skip to content
 

Participants (DNMW05)



Note: This list may not include "The mathematical design of new materials" programme participants whose visits coincide with the workshop.

Name Home Institution Visit Dates
Carmine Anzivino Universiteit Utrecht 24 March to 30 March
Irena Brdar University of Zagreb
Cora Brown University of Minnesota 24 March to 05 April
Carme Calderer University of Minnesota 23 February to 20 April
Mike Cates University of Cambridge 03 January to 28 June
Razvan Ceuca  BCAM - Basque Center for Applied Mathematics 13 March to 29 March
Xian Chen Hong Kong University of Science and Technology 31 January to 21 May
Francesco De Anna Julius-Maximilians-Universität Würzburg
Andreas Dechant  Tohoku University 24 March to 30 March
Kshiteej Deshmukh Carnegie Mellon University
Antonio DeSimone  SISSA 03 January to 28 June
Ashley Earls University of Minnesota
Nathan Frey University of Pennsylvania
Jun-ichi Fukuda Kyushu University 26 March to 05 April
Francesco Giglio Newcastle University
Matthew Grasinger Carnegie Mellon University
Simon Guest  University of Cambridge 03 January to 28 June
Radu Ignat  Université Paul Sabatier Toulouse III 17 March to 13 April
Richard James  University of Minnesota 13 February to 07 May
Pavan Kumar Pennsylvania State University 24 March to 30 March
Oleg Lavrentovich Kent State University; Kent State University 24 March to 30 March
Mitchell Luskin  University of Minnesota 10 March to 29 March
Matevž Marinčič Jozef Stefan Institute; Univerza v Ljubljani 24 March to 30 March
Ana Mimica University of Zagreb
Kazim Kerim Moncal Pennsylvania State University
Lidia Mrad University of Arizona 24 March to 31 March
Urban Mur University of Ljubljana 31 January to 29 March
Cyrill Muratov  New Jersey Institute of Technology 15 March to 25 March
Josafath A. Otero Universidad Nacional Autonoma de Mexico (UNAM) 24 March to 30 March
Peter Palffy-Muhoray Kent State University 23 March to 30 March
Xiaoyao Peng Carnegie Mellon University 24 March to 30 March
Anja Pusovnik University of Ljubljana 28 February to 30 March
Miha Ravnik  University of Ljubljana; Jozef Stefan Institute 21 March to 26 June
Tobias Ried  Max-Planck-Institut für Mathematik, Leipzig 18 March to 28 March
Simone Rusconi  BCAM - Basque Center for Applied Mathematics 24 March to 29 March
Yohei Sakurai Tohoku University 24 March to 30 March
Anja Schlömerkemper  Julius-Maximilians-Universität Würzburg 03 March to 28 June
SHOHAM Sen Carnegie Mellon University
Anjali Sharma Université du Luxembourg 24 March to 30 March
Valeriy Slastikov  University of Bristol 09 January to 28 June
Kathleen J Stebe University of Pennsylvania; University of Pennsylvania 23 March to 27 March
Bianca Stroffolini Università degli Studi di Napoli Federico II 23 March to 15 June
Richard Uber  Air Force Institute of Technology
Dominic Vella  University of Oxford 24 March to 29 March
Mark Warner  University of Cambridge 03 January to 28 June
Alexander Watson  Duke University
Claudio Zannoni  Università di Bologna 25 February to 19 April
Arghir Zarnescu  BCAM - Basque Center for Applied Mathematics; Institute of Mathematics of the Romanian Academy 11 March to 06 April
University of Cambridge Research Councils UK
    Clay Mathematics Institute London Mathematical Society NM Rothschild and Sons