skip to content
 

Participants (SIPW03)



Note: This list may not include "Mathematics of sea ice phenomena" programme participants whose visits coincide with the workshop.

Name Home Institution Visit Dates
I. David Abrahams  01 October to 20 December
Yevgeny Aksenov 06 November to 10 November
Salauat Alzhanov 06 November to 11 November
Davide Bella 08 November to 10 November
Luke Bennetts  21 August to 20 December
Robert Bridges 05 November to 10 November
Radu Cimpeanu  07 November to 10 November
David Cole 04 November to 11 November
Claude Daley 05 November to 11 November
Evgueni Dinvay 23 October to 12 November
Nazile Bugurcan Disibüyük 07 November to 28 November
Kenneth Johannessen Eik 07 November to 09 November
Daniel Feltham 21 August to 09 December
John Grue  05 November to 11 November
David Wilfred Hammond 09 November to 09 November
Hayo Hendrikse 06 November to 10 November
Agnieszka Herman  21 August to 09 December
Richard Hindmarsh  21 August to 20 December
Paul Holland 21 August to 20 December
Mark Hopkins 05 November to 11 November
Ridwan Hossain 06 November to 10 November
Edward Johnson  06 November to 09 November
Henrik Kalisch  21 August to 19 December
Tatiana Khabakhpasheva 21 August to 20 December
Eldar Khabibulin 06 November to 10 November
Kari Kolari  08 November to 10 November
Alexander Korobkin 21 August to 20 December
Kevin Maki 06 November to 11 November
Sime Malenica 06 November to 09 November
Aleksey Marchenko  05 November to 13 November
Nataly Marchenko 06 November to 10 November
Andrei Metrikine 05 November to 11 November
Mike Meylan  21 August to 20 December
Vladislav Miryaha 05 November to 11 November
Leslie Morland 05 November to 13 November
Andrii Murdza 06 November to 10 November
Dmitry Onishchenko 05 November to 11 November
Andrew Palmer 05 November to 11 November
Emilian I Parau  21 August to 20 December
Nigel Peake 21 August to 20 December
Victor Petrenko 05 November to 11 November
Dmitry Petrov 06 November to 10 November
Igor Petrov 05 November to 11 November
Pavel Plotnikov 03 September to 07 November
Arttu Polojarvi  05 November to 11 November
David Rees Jones 21 August to 20 December
Kang Ren 06 November to 14 November
Roman Repin  06 November to 10 November
Kaj Riska
Stefanie Rynders 05 November to 11 November
Junji Sawamura 06 November to 10 November
David Schroeder  21 August to 20 December
Erland Schulson 03 November to 08 November
Alexander Shelenkov 06 November to 10 November
Konstantin Shishmarev 01 October to 20 December
Frank Thomas Smith 06 November to 10 November
Devinder Sodhi 05 November to 11 November
Ryszard Staroszczyk  04 November to 13 November
Izolda Sturova 05 November to 11 November
Sergiy Sukhorukov 06 November to 10 November
Rocky Taylor 05 November to 11 November
Manish Tiwari 06 November to 10 November
Michel Tsamados  21 August to 20 December
Jukka Tuhkuri 06 November to 10 November
Renate van Vliet 06 November to 10 November
Paul Verlaan 06 November to 07 November
Grae Worster  21 August to 20 December
Gregory Zilman  04 November to 11 November
University of Cambridge Research Councils UK
    Clay Mathematics Institute London Mathematical Society NM Rothschild and Sons