kantorovich mass transport problem
 09.15-10.00 L Ambrosio (SNS, Pisa)

NPD


Symmetric functions and orthogonal polynomials: problems and prospects I
 09.30-10.30 IG Macdonald

SFM


Connecting topological Hopf singularities
 10.15-11.00 RM Hardt (Rice)

NPD


Symmetric functions and Fock space representations of quantum affine algebras I
 11.15-12.15 B Leclerc (Caen)

SFM


Uniqueness and a priori estimate for a fully non-linear equation
 11.30-12.15 A Chang (Princeton)

NPD


New directions for the onset problem in superconductivity: corners and junctions
 14.00-14.45 P Sternberg (Indiana)

NPD


Weyl group approach to nonlinear integrable systems I
 14.30-15.30 M Noumi (Kobe)

SFM


Gamma limit and compactness results for the Ginzburg-Landau functional
 15.00-15.45 HM Soner (KOC, Istanbul)

NPD


On a singular perturbation problem involving the distance to a curve
 16.15-17.00 I Shafrir (Technion, Haifa)

NPD


Polynomial functions on the set of Young diagrams and Kerov's central limit theorem I
 16.15-17.15 G Olshanski (Russian Academy of Sciences)

SFM


Tuesday 26 June

Variational problems with logarithmic singularities: vortices, random matrices, and conformal geometry
 09.15-10.00 M Kiessling (Rutgers)

NPD


Symmetric functions and orthogonal polynomials: problems and prospects II
 09.30-10.30 IG Macdonald

SFM


Singularities of minimal submanifolds
 10.15-11.00 LM Simon (Stanford)

NPD


Symmetric functions and Fock space representations of quantum affine algebras II
 11.15-12.15 B Leclerc (Caen)

SFM


An evolution of the minimal surface with Plateau boundary condition
 11.30-12.15 K-C Chang (Peking)

NPD


Vortex filament dynamics for the Gross-Pitaevsky equation
 14.00-14.45 R Jerrard (Max Planck, Leipzig)

NPD


Weyl group approach to nonlinear integrable systems II
 14.30-15.30 M Noumi (Kobe)

SFM


Dynamics of vortices and solitons
 15.00-15.45 M Sigal (Toronto)

NPD


Localised solutions of equations of ferromagnetism
 16.15-17.00 S Gustafson (NYU)

NPD


Polynomial functions on the set of Young diagrams and Kerov's central limit theorem II
 16.15-17.15 G Olshanski (Russian Academy of Sciences)

SFM


Wednesday 27 June

Giant vortices in mesoscopic superconductors
 09.15-10.00 K Mallick (CEA, Saclay)

NPD


Symmetric functions and orthogonal polynomials: problems and prospects III
 09.30-10.30 IG Macdonald

SFM


The onset of superconductivity in semi-infinite strips and long rectangles
 10.15-11.00 Y Almog (Technion, Haifa)

NPD


Symmetric functions and Fock space representations of quantum affine algebras III
 11.15-12.15 B Leclerc (Caen)

SFM


Isolated vortices for a layered superconductor in a parallel field
 11.30-12.15 S Alama (McMaster)

NPD


On the shape of the vortex lattice for layered superconductors in a parallel field
 14.00-14.45 L Bronsard (McMaster)

NPD


On the rational Dunkl-Cherednik algebra
 14.30-15.30 E Opdam (Amsterdam)

SFM


Uniqueness of solutions of the Ginzburg-Landau equation
 15.00-15.45 P Mironescu (Paris-Sud, Ossay)

NPD


Vortex energy and vortex bending for rotating Bose Einstein condensates
 16.15-17.00 A Aftalion (Paris VI & CNRS)

NPD


Eigenvalues and Schubert calculus I
 16.15-17.15 W Fulton (Michigan)

SFM


Thursday 28 June

Existence for a fully nonlinear equation and application
 09.15-10.00 P Yang (Princeton)

NPD


Weyl group approach to nonlinear integrable systems III
 09.30-10.30 M Noumi (Kobe)

SFM


Bending of plates: a 2D curvature functional as Gamma-limit of 3D nonlinear elasticity theory
 10.15-11.00 G Friesecke (Warwick)

NPD


Polynomial functions on the set of Young diagrams and Kerov's central limit theorem III
 11.15-12.15 G Olshanski (Russian Academy of Sciences)

SFM


Robust four phase merging in capillarity theory
 11.30-12.15 Y Pomeau (ENS, Paris)

NPD


Ellipticity and compactness for solutions to the Ginzburg-Landau equation
 14.00-14.45 G Orlandi (Verona)

NPD


Spectral theory of affine Hecke algebras I
 14.30-15.30 E Opdam (Amsterdam)

SFM


Vorticity of Ginzburg-Landau minimizers near the first critical field
 15.00-15.45 E Sandier (Tours)

NPD


High kappa limit of solutions of the Ginzburg-Landau equations with magnetic field
 16.15-17.00 S Serfaty (ENS, Cachan & CNRS)

NPD


Eigenvalues and Schubert calculus II
 16.15-17.15 W Fulton (Michigan)

SFM


Newton's problem of the body of minimal resistance
 17.00-17.45 M Comte (Paris VI)

NPD


Friday 29 June

Plateau's problem: currents in metric spaces
 09.15-10.00 B Kirchheim (Leipzig)

NPD


Spectral theory of affine Hecke algebras II
 09.30-10.30 E Opdam (Amsterdam)

SFM


Some remarks on the Jacobians of S$^k$-valued maps
 10.15-11.00 G Alberti (University of Pisa)

NPD


Eigenvalues and Schubert calculus III
 11.15-12.15 W Fulton (Michigan)

SFM


Elliptic problems in Chern-Simons vortex theory
 11.30-12.15 G Tarantello (Rome 2)

NPD


Character theory of the group of infinite matrices over a finite field
 14.30-15.30 A Vershik (St Petersburg)

SFM


Monday 2 July

Macdonald polynomials and the geometry of Hilbert schemes I
 09.30-10.30 M Haiman (UC, San Diego)

SFM


Existence and multiplicity results for some nonlinear Schrodinger equations with potentials
 10.00-11.00 A Ambrosetti (SISSA)

NPD


Generalising the Littlewood-Richardson rule
 11.15-12.15 A Zelevinsky (Northeastern)

SFM


Concentration phenomena on elliptic equations near the critical exponent
 11.30-12.30 M Del Pino (Chile)

NPD


Nonlinear Schrodinger equations with steep potential well
 14.00-15.00 T Bartsch (Giessen)

NPD


Our mathematical work with Sergei Kerov
 14.00-15.00 A Vershik (St Petersburg)

SFM


Palais-Smale sequence relative to the Trudinger-Moser inequality
 15.30-16.30 T Suzuki (Osaka)

NPD


Kerov's work on the Markov moment problem
 15.45-16.45 P Diaconis (Stanford)

SFM


Remembering Sergei Kerov
 17.00- .

SFM


Tuesday 3 July

Macdonald polynomials and the geometry of Hilbert schemes II
 09.30-10.30 M Haiman (UC, San Diego)

SFM


Existence and non-existence results for permanent currents via Ginzburg-Landau theory
 10.00-11.00 P Sternberg (Indiana)

NPD


Canonical bases and total positivity
 11.15-12.15 A Zelevinsky (Northeastern)

SFM


Critical global asymptotics in higher-order semilinear heat equations
 11.30-12.30 V Galaktionov (Bath)

NPD


Singular solutions to a nonlinear elliptic boundary value problem originating from corrosion modeling
 14.00-15.00 M Vogelius (Rutgers)

NPD


The Laplacian method I
 14.30-15.30 P Hanlon (Michigan)

SFM


Coarsening in two space dimensions
 15.30-16.30 N Alikakos (Athens)

NPD


Symmetric functions and random partitions I
 16.15-17.15 A Okounkov (UC, Berkeley)

SFM


Wednesday 4 July

Macdonald polynomials and the geometry of Hilbert schemes III
 09.30-10.30 M Haiman (UC, San Diego)

SFM


Pulsating travelling fronts for reaction-diffusion equations
 10.00-11.00 H Berestycki (Paris VI)

NPD


Introduction to cluster algebras
 11.15-12.15 A Zelevinsky (Northeastern)

SFM


De Giorgi conjecture
 11.30-12.30 C Gui (Connecticut)

NPD


An elliptic Neumann problem with critical nonlinearity in three dimensional domains
 14.00-15.00 O Rey (CNRS)

NPD


Prinicipal bundles, representation theory, and spectral problems for semisimple groups I
 14.30-15.30 A Klyachko (Bilkent)

SFM


On the profile of the changing sign mountain pass solutions for an elliptic problem
 15.30-16.30 S Yan (Sydney)

NPD


Symmetric functions and random partitions II
 16.15-17.15 A Okounkov (UC, Berkeley)

SFM


Multi-bump ground states of the Gierer-Meinhardt system in $R^2$
 16.40-17.30 M Kowalczyk (Carnegie-Mellon)

NPD


Thursday 5 July

The Laplacian method II
 09.30-10.30 P Hanlon (Michigan)

SFM


Extremal functions for a mean field equation in two dimension
 10.00-11.00 C-S Lin (Chung-Cheng)

NPD


Principal bundles, representation theory, and spectral problems for semisimple groups II
 11.15-12.15 A Klyachko (Bilkent)

SFM


Peaks and multipeaks for NLS: a variational approach
 11.30-12.30 P Felmer (Chile)

NPD


Exact multiplicity results for the nonlinear Schrodinger equation
 14.00-15.00 M Grossi (Rome)

NPD


Applications of symmetric function theory to random matrix theory
 14.30-15.30 P Diaconis (Stanford)

SFM


A non-linear elliptic equation with rapidly oscillating boundary conditions
 15.30-16.30 J Davila (Rutgers)

NPD


Symmetric functions and random partitions III
 16.15-17.15 A Okounkov (UC, Berkeley)

SFM


Singular limit of a reaction-diffusion system with resource-consumer interaction
 16.30-17.30 D Hilhorst (CNRS)

NPD


Friday 6 July

The Laplacian method III
 09.30-10.30 P Hanlon (Michigan)

SFM


Stability of multiple spike solutions
 10.00-11.00 J Wei (Chinese University of Hong Kong)

NPD


Principal bundles, representation theory, and spectral problems for semisimple groups III
 11.15-12.15 A Klyachko (Bilkent)

SFM


Topological degree for a mean field equation
 11.30-12.30 C-C Chen (Taiwan)

NPD


An asymptotically linear problem on $R^N$ autonomous at infinity
 14.00-15.00 L Jeanjean (Marne-la-Vallee)

NPD


Applications of symmetric function theory to Szego's theorem
 14.30-15.30 P Diaconis (Stanford)

SFM


Non radial ground states for the Henon equation
 15.30-16.30 M Willem (Catholique de Louvain)

NPD


 FBP indicates a Free Boundary Problems in Industry seminar
SGT indicates a Singularity Theory seminar
QVD indicates a Quantised Vortex Dynamics and Superfluid Turbulence seminar
GTF indicates a Geometry and Topology of Fluid Flows seminar
SFM indicates a Symmetric Functions and Macdonald Polynomials seminar
NPD indicates a Nonlinear Partial Differential Equations seminar
 


Statistical Appendix 2000-01