skip to content
 

Participants (SIPW01)



Note: This list may not include "Mathematics of sea ice phenomena" programme participants whose visits coincide with the workshop.

Name Home Institution Visit Dates
Yevgeny Aksenov 11 September to 16 September
Erik Almkvist 11 September to 15 September
Adam Bateson  11 September to 15 September
Luke Bennetts  21 August to 20 December
Ed Blockley  10 September to 15 September
Amélie Bouchat 10 September to 16 September
Robert Bridges 10 September to 15 September
Clara Burgard 10 September to 15 September
Sukun Cheng 10 September to 16 September
Michael Coughlan 11 September to 15 September
Veronique Dansereau 10 September to 15 September
Francesca De santi 11 September to 15 September
Ian Eisenman  10 September to 16 September
Daniel Feltham 21 August to 09 December
Daniela Flocco 07 September to 26 September
Rebecca Frew 11 September to 15 September
Tao Gao  10 September to 10 October
Ken Golden 09 September to 16 September
Nico Gray  15 September to 29 September
Rebeca Hardenbrook 10 September to 16 September
Agnieszka Herman  21 August to 09 December
Richard Hindmarsh  21 August to 20 December
Paul Holland 21 August to 20 December
Christopher Horvat  10 September to 25 September
Lucia Hosekova 11 September to 22 September
Roger Hosking 10 September to 09 October
Elizabeth Hunke  10 September to 07 October
Edward Johnson  09 September to 08 October
Henrik Kalisch  21 August to 19 December
Tatiana Khabakhpasheva 21 August to 20 December
Alexander Khludnev  10 September to 19 September
Alexander Korobkin 21 August to 20 December
Noa Kraitzman 10 September to 16 September
Jack Landy 10 September to 16 September
Pat Langhorne 23 August to 07 October
Jonni Lehtiranta 10 September to 16 September
Martin Losch  11 September to 15 September
Yiping Ma  10 September to 16 September
Alena Malyarenko 10 September to 16 September
Paul Mannix 10 September to 16 September
Aleksey Marchenko  10 September to 13 September
Wieslaw Maslowski 10 September to 15 September
Mike Meylan  21 August to 20 December
Paul Milewski 10 September to 15 September
Woosok Moon 10 September to 16 September
David Morison 10 September to 16 September
Leslie Morland 11 September to 15 September
Johannes E. M. Mosig  08 September to 05 November
Dirk Notz 10 September to 16 September
Siobhan O'Farrell 10 September to 16 September
Dirk Olonscheck 10 September to 16 September
Emilian I Parau  21 August to 20 December
Jamie Parkinson 11 September to 15 September
Nigel Peake 21 August to 20 December
Donald K. Perovich  10 September to 15 September
Malte Peter  12 September to 21 September
Mathieu Plante 10 September to 16 September
Pavel Plotnikov 03 September to 07 November
Predrag Popovic 10 September to 16 September
Pierre Rampal  10 September to 15 September
Jonathan Raulier 10 September to 16 September
David Rees Jones 21 August to 20 December
Lettie Roach 10 September to 16 September
Andrew Roberts 27 August to 15 September
Stefanie Rynders 11 September to 15 September
Christian Samspon  10 September to 16 September
David Schroeder  21 August to 20 December
Konrad Simon  10 September to 16 September
Frank Thomas Smith 11 September to 15 September
Vernon Squire  23 August to 22 October
David Stevens  30 August to 15 September
Julienne Stroeve 12 September to 16 September
Courtenay Strong 10 September to 16 September
Kevin Thielen  11 September to 15 September
Bruno Tremblay 14 September to 16 September
Michel Tsamados  21 August to 20 December
Lorenzo Valdettaro 11 September to 15 September
Martin Vancoppenolle  11 September to 15 September
Eugen Varvaruca  25 August to 06 October
Peter Wadhams 15 September to 18 September
Zhan Wang 10 September to 05 October
Andrew Wells
Marta Wenta 11 September to 15 September
Grae Worster  21 August to 20 December
University of Cambridge Research Councils UK
    Clay Mathematics Institute London Mathematical Society NM Rothschild and Sons