skip to content
 

Participants (GRAW03)



Note: This list may not include "Groups, representations and applications: new perspectives" programme participants whose visits coincide with the workshop.

Name Home Institution Visit Dates
Abdullah Abubakar 02 February to 19 March
Nir Avni 15 March to 20 March
Barbara Baumeister  16 March to 19 March
Oren Becker  06 January to 19 March
David Benson 06 January to 19 March
Emmanuel Breuillard 06 January to 19 March
Tim Burness  18 March to 26 June
Peter Cameron  28 February to 19 March
Rachel Camina 06 January to 19 March
Praveen Kumar Dhankar  16 March to 20 March
Persi Diaconis  15 March to 21 March
Daniele Dona 16 March to 19 March
Sean Eberhard 16 March to 19 March
Niamh Farrell 19 March to 30 June
Saul Freedman 16 March to 20 March
Alexander Gamburd 15 March to 21 March
Daniele Garzoni 16 March to 20 March
Toby Gee
Michael Giudici 19 March to 02 May
William Timothy Gowers  06 January to 19 March
Ben Green 16 March to 20 March
Robert Guralnick  15 March to 21 March
Scott Harper 15 March to 21 March
Ellen Henke  19 March to 02 May
Ruwen Hollenbach 18 March to 21 March
Caleb Ji 16 March to 19 March
Julian Erik Kaspczyk 16 March to 19 March
Martin Kassabov 13 March to 19 March
Nick Katz
Veronica Kelsey  16 March to 20 March
Alexander Kleshchev  18 March to 30 June
Michael Larsen 15 March to 20 March
Stacey Law  06 January to 19 March
Ross Lawther 06 January to 19 March
Tung Le 18 March to 28 June
Martin Liebeck  19 March to 30 June
Frank Lübeck  18 March to 29 June
Gunter Malle  18 March to 27 June
Stuart Martin 06 January to 19 March
Karen Meagher  16 March to 21 March
Chen Meiri 15 March to 19 March
Mariapia Moscatiello 16 March to 20 March
Danny Neftin   15 March to 19 March
Bao Chau Ngo 15 March to 21 March
Nikolay Nikolov 15 March to 19 March
Miriam Norris 16 March to 19 March
Robert Oliver 15 March to 21 March
Chris Parker 15 March to 19 March
Richard Parker 06 January to 19 March
Stefan Patrikis 15 March to 21 March
Lam Pham  16 March to 19 March
Cheryl Praeger 25 January to 19 March
Zinovy Reichstein  15 March to 19 March
Bernardo Rodrigues  18 March to 27 June
Colva Roney-Dougal  19 March to 30 June
Michael Schein
Jan-Christoph Schlage-puchta 16 March to 19 March
Dan Segal  16 March to 20 March
Tim Seppelt
Aner Shalev
Mark Shusterman 15 March to 21 March
Pablo Spiga 15 March to 27 March
Jay Taylor  20 March to 30 May
Donna Testerman 07 March to 28 March
Andrea Hannah Thevis  16 March to 20 March
Adam Thomas  19 March to 09 April
Pham Tiep  15 March to 21 March
Aparna Upadhyay  16 March to 19 March
Peter Varju 16 March to 19 March
Ilan Weinschelbaum 16 March to 20 March
Michael Zieve  15 March to 22 March
University of Cambridge Research Councils UK
    Clay Mathematics Institute London Mathematical Society NM Rothschild and Sons